2019-20 Lakeside Varsity Girls Cross Country Schedule

Regular Season

  Date Lakeside Opponent Result  
* Fri, Sep 20 Bishop Blanchet and Lakeside co-host @ Lower Woodl
Lakeside NS Bishop Blanchet (Host) 72
Bellarmine 58
Eastside Catholic 97
Holy Names Academy 31
Seattle Prep. 83
* Thu, Sep 26 Franklin host @ Magnuson
Lakeside 48 Franklin (Host) 25
Lincoln (Seattle) 54
* Fri, Oct 4 Hale Host @ LW
Lakeside 32 Nathan Hale 23
Sat, Oct 12 Hole in the Wall
Lakeside 15 Lakewood (Host) 15
Jesuit, OR 15
University Prep. 15
Auburn Mountainview 15
Arlington 15
Blaine 15
Bellevue 15
Bush 15
Bainbridge 15
Bothell 15
Crosspoint 15
Chelan 15
Cascade 15
Cleveland 15
Camas 15
Central Kitsap 15
Cedar Park Chr. (Bothell) 15
Columbia River 15
Eastside Catholic 15
Eastmont 15
Eisenhower 15
Eastlake 15
Elma 15
Ellensburg 15
Franklin 15
Foster 15
Ferndale 15
Gig Harbor 15
Garfield 15
Glacier Peak 15
Hockinson 15
Interlake 15
Ingraham 15
Issaquah 15
Inglemoor 15
Juanita 15
Kelso 15
Kings 15
Klahowya 15
Kingston 15
Kentridge 15
Lynden Christian 15
Liberty 15
Lynden 15
Lake Stevens 15
Lake Washington 15
Lynnwood 15
Mount Baker 15
Meadowdale 15
Mercer Island 15
Medical Lake 15
Monroe 15
Marysville-Pilchuck 15
Mount Rainier 15
Mount Si 15
Mountlake Terrace 15
Mount Vernon 15
North Central 15
Newport 15
Northwest 15
North Kitsap 15
Nooksack Valley 15
O'Dea 15
Overlake 15
Orcas Island 15
Port Angeles 15
Prairie 15
Port Townsend 15
Roosevelt 15
Renton 15
Rogers (Puyallup) 15
Seattle Academy 15
Seattle Christian 15
Sehome 15
Shelton 15
Skyline 15
Sammamish 15
Sequim 15
Snohomish 15
Squalicum 15
Stanwood 15
Sedro-Woolley 15
Tahoma 15
Wilbur-Creston 15
Woodinville 15
Wapato 15
West Seattle 15
Walla Walla 15
* Wed, Oct 16 Bishop Blanchet/Lakeside co-host at Lower Woodland
Lakeside 155 Bishop Blanchet (Host) 55
Bainbridge 151
Eastside Catholic 75
Holy Names Academy 33
Seattle Prep. 75
* Thu, Oct 24 Metro Championship Meet
Lakeside 232 Bishop Blanchet (Host) 94
Lincoln (Seattle) 400
Ballard 123
Bainbridge 343
Cleveland NS
Chief Sealth NS
Eastside Catholic 145
Franklin 267
Garfield 168
Holy Names Academy 52
Ingraham 144
Nathan Hale 180
O'Dea NS
Rainier Beach NS
Roosevelt 239
Seattle Prep. 173
West Seattle 214

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Nov 2, 11:00 AM3A Seaking District Meet at Lake Sammamish State Park
 Nov 9, 12:30 PMState Championship Meet at Sun Willows Golf Course
Printed December 5, 2019, 7:47 PM
Schedules are subject to change, please check back frequently

Copyright Notice: Republishing of schedules in any form is subject to site copyright policy