Girls Wrestling
   League  Overall
 WLWL
Sedro-Woolley7181
Burlington-Ed6060
Mount Baker6262
Squalicum4343
Meridian3535
Lynden3535
Ferndale2424
Mount Vernon0505
Blaine0000
Lakewood0000
Nooksack Valley0000
Oak Harbor0606


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Custom School Photo
www.janellsummer.com
Photo By: Janell KortleverPhoto Store
Monday, Jan 20
Final
Scored By: Santos.Gallegos
48Mount Baker
36Lynden *


Final
Scored By: Santos.Gallegos
54Sedro-Woolley
24Lynden *


Final
Scored By: Clyde.Blockley
48Sedro-Woolley
30Mount Baker *


Tuesday, Jan 21
 
Monroe
Lakewood
Blaine
Lake Stevens *


LSHS
Final
Scored By: Sydney.Cone
64Burlington-Ed
18Meridian *


Awaiting Score
Squalicum
Burlington-Ed *


MHS
Final
Scored By: Sydney.Cone
27Squalicum
48Meridian *


Wednesday, Jan 22
 
Stanwood
Nooksack Valley
Monroe
Mariner
Lakewood
Kamiak
Jackson
Cedarcrest
Blaine *


BLHS
 
Double Dual at Mt. Vernon
Shorewood
Oak Harbor
Mountlake Ter
Mount Vernon
Meridian
Meadowdale
Edmonds-Wd


MVHSGym
 
Double Dual at Glacier Peak
Snohomish
Marysville-Pil
Marysville-Get
Ferndale
Lynden
Glacier Peak *


GPHS
Thursday, Jan 23
6:00 PM
Double dual at Mt. Baker
Everett
Burlington-Ed
Arlington
Mount Baker


MBHS
6:00 PM
Double Dual at Squalicum
Sedro-Woolley
Lake Stevens
Cascade
Squalicum


SqualHS
Saturday, Jan 25
Time TBD
Viking Girls Invitational
Tenino
Tahoma
Sumner
Squalicum
Sehome
Rogers (Puy)
Rochester
Ridgefield
Olympia
Lynden
Kentridge
Hoquiam
Graham Kapowsin
Forks
Federal Way
Enumclaw
Emerald Ridge
Elma
Curtis
Chief Sealth
Cedarcrest
Castle Rock
Bremerton
Bonney Lake
Blaine
Black Hills
Bellingham
Bellarmine
Ballard
Auburn
Puyallup *


PHS
9:00 AM
Lady Knights Invitational
Yelm
T Jefferson
Oak Harbor
North Thurston
Nathan Hale
Mountlake Ter
Mount Vernon
Mount Si
Monroe
Meridian
Meadowdale
Marysville-Pil
Marysville-Get
Mariner
Lakewood
Lake Stevens
Juanita
Jackson
Glacier Peak
Friday Harbor
Everett
Edmonds-Wd
Darrington
Cascade
Burlington-Ed
Arlington
Kamiak *


MarHS
10:00 AM
Wenatchee
Wapato
Toppenish
Sunnyside
Southridge
Sedro-Woolley
River View
Richland
Quincy
Prosser
Othello
Naches Valley
Moses Lake
Kamiakin
Hermiston, OR
Hanford
Goldendale
Ephrata
Ellensburg
Eisenhower
Eastmont
E Valley (Yak)
Connell
Cle Elum
Chiawana
Cashmere
Grandview *


GRDV
sponsor: Janell Summer Photographysponsor: *Blaine High School

Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Girls Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Blaine Opponent  
Sat, Dec 7 Jamboree
* Wed, Dec 11 Scramble @ Blaine
Sat, Dec 14 Lady Classic
Blaine 6 Everett (Host) 102
Arlington 74
Bishop Blanchet 6
Burlington-Edison 97
Bellingham 46
Cascade 48
Cedarcrest 33
Camas 18
Chief Sealth 91
Darrington 32
Edmonds-Woodway 38
Friday Harbor 18
Ferndale 80
Federal Way 75
Granite Falls 4
Glacier Peak 0
Jackson 60
Kamiak 35
Kennedy Catholic 0
Kent Meridian 65
Lakewood 21
Lake Stevens 44
Lynnwood 0
Mariner 13
Meadowdale 15
Marysville-Getchell 36
Marysville-Pilchuck 36
Mount Si 0
Mountlake Terrace 0
Mount Vernon 49
Nathan Hale 10
Newport 5
North Creek 22
North Thurston 35
Oak Harbor 20
Rochester 13
Sammamish 14
Woodinville 0
Wilson 28
* Thu, Dec 19 Scramble at Stanwood
Blaine Stanwood (Host)
Cedarcrest
Lakewood
Monroe
Fri, Dec 20 Lynden "Pride of Lady Lions" Tournament
Sat, Dec 21 Lynden "Pride of Lady Lions" Tournament
Sat, Jan 4 Women's Woolley
Sat, Jan 11 Atown Tourney
Blaine 0 Arlington (Host) 0
Burlington-Edison 0
Cascade 0
Chief Sealth 0
Everett 0
Edmonds-Woodway 0
Jackson 0
Kamiak 0
Kennedy Catholic 0
Lakewood 0
Lynden 0
Lakeside 0
Lynnwood 0
Mariner 0
Meadowdale 0
Marysville-Getchell 0
Meridian 0
Marysville-Pilchuck 0
Mountlake Terrace 0
Mount Vernon 0
North Creek 0
Oak Harbor 0
Orting 0
Sedro-Woolley 0
Sat, Jan 18 Lady Hawk Invite
Blaine 0 Mountlake Terrace (Host) 4
Burlington-Edison 0
Forks 49
Kamiak 33
Kennedy Catholic 8
Lynden 0
Lake Stevens 0
Mariner 24
Meadowdale 0
Meridian 0
Mount Si 15
Mount Vernon 62
Newport 16
North Creek 18
Nooksack Valley 13
Roosevelt 8
Seattle Academy 0
Skyline 13
Stanwood 74
Shorewood 38
Sedro-Woolley 92
White River 144
* Tue, Jan 21 Scramble at Lake Stevens
Blaine Lake Stevens (Host)
Lakewood
Monroe

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Wed, Jan 22 Scramble Championships
Blaine (Host)
Cedarcrest
Jackson
Kamiak
Lakewood
Mariner
Monroe
Nooksack Valley
Stanwood
6:00 PM Home BLHS
Sat, Jan 25 Viking Girls Invitational
Puyallup (Host)
Away PHS
        TOURNAMENT FULL - Do Not Add to Your Schedule

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 6:00 PM
Feb 8, 10:00 AM
Sub Regionals at Squalicum High School
 Feb 15, 10:00 AMRegionals at Sedro-Woolley High School
 Feb 21, 12:00 AMWIAA State Championships at Tacoma Dome
 Feb 22, 12:00 AMWIAA State Championships