Girls Wrestling
   League  Overall
 WLWL
Sedro-Woolley7181
Mount Baker6262
Burlington-Ed5050
Squalicum4242
Lynden3535
Ferndale2424
Meridian2424
Mount Vernon0505
Blaine0000
Lakewood0000
Nooksack Valley0000
Oak Harbor0606


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Monday, Jan 20
Final
Scored By: Santos.Gallegos
48Mount Baker
36Lynden *


Final
Scored By: Santos.Gallegos
54Sedro-Woolley
24Lynden *


Final
Scored By: Clyde.Blockley
48Sedro-Woolley
30Mount Baker *


Tuesday, Jan 21
 
Monroe
Lakewood
Blaine
Lake Stevens *


LSHS
Awaiting Score
Burlington-Ed
Meridian *


MHS
Awaiting Score
Squalicum
Burlington-Ed *


MHS
Awaiting Score
Squalicum
Meridian *


MHS
Wednesday, Jan 22
 
Stanwood
Nooksack Valley
Monroe
Mariner
Lakewood
Kamiak
Jackson
Cedarcrest
Blaine *


BLHS
 
Double Dual at Mt. Vernon
Shorewood
Oak Harbor
Mountlake Ter
Mount Vernon
Meridian
Meadowdale
Edmonds-Wd


MVHSGym
 
Double Dual at Glacier Peak
Snohomish
Marysville-Pil
Marysville-Get
Ferndale
Lynden
Glacier Peak *


GPHS
Thursday, Jan 23
6:00 PM
Double dual at Mt. Baker
Everett
Burlington-Ed
Arlington
Mount Baker


MBHS
6:00 PM
Double Dual at Squalicum
Sedro-Woolley
Lake Stevens
Cascade
Squalicum


SqualHS
Saturday, Jan 25
Time TBD
Viking Girls Invitational
Tenino
Tahoma
Sumner
Squalicum
Sehome
Rogers (Puy)
Rochester
Ridgefield
Olympia
Lynden
Kentridge
Hoquiam
Graham Kapowsin
Forks
Federal Way
Enumclaw
Emerald Ridge
Elma
Curtis
Chief Sealth
Cedarcrest
Castle Rock
Bremerton
Bonney Lake
Blaine
Black Hills
Bellingham
Bellarmine
Ballard
Auburn
Puyallup *


PHS
9:00 AM
Lady Knights Invitational
Yelm
T Jefferson
Oak Harbor
North Thurston
Nathan Hale
Mountlake Ter
Mount Vernon
Mount Si
Monroe
Meridian
Meadowdale
Marysville-Pil
Marysville-Get
Mariner
Lakewood
Lake Stevens
Juanita
Jackson
Glacier Peak
Friday Harbor
Everett
Edmonds-Wd
Darrington
Cascade
Burlington-Ed
Arlington
Kamiak *


MarHS
10:00 AM
Wenatchee
Wapato
Toppenish
Sunnyside
Southridge
Sedro-Woolley
River View
Richland
Quincy
Prosser
Othello
Naches Valley
Moses Lake
Kamiakin
Hermiston, OR
Hanford
Goldendale
Ephrata
Ellensburg
Eisenhower
Eastmont
E Valley (Yak)
Connell
Cle Elum
Chiawana
Cashmere
Grandview *


GRDV

Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Girls Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Mount Baker Opponent  
Sat, Dec 7 Jamboree
Sat, Dec 7 "Jump on In" Tournament
* Wed, Dec 11 Mount Baker 45 Oak Harbor 21
* Wed, Dec 11 Mount Baker 48 Meridian (Host) 30
Sat, Dec 14 Judy Emry Invite
* Tue, Dec 17 Mount Baker 36 Burlington-Edison 45
* Tue, Dec 17 Mount Baker 45 Ferndale 27
Fri, Dec 20 Lynden "Pride of Lady Lions" Tournament
Sat, Dec 21 Lynden "Pride of Lady Lions" Tournament
Sat, Jan 4 Women's Woolley
* Wed, Jan 8 Mount Baker 48 Squalicum 21
* Wed, Jan 8 Mount Baker 60 Mount Vernon 18
Fri, Jan 10 Kelso Invite
Fri, Jan 17 Lady Huskie Invite
Mount Baker Othello (Host)
Hermiston, OR
Anacortes
Burlington-Edison
Chiawana
Chewelah
Connell
Cashmere
Central Valley
Davis
Deer Park
Ephrata
Eastmont
Eisenhower
Ellensburg
Enumclaw
East Valley (Yakima)
East Valley (Spokane)
Grandview
Granger
Hanford
Highland
Kiona Benton
Kamiakin
Kennewick
Lynden
Lakeside
Liberty
Lake Stevens
Mead
Moses Lake
Newport
Naches Valley
Pasco
Prosser
Quincy
Royal
Richland
Rogers (Spokane)
River View
Sunnyside
Southridge
Shadle Park
Toppenish
Tonasket
Wenatchee
Warden
Wapato
Wahluke
West Valley (Spokane)
West Valley (Yakima)
Walla Walla
Zillah
Sat, Jan 18 Lady Huskie Invite
Mount Baker Othello (Host)
Hermiston, OR
Anacortes
Burlington-Edison
Connell
Chiawana
Chewelah
Cashmere
Central Valley
Davis
Deer Park
Ephrata
Eastmont
Enumclaw
Eisenhower
Ellensburg
East Valley (Yakima)
East Valley (Spokane)
Grandview
Granger
Hanford
Highland
Kiona Benton
Kamiakin
Kennewick
Lynden
Lakeside
Liberty
Lake Stevens
Mead
Moses Lake
Newport (Newport)
Naches Valley
Pasco
Prosser
Quincy
Royal
Richland
Rogers (Spokane)
River View
Southridge
Sunnyside
Toppenish
Tonasket
Wenatchee
Warden
Wapato
Wahluke
West Valley (Spokane)
West Valley (Yakima)
Walla Walla
Zillah
* Mon, Jan 20 Mount Baker 48 Lynden 36
* Mon, Jan 20 Mount Baker 30 Sedro-Woolley 48

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Thu, Jan 23 Double dual at Mt. Baker
6:00 PM Home MBHS
        BEHS/MBHS v. AHS/EHS
Sat, Feb 1 Berserker Tournament
Curtis (Host)
TBD Away CHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 6:00 PM
Feb 8, 10:00 AM
Sub Regionals at Squalicum High School
 Feb 15, 10:00 AMRegionals at Sedro-Woolley High School
 Feb 21, 12:00 AMWIAA State Championships at Tacoma Dome
 Feb 22, 12:00 AMWIAA State Championships