Boys Wrestling
   League  Overall
 WLWL
Lakewood1010
Anacortes0000
Bellingham0000
Blaine0000
Burlington-Ed0000
Ferndale0000
Lynden0000
Meridian0000
Mount Baker0000
Nooksack Valley0000
Sedro-Woolley0000
Sehome0000
Squalicum0001


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Wednesday, Dec 11
5:30 PM
Anacortes
Everett *


EvtHS
6:00 PM
Meridian
Mount Baker *


MBHS
6:00 PM
Lynden
Ferndale *


FHS
7:00 PM
Blaine
Nooksack Valley *


NVHS
7:00 PM
Sehome
Sedro-Woolley
Lakewood
Squalicum *


SqualHS
7:00 PM
Anacortes
Marysville-Get *


EvtHS
Thursday, Dec 12
5:30 PM
Mountlake Ter
Lakewood *


LWHS
5:30 PM
Lynnwood
Lakewood *


LWHS
5:30 PM
South Whidbey
Lakewood *


LWHS
6:00 PM
Burlington-Ed
Bellingham
Anacortes *


AHS
Friday, Dec 13
6:00 PM
Mount Baker
Cascade *


CHS
7:00 PM
Battle at the Border
Todd Beamer
Steilacoom
Sehome
Rochester
North Thurston
Mount Vernon
Lynden
Liberty
Lakeside
Kent Meridian
Kalama
Issaquah
Ferndale
Everett
Darrington
Blaine *


BLHS
** RESCHEDULED / Thu, Dec 12 **
Mountlake Ter
Lakewood *


** RESCHEDULED / Thu, Dec 12 **
Lynnwood
Lakewood *


7:00 PM
Mount Baker
Cashmere *


RDG
Saturday, Dec 14
9:00 AM
Arlington
Bellingham


ArlHS
9:00 AM
Atown Throwdown
Squalicum
Spanaway Lake
Peninsula
Meadowdale
Kelso
Ingraham
Edmonds-Wd
Centralia
Cascade
Bellingham
Arlington *


9:00 AM
B-E JV Invite
Lakewood
Bellingham
Anacortes
Burlington-Ed *


BEHSGym
9:30 AM
South Whidbey
Seattle Academy
Rainier
Nooksack Valley
Friday Harbor
Franklin
Cleveland
Cle Elum
Bellevue Chr *


Bellevue C
10:00 AM
Cashmere Invite
Tonasket
Sultan
Oroville
Omak
Okanogan
Mount Baker
Lake Roosevelt
Connell
Columbia (Bur)
Cle Elum
Chelan
Cashmere *


RDG
10:00 AM
Spud Walley
Stanwood
Sammamish
Mountlake Ter
Meridian
Marysville-Get
Mariner
Lindbergh
Lakewood
Kamiak
Highline
Glacier Peak
Eastlake
Concrete
Burlington-Ed
Archbishop Murp
Anacortes
Sedro-Woolley *


SWHS
7:00 PM
Battle at the Border
Todd Beamer
Steilacoom
Sehome
Rochester
North Thurston
Mount Vernon
Lynden
Liberty
Lakeside
Kent Meridian
Kalama
Issaquah
Ferndale
Everett
Darrington
Blaine *


BLHS
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Mount Baker Opponent  
Fri, Dec 6 Butch Mullins JV Tournament
Sat, Dec 7 Patriot Dome Classic

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
* Wed, Dec 11 Meridian
6:00 PM Home MBHS
Fri, Dec 13 Cascade
6:00 PM Away CHS
        @Cashmere HS
Fri, Dec 13 Cashmere
7:00 PM Away RDG
Sat, Dec 14 Cashmere Invite
Cashmere (Host)
10:00 AM Away RDG
* Wed, Dec 18 Ferndale
6:00 PM Home MBHS
Sat, Dec 28 The Rock
Vashon Island (Host)
10:00 AM Away VIHS
Sat, Jan 4 Mount Baker Invitational
9:30 AM Home MBHS
* Wed, Jan 8 Lynden
6:00 PM Away LHS
        JV at 6:00 p.m. followed by Varsity
Sat, Jan 11 Warden Invitational
Warden (Host)
Away
* Wed, Jan 15 Blaine
7:00 PM Away BLHS
Sat, Jan 18 Sgt. Norton Memorial Tourney
Rainier (Host)
Adna
Chelan
Castle Rock
Eatonville
Forks
Kiona Benton
Kalama
Klahowya
Lake Roosevelt
Mount Baker
Montesano
Naches Valley
Nooksack Valley
Port Townsend
Tenino
Vashon Island
10:00 AM Away RHS
* Wed, Jan 22 Nooksack Valley
7:00 PM Away NVHS
Sat, Jan 25 31st Annual Lynden Tournament
Lynden (Host)
10:00 AM Away LHS
Wed, Jan 29 NWC Championship Duals
7:00 PM TBD

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 8, 10:00 AM1A Sub-Regionals
 Feb 15, 12:00 AMRegionals
 Feb 21, 12:00 AM
Feb 22, 12:00 AM
WIAA State Championships at Tacoma Dome