League
2A Schools
2A Schools
Fife
Boys Sports:   Football   Golf   Tennis   X-Country   Basketball   Swim & Dive   Wrestling   Baseball   Soccer   Track 
Girls Sports:   Golf   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Wrestling   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Coed Sports:   Fall Cheer   Unified Basketball   Winter Cheer 
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
Boys Basketball
SPSL 2A - West
   Conf.  Overall
 WLWL
Foss5061
Steilacoom3163
Fife2252
Clover Park0316
River Ridge0315


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Monday, Dec 17
Final
Scored By: Mark.Schelbert1
64Cascade Chr
71Fife *


Final
Scored By: manly.grinolds, Sam.Fein
58Renton
66Bellevue *


Tuesday, Dec 18
Final
Scored By: Zach.Johnson1
78Franklin Pierce
57White River *


Final
Scored By: Doug.Galloway
50Eatonville
62Montesano *


Awaiting Score
Tyee
Evergreen *


EVCampus
Final
Scored By: robert.Graham3
51Highline
75Foster *


Final
Scored By: manly.grinolds, Michael.Guimond1
60Renton
58Lindbergh *


Final
Scored By: Kevin.Marshall
50Orting
39Washington *


Final
Scored By: Gary.Wusterbarth
67Foss
65Steilacoom *


Awaiting Score
River Ridge
Clover Park *


ClovPkHS
Thursday, Dec 20
5:15 PM
Franklin Pierce
Orting *


OHS
5:15 PM
Washington
Eatonville *


EHS
7:00 PM
Highline
Renton *


RHS
7:00 PM
Lindbergh
Evergreen *


EVCampus
7:00 PM
Foster
Tyee *


Tyee
7:00 PM
Steilacoom
River Ridge *


RRHS
7:00 PM
Clover Park
Fife *


FHS
Friday, Dec 21
7:00 PM
Todd Beamer
Foster *


Foster
7:00 PM
Tyee
Spanaway Lake *


SLHS
7:00 PM
Foss
Mt Rainier *


MRHS
8:30 PM
Auburn Holiday Tournament
River Ridge
Auburn *


AHS
Saturday, Dec 22
Time TBD
Auburn Holiday Tournament
Auburn *


AHS
5:00 PM
Foss
Bethel *


BHS
7:00 PM
Bonney Lake
Washington *


WHS
coupon: 0coupon: 0coupon: 0
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2018-19 Varsity Boys Basketball Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Fife Opponent  
Fri, Nov 30 Fife 76 Bonney Lake 47
Sat, Dec 1 Fife 67 Black Hills 54
* Tue, Dec 4 Fife 89 Orting 24
* Fri, Dec 7 Fife 72 River Ridge 58
* Tue, Dec 11 Fife 63 Foss 68
* Fri, Dec 14 Fife 56 Steilacoom 57
Mon, Dec 17 Fife 71 Cascade Christian 64

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
* Thu, Dec 20 Clover Park
7:00 PM Home FHS
Wed, Dec 26 Sterling Christmas Shootout
Kennedy Catholic (Host)
Away Kennedy
Thu, Dec 27 Sterling Christmas Shootout
Kennedy Catholic (Host)
Away Kennedy
Fri, Dec 28 Sterling Christmas Shootout
Kennedy Catholic (Host)
Away Kennedy
* Fri, Jan 4 White River
7:00 PM Home FHS
Sat, Jan 5 Olympic
7:00 PM Home FHS
* Tue, Jan 8 Foster
7:00 PM Away Foster
* Fri, Jan 11 Highline
7:00 PM Away Highline
* Mon, Jan 14 River Ridge
7:00 PM Home FHS
* Wed, Jan 16 Foss
7:00 PM Away FossHS
* Fri, Jan 18 Steilacoom
7:00 PM Home FHS
* Tue, Jan 22 Eatonville
7:00 PM Home FHS
* Fri, Jan 25 Clover Park
7:00 PM Away ClovPkHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Opponent Place / Result  
Jan 28 - Feb 22A SPSL at Area Sites
 

Departure Times

Nov 5, 2015 6:49 AM

All JV departure times are listed on the Varsity Schedule. CTeam departures that are different than Varsity/JV are listed on the CTeam schedule. All 3 teams travel together unless otherwise posted for CTeam.


Copyright 2007-2016 SPSLAthletics.com
Advertising Privacy Policy