League
2A Schools
2A Schools
Fife
Boys Sports:   Football   Golf   Tennis   X-Country   Basketball   Swim & Dive   Wrestling   Baseball   Soccer   Track 
Girls Sports:   Golf   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Wrestling   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Coed Sports:   Fall Cheer   Unified Basketball   Winter Cheer 
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
Boys Wrestling
SPSL 2A -
   Conf.  Overall
 WLWL
White River6060
Steilacoom5171
Washington4141
River Ridge4242
Orting3131
Eatonville3343
Fife3333
Highline3343
Renton3334
Lindbergh3333
Franklin Pierce2222
Clover Park2325
Evergreen1313
Foss1515
Tyee0505
Foster0606


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Thursday, Jan 17
Awaiting Score
Cascade Chr
Orting *


OHS
Final
Scored By: Darby.Brooks
0Evergreen
81River Ridge *


Final
Scored By: Mike.Pine1
49Washington
24Lindbergh *


Final
Scored By: matt.robertson
27Foss
3Fife *


Final
Scored By: Timohty.Perales
24Clover Park
48Highline *


Final
Scored By: Tom.Martin
48Steilacoom
27Eatonville *


Final
Scored By: Patrick.Kalalau
45Renton
12Foster *


Final
Scored By: Wayne.Hauser
81White River
0Tyee *


Awaiting Score
Franklin Pierce
Orting *


OHS
Awaiting Score
Evergreen
Orting *


OHS
Final
Scored By: Darby.Brooks
26Franklin Pierce
54River Ridge *


Final
Scored By: Mike.Pine1
30Foss
42Lindbergh *


Final
Scored By: matt.robertson
42Washington
34Fife *


Final
Scored By: Timohty.Perales
54Steilacoom
18Highline *


Awaiting Score
Clover Park
Eatonville *


Highline
Final
Scored By: Patrick.Kalalau
84White River
0Foster *


Final
Scored By: Wayne.Hauser
46Renton
9Tyee *


Friday, Jan 18
 
Dual vs. Shorewood
Willapa Valley
South Bend
Renton
Raymond *


RHS
Saturday, Jan 19
 
Willapa Valley
Tenino
South Bend
Shorewood
Shelton
Renton
North Beach
Mt. Tahoma
Kennedy Catholic
Hoquiam
Adna
Raymond *


RHS
 
TBD:
Lindbergh
Centralia
R A Long *


RAL
8:00 AM
Willie Stewart Invite
Wilson
W Valley (Yak)
Stadium
Puyallup
Mt Rainier
Marysville-Get
Lincoln
Life Christian
Kent Meridian
Curtis
Chief Leschi
Bellarmine
Arlington
Foss *


FossHS
8:00 AM
Heritage Border Brawl - Vancouver WA
Franklin Pierce


8:30 AM
Yelm
Spanaway Lake
Redmond
Port Townsend
Olympia
North Kitsap
North Beach
Lakeside
Issaquah
Ingraham
Graham Kapowsin
Clover Park
Central Kitsap
Camas
Bainbridge
Lakes *


LakesHS
9:00 AM
Lumberjack
Fife


RAL
9:00 AM
PANCAN
Oak Harbor
Highline *


Highline
11:00 AM
Duals @ Post Falls Idaho w/P.F. and Flathead
Orting


coupon: 0coupon: 0coupon: 0
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2018-19 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Fife Opponent  
Sat, Dec 1 White River Classic
Sat, Dec 8 Larry Brown
* Wed, Dec 12 Fife 1 Foster 0
* Wed, Dec 12 Fife 34 Eatonville 46
Sat, Dec 15 Eatonville Dual Tourney
Fri, Dec 28 Doc Herron Tourney
Sat, Dec 29 Doc Herron Tourney
Fri, Jan 4 Gut Check
Sat, Jan 5 Gut Check
* Wed, Jan 9 Fife 60 Clover Park 24
* Wed, Jan 9 Fife 48 Franklin Pierce 35
Sat, Jan 12 Lads and Lasses
* Thu, Jan 17 Fife 3 Foss 27
* Thu, Jan 17 Fife 34 Washington 42

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Sat, Jan 19 Lumberjack
9:00 AM RAL
* Wed, Jan 23 Orting
5:30 PM Home Tyee
        Hosted by Tyee
* Wed, Jan 23 Highline
7:00 PM Home Tyee
        Hosted by Tyee
Thu, Jan 24 Tahoma-JV
5:30 PM Home FHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 2, 9:00 AM2A Sub-Regional at Fife High School
 Feb 9, 12:00 AM2A Region 1 Tournament at Blaine High School
 Feb 15, 12:00 AM
Feb 16, 12:00 AM
2A WIAA State Championship at Tacoma Dome
 

Monday 11/12 Practice

Nov 7, 2018 12:10 PM

1st day of Winter practices will start at 3pm and go until 6pm

Normal Practice days will be practice 4-6:30pm with study tables right after school.


Copyright 2007-2016 SPSLAthletics.com
Advertising Privacy Policy