League
Mountain Division
Sound Division
Fife
Boys Sports:   Football   Golf   Tennis   X-Country   Basketball   Swim & Dive   Wrestling   Baseball   Soccer   Track 
Girls Sports:   Golf   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Wrestling   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Coed Sports:   Fall Cheer   Winter Cheer 
Post Season Search Login | Register | Contacts
subscribefacebooktwitter
photos
alt2:Home Listing report 2.18
Baseball
SPSL 2A - Mountain
   Conf.  Overall
 WLWL
Fife120152
White River102125
Franklin Pierce7479
Washington66611
Lindbergh4666
Foss4859
Foster2828
Evergreen011012


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Monday, Apr 16
** RESCHEDULED / Sat, Apr 21 **
Eatonville
Renton *


** RESCHEDULED / Thu, Apr 19 **
White River
Fife *


Tuesday, Apr 17
** RESCHEDULED / Thu, Apr 19 **
Clover Park
River Ridge *


Final
Scored By: Kody.Dribnak
12Eatonville
0Tyee *


Final
Scored By: Eric.Garrett
5Highline
1Steilacoom *


Final
Scored By: Chris.Fedor
8Orting
12Renton *


Final
Scored By: Nick.Aloisio
0Foster
14Franklin Pierce *


Final
Scored By: Rex.Swartz
19White River
1Foss *


Final
Scored By: Benny.Benavides
0Washington
14Lindbergh *


Final
Scored By: Walt.Cougan
16Fife
0Evergreen *


Wednesday, Apr 18
** RESCHEDULED / Thu, Apr 19 **
Franklin Pierce
Foster *


Final
Scored By: Richard.Grutas
16River Ridge
7Clover Park *


Final
Scored By: Mike.Moeller
1Tyee
14Eatonville *


Final
Scored By: Jeremy.McNinch
3Renton
7Orting *


Final
Scored By: shane.nixon
0Evergreen
13Fife *


Final
Scored By: Rex.Swartz
26White River
1Foss *


Final
Scored By: James.Stippich
16Lindbergh
1Washington *


Final
Scored By: Chris.Dubois2
1Steilacoom
2Highline *


Thursday, Apr 19
** RESCHEDULED / Fri, Apr 20 **
Wilson
Steilacoom *


Final
Scored By: Nate.Barnett
0Orting
10White River *


Final
Scored By: Benny.Benavides1, Walt.Cougan
1Lindbergh
0Evergreen *


** RESCHEDULED / Fri, Apr 20 **
White River
Fife *


Final
Scored By: Chad.Arko
0Clover Park
13River Ridge *


Final
Scored By: Larry.Responte1
27Franklin Pierce
5Foster *


Friday, Apr 20
Final
Scored By: Pete.Peppley
10River Ridge
2North Thurston *


Final
Scored By: Mike.Moeller
3Washington
4Eatonville *


Final
Scored By: Rex.Swartz
9Clover Park
11Foss *


** POSTPONED **
Tyee
Foster *


ShowMS
** RESCHEDULED / Thu, Apr 19 **
Lindbergh
Evergreen *


Final
Scored By: shane.nixon
2White River
11Fife *


Final
Scored By: Eric.Garrett
12Wilson
7Steilacoom *


 
Alumni Game
Orting *


OHS
Final
Scored By: Keith.Bosley
11Highline
1Nathan Hale *


Saturday, Apr 21
 
DO NOT SCHEDULE
White River
Washington
Lindbergh
Franklin Pierce
Foster
Foss
Evergreen *


DNS
 
Do Not Schedule
River Ridge
Renton
Orting
Highline
Eatonville
Clover Park


DNS
Final   *UNOFFICIAL*
Scored By: Benny.Benavides1
2Foster
25Lindbergh *


LHS
Final
Scored By: Kody.Dribnak
26Steilacoom
0Tyee *


Final
Scored By: Chris.Fedor
13Eatonville
0Renton *


coupon: 0coupon: 0coupon: 0
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2017-18 Varsity Baseball Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Fife Opponent  
Fri, Mar 9 Fife 1 Todd Beamer 8
Sat, Mar 10 Jamboree
* Wed, Mar 14 Fife 11 Washington 0
Thu, Mar 15 Fife 7 Tumwater 2
* Fri, Mar 16 Fife 10 Washington 0
* Tue, Mar 20 Fife 19 Foss 0
* Wed, Mar 21 Fife 16 Foss 0
Fri, Mar 23 Fife 7 Black Hills 5
* Tue, Mar 27 Fife 14 Lindbergh 4
* Wed, Mar 28 Fife 16 Lindbergh 0
Fri, Mar 30 Fife 4 Wilson 3
* Mon, Apr 2 Fife 3 Franklin Pierce 2
* Tue, Apr 3 Fife 10 Franklin Pierce 0
Sat, Apr 7 Fife 7 Pullman 16
* Tue, Apr 10 Fife 16 White River 6
* Tue, Apr 17 Fife 16 Evergreen 0
* Wed, Apr 18 Fife 13 Evergreen 0
* Fri, Apr 20 Fife 11 White River 2

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
* Tue, Apr 24 Foster
3:30 PM Away FHS
* Wed, Apr 25 Foster
4:00 PM Home FHS
Thu, Apr 26 Bonney Lake
4:00 PM Away BLHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Opponent Place / Result  
May 5 - May 122A District at Area Sites
May 19 - May 262A State at Yakima County Stadium
 

Optional Conditioning

Jan 16, 2018 2:41 PM

Starting on January 24th, Wednesdays and Fridays we will meet in the small gym at 6am-7am for plyometrics and conditioning.

Tuesdays and Thursdays we will meet on the football field at 7pm-8pm for long distance conditioning and core training as well as arm conditioning.

All days are optional. Fastpitch players are welcome as well. All conditioning is open to all athletes.


Copyright 2007-2016 SPSLAthletics.com
Advertising Privacy Policy