Girls Wrestling
   League  Overall
 WLWL
Mount Baker2020
Squalicum2020
Burlington-Ed1010
Ferndale1111
Sedro-Woolley1111
Meridian1111
Mount Vernon0101
Blaine0000
Lakewood0000
Nooksack Valley0000
Oak Harbor0202
Lynden0202


   League  Overall
 WLWL
Everett2020
Arlington2020
Mount Vernon0101
Cedarcrest0000
Edmonds-Wd0000
Glacier Peak0000
Jackson0000
Kamiak0000
Lynnwood0000
Mariner0000
Meadowdale0000
Monroe0000
Mountlake Ter0000
Shorewood0000
Snohomish0000
Stanwood0000
Lake Stevens0101
Marysville-Get0101
Marysville-Pil0101
Cascade0101
Oak Harbor0202


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Tuesday, Dec 10
Awaiting Score
Snohomish
Edmonds-Wd *


EWHS
Final
Scored By: Andrea.White
60Everett
18Marysville-Pil *


Final
Scored By: Andrea.White
60Everett
18Marysville-Get *


 
Shorewood
Mountlake Ter
Meadowdale
Lynnwood
Cedarcrest
Edmonds-Wd *


EWHS
Awaiting Score
Glacier Peak
Edmonds-Wd *


EWHS
 
Monroe
Jackson
Marysville-Pil *


MPHS
Wednesday, Dec 11
Final
Scored By: Jim.Smoots
18Cascade
66Arlington *


Final
Scored By: Jim.Smoots
36Lake Stevens
54Arlington *


** RESCHEDULED / Tue, Dec 10 **
Monroe
Jackson
Everett
Marysville-Pil *


** RESCHEDULED / Tue, Dec 10 **
Everett
Marysville-Get *


Final
Scored By: Sydney.Cone
30Oak Harbor
0
42Meridian *


Final
Scored By: Clyde.Blockley
21Oak Harbor
45Mount Baker *


Final
Scored By: bporteou
39Ferndale
42Squalicum *


Final
Scored By: Alysia.Pohren
42Burlington-Ed
42Mount Vernon *


 
Scramble @ Blaine
Stanwood
Nooksack Valley
Mariner
Lakewood
Kamiak
Blaine *


BLHS
Final
Scored By: Santos.Gallegos
48Ferndale
30Lynden *


Final
Scored By: Alysia.Pohren
54Sedro-Woolley
33Mount Vernon *


Thursday, Dec 12
Final
Scored By: Nic.Caldwell1
24Stanwood
0Mountlake Ter
0Lynnwood
24Lakewood *


Friday, Dec 13
** RESCHEDULED / Thu, Dec 12 **
Mountlake Ter
Lakewood *


** RESCHEDULED / Thu, Dec 12 **
Stanwood
Lakewood *


** RESCHEDULED / Thu, Dec 12 **
Lynnwood
Lakewood *


Saturday, Dec 14
8:00 AM
Judy Emry Invite
Yelm
Wenatchee
Tenino
Redmond
Puyallup
Nooksack Valley
Mount Baker
Lynden
Enumclaw
Emerald Ridge
Elma
Central Kitsap
Bellingham
Auburn
Foss *


FossHS
9:00 AM
Woodinville
Wilson
Sammamish
Rochester
Oak Harbor
North Thurston
North Creek
Newport
Nathan Hale
Mountlake Ter
Mount Vernon
Mount Si
Meadowdale
Marysville-Pil
Marysville-Get
Mariner
Lynnwood
Lakewood
Lake Stevens
Kent Meridian
Kennedy Catholic
Kamiak
Jackson
Granite Falls
Glacier Peak
Friday Harbor
Ferndale
Federal Way
Edmonds-Wd
Darrington
Chief Sealth
Cedarcrest
Cascade
Camas
Burlington-Ed
Blaine
Bishop Blanchet
Bellingham
Arlington
Everett *


EvtHS
10:00 AM
Wapato
Toppenish
Tonasket
Stanwood
Quincy
Prosser
Pasco
Othello
Okanogan
Newport (Newport)
Moses Lake
Kennewick
Kamiakin
Hermiston, OR
Hanford
Grandview
Ephrata
Eisenhower
Eastmont
Chiawana
Cashmere
Warden *


WARD
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Girls Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Oak Harbor Opponent  
Sat, Dec 7 Jamboree
* Wed, Dec 11 Oak Harbor 30 Meridian (Host) 42
* Wed, Dec 11 Oak Harbor 21 Mount Baker 45

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Sat, Dec 14 Lady Classic
Everett (Host)
Arlington
Bishop Blanchet
Burlington-Edison
Bellingham
Blaine
Cascade
Cedarcrest
Camas
Chief Sealth
Darrington
Edmonds-Woodway
Friday Harbor
Ferndale
Federal Way
Granite Falls
Glacier Peak
Jackson
Kamiak
Kennedy Catholic
Kent Meridian
Lakewood
Lake Stevens
Lynnwood
Mariner
Meadowdale
Marysville-Getchell
Marysville-Pilchuck
Mount Si
Mountlake Terrace
Mount Vernon
Nathan Hale
Newport
North Creek
North Thurston
Oak Harbor
Rochester
Sammamish
Woodinville
Wilson
9:00 AM Away EvtHS
* Wed, Dec 18 Sedro-Woolley
6:00 PM Away SWHS
* Wed, Dec 18 Squalicum
6:30 PM Away SWHS
        @SW
Fri, Dec 20 Lynden "Pride of Lady Lions" Tournament
Lynden (Host)
5:00 PM Away LHS
Sat, Dec 21 Lynden "Pride of Lady Lions" Tournament
Lynden (Host)
10:00 AM Away LHS
Sat, Jan 4 Women's Woolley
Sedro-Woolley (Host)
10:00 AM Away SWHS
* Wed, Jan 8 Lynden
6:00 PM Home OHHS
* Wed, Jan 8 Burlington-Edison
6:00 PM Home
Sat, Jan 11 Atown Tourney
Arlington (Host)
Blaine
Cascade
Chief Sealth
Everett
Edmonds-Woodway
Kamiak
Kennedy Catholic
Lakewood
Lynden
Lakeside
Lynnwood
Mariner
Meadowdale
Marysville-Getchell
Marysville-Pilchuck
Mountlake Terrace
Mount Vernon
North Creek
Oak Harbor
Orting
Sedro-Woolley
10:00 AM Away ArlHS
* Wed, Jan 15 Ferndale
6:00 PM Away MVHSGym
* Thu, Jan 16 Mount Vernon
6:00 PM Away MVHS
Sat, Jan 18 The Woman In The Arena
9:00 AM Home OHHS
Wed, Jan 22 Crossover Matches TBD
6:00 PM
        N#1&2 v. S#1&2, N#3&4 v. S#3&4, N#5&6 v. S#5&6, N#7,8,9 v. S#7
Sat, Jan 25 Lady Knights Invitational
Kamiak (Host)
9:00 AM Away MarHS
* Wed, Jan 29 Marysville-Getchell
5:45 PM Away MPHS
* Wed, Jan 29 Marysville-Pilchuck
5:45 PM Away MPHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 12:00 AM
Feb 8, 12:00 AM
Sub-Regional
 Feb 15, 10:00 AMRegionals at Sedro-Woolley High School
 Feb 21, 12:00 AMWIAA State Championships at Tacoma Dome
 Feb 22, 12:00 AMWIAA State Championships