Boys Wrestling
Wesco - 4A
   League  Overall
 WLWL
Cascade0011
Glacier Peak0000
Jackson0020
Kamiak0000
Lake Stevens0000
Mariner0010
Monroe0000
Mount Vernon0000


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
18-19 Boys Wrestling
Photo By: NSPPhoto Store
Tuesday, Dec 3
 
Jamboree
Snohomish
Cascade
Arlington
Jackson *


JksnHS
Wednesday, Dec 4
Final
Scored By: Jeremy.Lail
25Cedarcrest
54Marysville-Get *


Awaiting Score
Lake Stevens
Tahoma *


Tahoma
Thursday, Dec 5
Awaiting Score
Archbishop Murp
Granite Falls *


GFHS
 
Jamboree
Stanwood
Mount Vernon
Monroe
Marysville-Pil *


MPHS
Final
Scored By: Anders.Blomgren
49Lake Stevens
17Vashon Island *


Final
Scored By: Bryan.Officer
42Mariner
30Shorecrest *


Final
Scored By: Larry.Falcon
30Squalicum
51Oak Harbor *


Awaiting Score
South Whidbey
Granite Falls *


GFHS
Final
Scored By: Blaine.Gilchrist-Smith
1Lakewood
0Archbishop Murp *


Friday, Dec 6
 
Sydney Montana Tournament
Lake Stevens


 
Butch Mullins JV Tournament
Sehome
Sedro-Woolley
Nooksack Valley
Mount Vernon
Mount Baker
Meridian
Lynden
Lakewood
Ferndale
Burlington-Ed
Bellingham *


BHS
Final
Scored By: Tedashi.Myers1
30Cascade
42Lynnwood *


Final
Scored By: Gus.Anaya1
63Jackson
11Mountlake Ter *


Final
Scored By: Tedashi.Myers1
51Jackson
28Lynnwood *


Final
Scored By: Gus.Anaya1
54Cascade
24Mountlake Ter *


Saturday, Dec 7
 
Sydney Montana Tournament
Lake Stevens


 
West Seattle
Tyee
Stanwood
Squalicum
Skyline
Sehome
Sammamish
Rogers (Spk)
Port Townsend
North Creek
Nathan Hale
Mt. Tahoma
Juanita
Jackson
Ingraham
Hazen
Garfield
Evergreen
Clover Park
Cleveland
Cascade Chr
Bellevue Chr
Bellevue
Ballard
Chief Sealth *


CSHS
 
Woodland
Shorecrest
Rochester
North Mason
Montesano
Klahowya
Hoquiam
Elma
Aberdeen *


 
Edmonds-Woodway Tournament
Yelm
Union
Todd Beamer
Spanaway Lake
Southridge
Shorewood
Sedro-Woolley
Redmond
Peninsula
O\\\'Dea
Orting
Oak Harbor
Nathan Hale
Mercer Island
Meadowdale
Marysville-Pil
Lindbergh
Lake Washington
Kentwood
Kelso
Kamiak
Hazen
Ferndale
Everett
Eastlake
Decatur
Central Kitsap
Burlington-Ed
Bonney Lake
Arlington
Edmonds-Wd *


EWHS
 
White River Classic
Woodinville
Toppenish
Sunnyside
Puyallup
Olympic
Mountlake Ter
Grandview
Graham Kapowsin
Fife
Enumclaw
Emerald Ridge
Centralia
Cedarcrest
Blaine
White River *


WhtRvrHS
 
Snohomish JV Tournament
Bishop Blanchet
Snohomish *


SnoHS
 
Geroge Yonlick Tournament
South Whidbey
Nooksack Valley
Mount Vernon
Meridian
Marysville-Get
Lynden
Granite Falls
Bellingham *


BHS
 
Sultan
Stadium
Seattle Academy
Mariner
Lynnwood
Monroe *


MonHS
 
Return of the Seahawk
Jackson


CSHS
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Monroe Opponent  
Thu, Dec 5 Jamboree
Sat, Dec 7 Monroe Yard Brawl
Monroe Lynnwood
Mariner
Seattle Academy
Sultan
Stadium
        weigh-ins 8:00 am

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Wed, Dec 11 Marysville-Getchell
5:30 PM Away EvtHS
        Double Dual at Everett HS
Wed, Dec 11 Everett
7:00 PM Away EvtHS
        Double Dual at Everett HS
Sat, Dec 14 Wildcat Invitational
La Center (Host)
10:00 AM Away LCHS
Thu, Dec 19 Snohomish
5:30 PM Home MonHS
        Double Dual at Monroe
Thu, Dec 19 Sultan
7:00 PM Home MonHS
        Double Dual at Monroe
Sat, Dec 21 Rogers Holiday Tournament
9:00 AM RHS
Sat, Jan 4 Shoreline Invitational
Shorecrest (Host)
Ingraham
Lakewood
Monroe
North Creek
Shorewood
8:00 AM Away ShcstHS
* Thu, Jan 9 Kamiak
5:30 PM Home LSHS
        at Lake Stevens HS
* Thu, Jan 9 Cascade
7:00 PM Away LSHS
        at Lake Stevens HS
Sat, Jan 11 Sky Valley Invitational
Sultan (Host)
9:45 AM Away SHS
* Fri, Jan 17 Mount Vernon
7:00 PM Home MonHS
* Thu, Jan 23 Jackson
7:00 PM Away JksnHS
* Tue, Jan 28 Lake Stevens
7:00 PM Away LSHS
* Thu, Jan 30 Glacier Peak
5:30 PM Home CasHS
        Double Dual at Cascade
* Thu, Jan 30 Mariner
7:00 PM Away CasHS
        Double Dual at Cascade

Post Season (If Qualified)

Post Season schedule is not yet available.
 

WINTER 2019 SPORTS

Oct 10, 2019 12:53 PM

WINTER SPORTS!


Winter Sports begin Monday, November 18th*, 2019 (Gymnastics: Monday, November 11th).


  • Boys and Girls Basketball

  • Boys and Girls Wrestling

  • Boys Swim and Dive

  • Girls Gymnastics

To register for winter sports, please complete the on-line Athletic Registration Packet. If you have already registered for a fall sport, and did not select a winter sport, you do not need to register again; however, please let the Athletics Office know of your intent to play a winter sport so we can make sure you are still cleared to play. For instructions and additional information, please see the links above.


*To allow time for processing, please complete your on-line registration by Friday, November 8th

(Monday, November 4th for Gymnastics)