Girls Wrestling
   League  Overall
 WLWL
Everett2020
Arlington2020
Mount Vernon0101
Cedarcrest0000
Edmonds-Wd0000
Glacier Peak0000
Jackson0000
Kamiak0000
Lynnwood0000
Mariner0000
Meadowdale0000
Monroe0000
Mountlake Ter0000
Shorewood0000
Snohomish0000
Stanwood0000
Oak Harbor0101
Lake Stevens0101
Marysville-Get0101
Marysville-Pil0101
Cascade0101


Wesco - South
   League  Overall
 WLWL
Everett2020
Arlington2020
Edmonds-Wd0000
Glacier Peak0000
Snohomish0000
Stanwood0000
Marysville-Get0101
Marysville-Pil0101
Cascade0101


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Tuesday, Dec 10
Awaiting Score
Snohomish
Edmonds-Wd *


EWHS
Final
Scored By: Andrea.White
60Everett
18Marysville-Pil *


Final
Scored By: Andrea.White
60Everett
18Marysville-Get *


 
Shorewood
Mountlake Ter
Meadowdale
Lynnwood
Cedarcrest
Edmonds-Wd *


EWHS
Awaiting Score
Glacier Peak
Edmonds-Wd *


EWHS
 
Monroe
Jackson
Marysville-Pil *


MPHS
Wednesday, Dec 11
Final
Scored By: Jim.Smoots
18Cascade
66Arlington *


Final
Scored By: Jim.Smoots
36Lake Stevens
54Arlington *


** RESCHEDULED / Tue, Dec 10 **
Monroe
Jackson
Everett
Marysville-Pil *


** RESCHEDULED / Tue, Dec 10 **
Everett
Marysville-Get *


Awaiting Score
Oak Harbor
Meridian *


MHS
Final
Scored By: Clyde.Blockley
21Oak Harbor
45Mount Baker *


Awaiting Score
Ferndale
Squalicum *


BHS
Final
Scored By: Alysia.Pohren
42Burlington-Ed
42Mount Vernon *


 
Scramble @ Blaine
Stanwood
Nooksack Valley
Mariner
Lakewood
Kamiak
Blaine *


BLHS
Final
Scored By: Santos.Gallegos
48Ferndale
30Lynden *


Final
Scored By: Alysia.Pohren
54Sedro-Woolley
33Mount Vernon *


Thursday, Dec 12
5:30 PM
Stanwood
Mountlake Ter
Lynnwood
Lakewood *


LWHS
Friday, Dec 13
** RESCHEDULED / Thu, Dec 12 **
Mountlake Ter
Lakewood *


** RESCHEDULED / Thu, Dec 12 **
Stanwood
Lakewood *


** RESCHEDULED / Thu, Dec 12 **
Lynnwood
Lakewood *


Saturday, Dec 14
8:00 AM
Judy Emry Invite
Yelm
Wenatchee
Tenino
Redmond
Puyallup
Nooksack Valley
Mount Baker
Lynden
Forks
Enumclaw
Emerald Ridge
Elma
Central Kitsap
Bellingham
Auburn
Foss *


FossHS
9:00 AM
Woodinville
Wilson
Squalicum
Sehome
Sammamish
Rochester
Oak Harbor
North Thurston
North Creek
Newport
Mountlake Ter
Mount Vernon
Meadowdale
Marysville-Pil
Marysville-Get
Mariner
Lynnwood
Lakewood
Lake Stevens
Kent Meridian
Kennedy Catholic
Kamiak
Glacier Peak
Federal Way
Edmonds-Wd
Chief Sealth
Cedarcrest
Camas
Burlington-Ed
Blaine
Bishop Blanchet
Bellingham
Bellevue
Arlington
Everett *


EvtHS
10:00 AM
Wapato
Toppenish
Tonasket
Stanwood
Quincy
Prosser
Pasco
Othello
Okanogan
Newport (Newport)
Kennewick
Kamiakin
Hermiston, OR
Hanford
Grandview
Ephrata
Chiawana
Cashmere
Warden *


WARD
sponsor: NorthSound PT - Snohomishsponsor: *SHS ADS
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Girls Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Snohomish Opponent  
Thu, Dec 5 Snohomish 48 Glacier Peak 48
Kamiak 24
Mariner 24
Sedro-Woolley 36
Sat, Dec 7 "Jump on In" Tournament
* Tue, Dec 10 Snohomish Edmonds-Woodway

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
* Wed, Dec 18 Marysville-Getchell
6:00 PM Home ArlHS
        Double Dual Arl/MP-MG/Sno at Arlington HS
* Wed, Dec 18 Marysville-Pilchuck
6:00 PM Home ArlHS
        Double Dual Arl/MP-MG/GP-Sno at Arlington HS
* Wed, Dec 18 Arlington
6:00 PM Away ArlHS
        Double Dual Arl/MP-MG/GP-Sno
Fri, Dec 20 Lynden "Pride of Lady Lions" Tournament
Lynden (Host)
5:00 PM Away LHS
Sat, Dec 21 Lynden "Pride of Lady Lions" Tournament
Lynden (Host)
10:00 AM Away LHS
* Wed, Jan 8 Edmonds-Woodway
6:00 PM Home SnoHS
        Double Dual Arl/EW/Sno at Sno
* Wed, Jan 8 Arlington
6:00 PM Home SnoHS
Wed, Jan 8 Scramble at Snohomish
Snohomish (Host)
Lynnwood
Meadowdale
Mountlake Terrace
Shorewood
6:00 PM Home SnoHS
* Wed, Jan 15 Marysville-Getchell
6:00 PM Away MPHS
        Double Dual MP-MG/Cas/Sno-GP at MP
* Wed, Jan 15 Marysville-Pilchuck
6:00 PM Away MPHS
* Wed, Jan 15 Cascade
6:00 PM Home MPHS
        Double Dual MP-MG/Cas/Sno-GP at MP
Fri, Jan 17 Lady Huskie Invite
Othello (Host)
Hermiston, OR
Burlington-Edison
Chiawana
Chewelah
Connell
Cashmere
Central Valley
Davis
Ephrata
Eastmont
Eisenhower
Ellensburg
Enumclaw
East Valley (Yakima)
Grandview
Glacier Peak
Hanford
Kiona Benton
Kamiakin
Lynden
Mount Baker
Mead
Moses Lake
Newport
Naches Valley
Pasco
Prosser
Quincy
Royal
Richland
River View
Sunnyside
Southridge
Snohomish
Toppenish
Tonasket
Wenatchee
Warden
Wapato
Wahluke
White River
West Valley (Spokane)
Walla Walla
Zillah
5:00 PM Away PT Gym
Sat, Jan 18 Lady Huskie Invite
Othello (Host)
Hermiston, OR
Burlington-Edison
Connell
Chiawana
Chewelah
Cashmere
Central Valley
Davis
Ephrata
Eastmont
Enumclaw
Eisenhower
Ellensburg
East Valley (Yakima)
Grandview
Granger
Glacier Peak
Hanford
Kiona Benton
Kamiakin
Lynden
Mount Baker
Mead
Moses Lake
Newport (Newport)
Naches Valley
Pasco
Prosser
Quincy
Royal
Richland
River View
Southridge
Sunnyside
Snohomish
Toppenish
Tonasket
Wenatchee
Warden
Wapato
Wahluke
White River
West Valley (Spokane)
Walla Walla
Zillah
10:00 AM Away PT Gym
Wed, Jan 22 Crossover Matches TBD
6:00 PM
        N#1&2 v. S#1&2, N#3&4 v. S#3&4, N#5&6 v. S#5&6, N#7,8,9 v. S#7

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 12:00 AM
Feb 8, 12:00 AM
Sub-Regional
 Feb 15, 10:00 AMRegionals at Sedro-Woolley High School
 Feb 21, 12:00 AMWIAA State Championships at Tacoma Dome
 Feb 22, 12:00 AMWIAA State Championships