Girls Wrestling
   League  Overall
 WLWL
Arlington8080
Everett3131
Lake Stevens3232
Cascade1212
Glacier Peak0101
Marysville-Get0303
Marysville-Pil0303
Mount Vernon0505
Cedarcrest0000
Jackson0000
Kamiak0000
Lynnwood0000
Mariner0000
Meadowdale0000
Monroe0000
Mountlake Ter0000
Shorewood0000
Stanwood0001
Snohomish0101
Edmonds-Wd0202
Oak Harbor0606


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Tuesday, Jan 21
 
Monroe
Lakewood
Blaine
Lake Stevens *


LSHS
Final
Scored By: Al.Soler1
60Arlington
15Lake Stevens *


Wednesday, Jan 22
Final
Scored By: Damon.Higgins
0Stanwood
0Nooksack Valley
0Monroe
0Mariner
0Lakewood
0Kamiak
0Jackson
0Cedarcrest
0
0Blaine *


 
Double Dual at Mt. Vernon
Shorewood
Oak Harbor
Mountlake Ter
Mount Vernon
Meridian
Meadowdale
Edmonds-Wd


MVHSGym
 
Double Dual at Glacier Peak
Snohomish
Marysville-Pil
Marysville-Get
Ferndale
Lynden
Glacier Peak *


GPHS
Thursday, Jan 23
 
Double dual at Mt. Baker
Everett
Burlington-Ed
Arlington
Mount Baker


MBHS
 
Double Dual at Squalicum
Sedro-Woolley
Lake Stevens
Cascade
Squalicum


SqualHS
Saturday, Jan 25
 
Viking Girls Invitational
Tenino
Tahoma
Sumner
Squalicum
Sehome
Rogers (Puy)
Rochester
Ridgefield
Olympic
Olympia
Lynden
Kentridge
Hoquiam
Graham Kapowsin
Friday Harbor
Forks
Federal Way
Enumclaw
Emerald Ridge
Elma
Curtis
Chief Sealth
Cedarcrest
Castle Rock
Bremerton
Bonney Lake
Blaine
Black Hills
Bellingham
Bellarmine
Ballard
Auburn
Puyallup *


PHS
 
Lady Knights Invitational
Yelm
T Jefferson
South Whidbey
Snohomish
Shorecrest
Sedro-Woolley
Redmond
Oak Harbor
North Thurston
Nooksack Valley
Nathan Hale
Naches Valley
Mountlake Ter
Mount Vernon
Mount Si
Mount Baker
Monroe
Meridian
Meadowdale
Marysville-Pil
Marysville-Get
Mariner
Lindbergh
Lakewood
Lakeside
Lake Stevens
La Conner
Jackson
Ingraham
Hazen
Granite Falls
Glacier Peak
Ferndale
Evergreen
Everett
Edmonds-Wd
Darrington
Concrete
Cascade
Burlington-Ed
Bremerton
Bellingham
Ballard
Arlington
Anacortes
Kamiak *


MarHS
sponsor: Garden Courtsponsor: *Kamiak High School

Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Girls Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Kamiak Opponent  
Thu, Dec 5 Kamiak 24 Snohomish (Host) 48
Glacier Peak 48
Mariner 24
Sedro-Woolley 36
Sat, Dec 7 "Jump on In" Tournament
* Wed, Dec 11 Scramble @ Blaine
Sat, Dec 14 Lady Classic
Kamiak 35 Everett (Host) 102
Arlington 74
Bishop Blanchet 6
Burlington-Edison 97
Bellingham 46
Blaine 6
Cascade 48
Cedarcrest 33
Camas 18
Chief Sealth 91
Darrington 32
Edmonds-Woodway 38
Friday Harbor 18
Ferndale 80
Federal Way 75
Granite Falls 4
Glacier Peak 0
Jackson 60
Kennedy Catholic 0
Kent Meridian 65
Lakewood 21
Lake Stevens 44
Lynnwood 0
Mariner 13
Meadowdale 15
Marysville-Getchell 36
Marysville-Pilchuck 36
Mount Si 0
Mountlake Terrace 0
Mount Vernon 49
Nathan Hale 10
Newport 5
North Creek 22
North Thurston 35
Oak Harbor 20
Rochester 13
Sammamish 14
Woodinville 0
Wilson 28
* Thu, Dec 19 Scramble at Everett
Kamiak Everett (Host)
Mariner
Sat, Jan 4 Women's Woolley
* Tue, Jan 7 Scramble at Kamiak
Kamiak Cascade
Cedarcrest
Lakewood
Mariner
Monroe
Sat, Jan 11 Atown Tourney
Kamiak 0 Arlington (Host) 0
Burlington-Edison 0
Blaine 0
Cascade 0
Chief Sealth 0
Everett 0
Edmonds-Woodway 0
Jackson 0
Kennedy Catholic 0
Lakewood 0
Lynden 0
Lakeside 0
Lynnwood 0
Mariner 0
Meadowdale 0
Marysville-Getchell 0
Meridian 0
Marysville-Pilchuck 0
Mountlake Terrace 0
Mount Vernon 0
North Creek 0
Oak Harbor 0
Orting 0
Sedro-Woolley 0
* Thu, Jan 16 Scramble at Cedarcrest
Kamiak Cedarcrest (Host)
Jackson
Mariner
Stanwood
Sat, Jan 18 Lady Hawk Invite
Kamiak 33 Mountlake Terrace (Host) 4
Burlington-Edison 0
Blaine 0
Forks 49
Kennedy Catholic 8
Lynden 0
Lake Stevens 0
Mariner 24
Meadowdale 0
Meridian 0
Mount Si 15
Mount Vernon 62
Newport 16
North Creek 18
Nooksack Valley 13
Roosevelt 8
Seattle Academy 0
Skyline 13
Stanwood 74
Shorewood 38
Sedro-Woolley 92
White River 144
* Wed, Jan 22 Scramble Championships
Kamiak 0 Blaine (Host) 0
Cedarcrest 0
Jackson 0
Lakewood 0
Mariner 0
Monroe 0
Nooksack Valley 0
Stanwood 0

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Sat, Jan 25 Lady Knights Invitational
9:00 AM Home MarHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 6:00 PM
Feb 8, 10:00 AM
Sub-Regional at Squalicum High School
 Feb 15, 10:00 AMRegionals at Sedro-Woolley High School
 Feb 21, 12:00 AMWIAA State Championships at Tacoma Dome
 Feb 22, 12:00 AMWIAA State Championships