Girls Wrestling
   League  Overall
 WLWL
Arlington8080
Everett3131
Lake Stevens3232
Cascade1212
Glacier Peak0101
Marysville-Get0303
Marysville-Pil0303
Mount Vernon0505
Cedarcrest0000
Jackson0000
Kamiak0000
Lynnwood0000
Mariner0000
Meadowdale0000
Monroe0000
Mountlake Ter0000
Shorewood0000
Stanwood0001
Snohomish0101
Edmonds-Wd0202
Oak Harbor0606


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Custom School Photo
Wrestling
Photo By: Scott Williams PhotographyPhoto Store
Tuesday, Jan 21
 
Monroe
Lakewood
Blaine
Lake Stevens *


LSHS
Final
Scored By: Al.Soler1
60Arlington
15Lake Stevens *


Wednesday, Jan 22
Final
Scored By: Damon.Higgins
0Stanwood
0Nooksack Valley
0Monroe
0Mariner
0Lakewood
0Kamiak
0Jackson
0Cedarcrest
0
0Blaine *


 
Double Dual at Mt. Vernon
Shorewood
Oak Harbor
Mountlake Ter
Mount Vernon
Meridian
Meadowdale
Edmonds-Wd


MVHSGym
 
Double Dual at Glacier Peak
Snohomish
Marysville-Pil
Marysville-Get
Ferndale
Lynden
Glacier Peak *


GPHS
Thursday, Jan 23
6:00 PM
Double dual at Mt. Baker
Everett
Burlington-Ed
Arlington
Mount Baker


MBHS
6:00 PM
Double Dual at Squalicum
Sedro-Woolley
Lake Stevens
Cascade
Squalicum


SqualHS
Saturday, Jan 25
Time TBD
Viking Girls Invitational
Tenino
Tahoma
Sumner
Squalicum
Sehome
Rogers (Puy)
Rochester
Ridgefield
Olympia
Lynden
Kentridge
Hoquiam
Graham Kapowsin
Forks
Federal Way
Enumclaw
Emerald Ridge
Elma
Curtis
Chief Sealth
Cedarcrest
Castle Rock
Bremerton
Bonney Lake
Blaine
Black Hills
Bellingham
Bellarmine
Ballard
Auburn
Puyallup *


PHS
9:00 AM
Lady Knights Invitational
Yelm
T Jefferson
Oak Harbor
North Thurston
Nathan Hale
Mountlake Ter
Mount Vernon
Mount Si
Monroe
Meridian
Meadowdale
Marysville-Pil
Marysville-Get
Mariner
Lakewood
Lake Stevens
Juanita
Jackson
Glacier Peak
Friday Harbor
Everett
Edmonds-Wd
Darrington
Cascade
Burlington-Ed
Arlington
Kamiak *


MarHS
sponsor: Carter Subarusponsor: *Lynnwood High School

Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Girls Wrestling Schedule

Regular Season

  Date Lynnwood Opponent  
* Wed, Dec 4 Girls on Fire Dual Matches
Lynnwood 0 Chief Sealth (Host) 0
Edmonds-Woodway 0
Meadowdale 0
Mountlake Terrace 0
* Tue, Dec 10 Scramble at Edmonds-Woodway
Lynnwood Edmonds-Woodway (Host)
Cedarcrest
Meadowdale
Mountlake Terrace
Shorewood
Thu, Dec 12 Girls Wrestling at Lakewood
Lynnwood 0 Lakewood (Host) 24
Mountlake Terrace 0
Stanwood 24
Sat, Dec 14 Lady Classic
Lynnwood 0 Everett (Host) 102
Arlington 74
Bishop Blanchet 6
Burlington-Edison 97
Bellingham 46
Blaine 6
Cascade 48
Cedarcrest 33
Camas 18
Chief Sealth 91
Darrington 32
Edmonds-Woodway 38
Friday Harbor 18
Ferndale 80
Federal Way 75
Granite Falls 4
Glacier Peak 0
Jackson 60
Kamiak 35
Kennedy Catholic 0
Kent Meridian 65
Lakewood 21
Lake Stevens 44
Mariner 13
Meadowdale 15
Marysville-Getchell 36
Marysville-Pilchuck 36
Mount Si 0
Mountlake Terrace 0
Mount Vernon 49
Nathan Hale 10
Newport 5
North Creek 22
North Thurston 35
Oak Harbor 20
Rochester 13
Sammamish 14
Woodinville 0
Wilson 28
* Thu, Dec 19 Scramble at Cascade
Lynnwood Cascade (Host)
Jackson
Meadowdale
Mountlake Terrace
Shorewood
Sat, Jan 4 Women's Woolley
* Wed, Jan 8 Scramble at Snohomish
Lynnwood Snohomish (Host)
Meadowdale
Mountlake Terrace
Shorewood
Sat, Jan 11 Atown Tourney
Lynnwood 0 Arlington (Host) 0
Burlington-Edison 0
Blaine 0
Cascade 0
Chief Sealth 0
Everett 0
Edmonds-Woodway 0
Jackson 0
Kamiak 0
Kennedy Catholic 0
Lakewood 0
Lynden 0
Lakeside 0
Mariner 0
Meadowdale 0
Marysville-Getchell 0
Meridian 0
Marysville-Pilchuck 0
Mountlake Terrace 0
Mount Vernon 0
North Creek 0
Oak Harbor 0
Orting 0
Sedro-Woolley 0

Post Season (If Qualified)

Post Season schedule is not yet available.