Boys Wrestling
Wesco - South 3A
   League  Overall
 WLWL
Cedarcrest0001
Edmonds-Wd0000
Lynnwood0011
Meadowdale0000
Mountlake Ter0002
Shorecrest0001
Shorewood0000
Archbishop Murp0101


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Monday, Dec 9
Awaiting Score
Mount Vernon
Cedarcrest *


CdrcstHS
Tuesday, Dec 10
5:30 PM
Marysville-Pil
Jackson *


JksnHS
5:30 PM
Stanwood
Cascade *


JksnHS
7:00 PM
Shorewood
Mariner *


MarHS
** RESCHEDULED / Wed, Dec 11 **
Monroe
Everett *


7:00 PM
Lynnwood
Marysville-Get *


MGHS
7:00 PM
Snohomish
Glacier Peak *


GPHS
7:00 PM
Kamiak
Arlington *


ArlHS
7:00 PM
Stanwood
Jackson *


JksnHS
7:00 PM
Marysville-Pil
Cascade *


JksnHS
Wednesday, Dec 11
5:30 PM
Anacortes
Everett *


EvtHS
5:30 PM
Monroe
Marysville-Get *


EvtHS
7:00 PM
Curtis
Snohomish *


SnoHS
7:00 PM
Monroe
Everett *


EvtHS
7:00 PM
Anacortes
Marysville-Get *


EvtHS
Thursday, Dec 12
5:30 PM
Cascade
Shorewood *


ShwdHS
5:30 PM
Jackson
Shorecrest *


ShwdHS
5:30 PM
Mountlake Ter
Lakewood *


LWHS
5:30 PM
Lynnwood
Lakewood *


LWHS
7:00 PM
Arlington
Cedarcrest *


CdrcstHS
7:00 PM
Meadowdale
Kamiak *


KamHS
7:00 PM
Mariner
Oak Harbor *


OHHS
7:00 PM
Jackson
Shorewood *


ShwdHS
7:00 PM
Cascade
Shorecrest *


ShwdHS
7:00 PM
Stanwood
Lake Stevens *


LSHS
7:00 PM
Lynnwood
South Whidbey *


LWHS
Friday, Dec 13
Time TBD
Edmonds-Wd
Bremerton *


KitPav
7:00 PM
Battle at the Border
Todd Beamer
Steilacoom
Sehome
Rochester
North Thurston
Mount Vernon
Lynden
Liberty
Lakeside
Kent Meridian
Kalama
Issaquah
Ferndale
Everett
Darrington
Blaine *


BLHS
** RESCHEDULED / Thu, Dec 12 **
Mountlake Ter
Lakewood *


** RESCHEDULED / Thu, Dec 12 **
Lynnwood
Lakewood *


Saturday, Dec 14
Time TBD
LW Invitational Team Tournament
Woodinville
Skyline
Rogers (Puy)
O\'Dea
Lynnwood
Juanita
Granite Falls
Eastside Cath
Bothell
Lake Washington *


LWHS
Time TBD
Timberline
T Jefferson
Shorewood
Oak Harbor
Kentridge
Kentlake
Hazen
Decatur *


Decatur
8:00 AM
Rose City Championships
Snohomish


WestvwOR
8:00 AM
Larry Brown Tournament
Washington
Sunnyside
Shorecrest
Port Angeles
North Mason
Newport
Mercer Island
Interlake
Ballard
Bainbridge
Auburn Riv
Auburn MV
Fife *


FHS
9:00 AM
Atown Throwdown
Squalicum
Spanaway Lake
Peninsula
Meadowdale
Kelso
Ingraham
Edmonds-Wd
Centralia
Cascade
Bellingham
Arlington *


9:00 AM
B-E JV Invite
Mountlake Ter
Lakewood
Bellingham
Anacortes
Burlington-Ed *


BEHSGym
9:00 AM
Everett Girls Classic
Bishop Blanchet
Everett *


EvtHS
9:30 AM
Shelton
Redmond
Prairie
North Creek
Marysville-Pil
Jackson
Federal Way
Ellensburg
Cedarcrest
Cascade Chr
Bellarmine
Puyallup *


PHS
10:00 AM
Wildcat Invitational
Woodland
Washougal
Skyview
Seton Catholic
Ridgefield
Montesano
Monroe
Klahowya
King's Way Chr
Kelso
Hudson\\\\\\\'s Bay
Hoquiam
Hockinson
Fort Vancouver
Evergreen
Columbia River
Castle Rock
Adna
La Center *


LCHS
10:00 AM
Spud Walley
Stanwood
Sammamish
Mountlake Ter
Meridian
Marysville-Get
Mariner
Lindbergh
Lakewood
Kamiak
Highline
Glacier Peak
Eastlake
Concrete
Burlington-Ed
Archbishop Murp
Anacortes
Sedro-Woolley *


SWHS
10:00 AM
Wapato
Southridge
Selah
Royal
Richland
Reardan
Pasco
Naches Valley
Kiona Benton
Kennewick
Clarkston
Chiawana
Chewelah
Othello *


PT Gym
7:00 PM
Battle at the Border
Todd Beamer
Steilacoom
Sehome
Rochester
North Thurston
Mount Vernon
Lynden
Liberty
Lakeside
Kent Meridian
Kalama
Issaquah
Ferndale
Everett
Darrington
Blaine *


BLHS
Sunday, Dec 15
** RESCHEDULED / Sat, Dec 14 **
Larry Brown Tournament
Washington
Sunnyside
Shorecrest
Renton
Port Angeles
North Mason
Newport
Mercer Island
Interlake
Ballard
Bainbridge
Auburn Riv
Auburn MV
Fife *


sponsor: *Meadowdale High School
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Meadowdale Opponent  
Sat, Dec 7 Edmonds-Woodway Tournament
        7am Weigh-in

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Thu, Dec 12 Kamiak
7:00 PM Away KamHS
Sat, Dec 14 Atown Throwdown
Arlington (Host)
9:00 AM Away
Tue, Dec 17 Woodinville
5:30 PM Home MlkTerHS
        Double Dual at Mountlake Terrace
Tue, Dec 17 Bothell
7:00 PM Home MlkTerHS
        Double Dual at Mountlake Terrace
Fri, Dec 20 Tri State Tournament
Sat, Dec 21 Tri state Tournament
Sat, Dec 21 Lynnwood Classic Wrestling Tournament
Lynnwood (Host)
Archbishop Murphy
Cascade
Glacier Peak
Kamiak
Lake Washington
Mariner
Meadowdale
Mountlake Terrace
Shorecrest
South Whidbey
9:30 AM Away LynnHS
        Weigh-in at 7:30am
Sat, Jan 4 Everett Classic
Everett (Host)
9:00 AM Away EvtHS
* Thu, Jan 9 Cedarcrest
5:30 PM Home ShcstHS
        Double Dual at Shorecrest
* Thu, Jan 9 Shorecrest
7:00 PM Away ShcstHS
        Double Dual at Shorecrest
Sat, Jan 11 King of Beacon Hill Invite
Cleveland (Host)

Archbishop Murphy
Chief Sealth
Evergreen
Eastlake
Franklin
Foster
Highline
Ingraham
Lakewood
Lakes
Lindbergh
Meadowdale
Mountlake Terrace
North Creek
Renton
Seattle Academy
Sammamish
Skyline
Tyee
West Seattle
8:00 AM Away CHS
        Weight in 8am, Coaches meeting 9:30am, 10am start
* Thu, Jan 16 Edmonds-Woodway
7:00 PM Home MdlHS
* Thu, Jan 23 Shorewood
7:00 PM Away ShwdHS
Sat, Jan 25 31st Annual Lynden Tournament
Lynden (Host)
10:00 AM Away LHS
* Tue, Jan 28 Mountlake Terrace
5:30 PM Home MdlHS
        Double Dual at Meadowdale
* Tue, Jan 28 Lynnwood
7:00 PM Home MdlHS
        Double Dual at Meadowdale
* Fri, Jan 31 Archbishop Murphy
7:00 PM Away AMHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 12:00 AM
Feb 8, 12:00 AM
3A KingCo/Wesco South Sub-Regionals at Juanita High School
 Feb 15, 12:00 AMWIAA Region II-3A Championships at Kelso High School
 

First Day of Winter Season

Jun 5, 2019 2:51 PM

The first day of try-outs for the 2019-2020 season is Monday, November 18, 2019. Be sure and complete paperwork so that you can be a part of our team!