Girls Wrestling
Tuesday, Dec 10
6:00 PM
Snohomish
Edmonds-Wd *


EWHS
6:00 PM
Everett
Marysville-Pil *


MPHS
6:00 PM
Everett
Marysville-Get *


MPHS
6:00 PM
Shorewood
Mountlake Ter
Meadowdale
Lynnwood
Cedarcrest
Edmonds-Wd *


EWHS
6:00 PM
Glacier Peak
Edmonds-Wd *


EWHS
6:00 PM
Monroe
Jackson
Marysville-Pil *


MPHS
Wednesday, Dec 11
6:00 PM
Cascade
Arlington *


ArlHS
6:00 PM
Lake Stevens
Arlington *


ArlHS
** RESCHEDULED / Tue, Dec 10 **
Monroe
Jackson
Everett
Marysville-Pil *


** RESCHEDULED / Tue, Dec 10 **
Everett
Marysville-Get *


6:00 PM
Oak Harbor
Meridian *


MHS
6:00 PM
Oak Harbor
Mount Baker *


MHS
6:00 PM
Ferndale
Squalicum *


BHS
6:00 PM
Burlington-Ed
Mount Vernon *


MVHS
6:00 PM
Scramble @ Blaine
Stanwood
Nooksack Valley
Mariner
Lakewood
Kamiak
Blaine *


BLHS
6:30 PM
Ferndale
Lynden *


BHS
7:00 PM
Sedro-Woolley
Mount Vernon *


MVHS
Thursday, Dec 12
5:30 PM
Stanwood
Mountlake Ter
Lynnwood
Lakewood *


LWHS
Friday, Dec 13
** RESCHEDULED / Thu, Dec 12 **
Mountlake Ter
Lakewood *


** RESCHEDULED / Thu, Dec 12 **
Stanwood
Lakewood *


** RESCHEDULED / Thu, Dec 12 **
Lynnwood
Lakewood *


Saturday, Dec 14
8:00 AM
Judy Emry Invite
Yelm
Wenatchee
Tenino
Redmond
Puyallup
Nooksack Valley
Mount Baker
Lynden
Forks
Enumclaw
Emerald Ridge
Elma
Central Kitsap
Bellingham
Foss *


FossHS
9:00 AM
Squalicum
Sehome
Sammamish
Rochester
Oak Harbor
North Thurston
Newport
Mountlake Ter
Mount Vernon
Meadowdale
Marysville-Pil
Marysville-Get
Mariner
Lynnwood
Lakewood
Kent Meridian
Kennedy Catholic
Kamiak
Glacier Peak
Federal Way
Edmonds-Wd
Chief Sealth
Cedarcrest
Burlington-Ed
Bishop Blanchet
Bellingham
Bellevue
Arlington
Everett *


EvtHS
10:00 AM
Wapato
Toppenish
Tonasket
Stanwood
Quincy
Prosser
Pasco
Othello
Okanogan
Newport (Newport)
Kennewick
Kamiakin
Hermiston, OR
Hanford
Grandview
Ephrata
Chiawana
Cashmere
Warden *


WARD
sponsor: Shorecrest High Schoolsponsor: Huntington Learning Center
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2017-18 Varsity Girls Wrestling Schedule

Regular Season

  Date Shorecrest Opponent  
Sat, Dec 9 Orting Tournament
Sat, Jan 20 Lady Classic
Sat, Jan 27 Lady Knights Invitational
Shorecrest 13 Kamiak (Host) 20
Burlington-Edison 98
Blaine 10
Ballard 21
Bellingham 25
Cascade 0
Darrington 0
Everett 100
Federal Way 154
Granite Falls 30
Glacier Peak 34
Ingraham 4
Jackson 0
Juanita 0
Lakewood 36
Lynden 64
Mariner 3
Mount Baker 72
Monroe 4
Mount Rainier 50
Mount Vernon 45
North Kitsap 0
Nooksack Valley 24
Naches Valley 0
Othello 157
Redmond 44
Sehome 0
Snohomish 60
Squalicum 0
Sedro-Woolley 66
Yelm 155
Sat, Jan 27 Auburn Tournament

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 2, 6:00 PM
Feb 3, 10:00 AM
Sub-regionals at Bellingham High School
 Feb 10, 10:00 AMRegionals at Sedro-Woolley High School
 Feb 16, 10:00 AM
Feb 17, 10:00 AM
State Tournament at Tacoma Dome