Boys Wrestling
Wesco - South 3A
   League  Overall
 WLWL
Edmonds-Wd3051
Shorewood3070
Cedarcrest3042
Shorecrest2126
Meadowdale1233
Lynnwood0326
Mountlake Ter0336
Archbishop Murp0305


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Tuesday, Jan 21
5:30 PM
Ferndale
Everett *


EvtHS
5:30 PM
Oak Harbor
Snohomish *


EvtHS
7:00 PM
Arlington
Marysville-Pil *


MPHS
7:00 PM
Oak Harbor
Everett *


EvtHS
7:00 PM
Ferndale
Snohomish *


EvtHS
7:00 PM
Mount Vernon
Monroe *


MonHS
Thursday, Jan 23
7:00 PM
Cascade
Mount Vernon *


MVHS
7:00 PM
Kamiak
Glacier Peak *


GPHS
7:00 PM
Lake Stevens
Mariner *


MarHS
7:00 PM
Monroe
Jackson *


JksnHS
7:00 PM
Meadowdale
Shorewood *


ShwdHS
7:00 PM
Shorecrest
Mountlake Ter *


MlkTerHS
7:00 PM
Arlington
Oak Harbor *


OHHS
7:00 PM
Archbishop Murp
Cedarcrest *


CdrcstHS
Friday, Jan 24
6:00 PM
Lake Stevens
Moses Lake *


MLHS
7:00 PM
Everett
Stanwood *


StanHS
7:00 PM
Snohomish
Marysville-Get *


MGHS
Saturday, Jan 25
Time TBD
South Kitsap Tourney
Rogers (Puy)
Peninsula
Kentlake
Kelso
Evergreen
Cedarcrest
Auburn Riv
South Kitsap *


Time TBD
Stinky Pete Duals - Post Falls High School
Lake Stevens


Time TBD
California Tournament
Edmonds-Wd


10:00 AM
31st Annual Lynden Tournament
Stanwood
Shorecrest
Nooksack Valley
Newport
Mountlake Ter
Mount Vernon
Mount Baker
Meridian
Meadowdale
Mariner
Glacier Peak
Eastside Cath
Blaine
Bellingham
Ballard
Lynden *


LHS
10:00 AM
Willapa Valley
Wahkiakum
South Bend
Shorewood
Shelton
Renton
North Beach
Mt. Tahoma
Montesano
Kennedy Catholic
Ilwaco
Hoquiam
Adna
Raymond *


RHS
sponsor: *Shorewood Adssponsor: Carter Subaru

Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Shorewood Opponent  
Sat, Dec 7 Edmonds-Woodway Tournament
        7am Weigh-in
Tue, Dec 10 Shorewood 46 Mariner 25
Thu, Dec 12 Shorewood 72 Cascade 6
Thu, Dec 12 Shorewood 36 Jackson 35
Sat, Dec 14 Gator Invitational
Shorewood 126 Decatur (Host) 162
Hazen 121
Kentlake 134
Kentridge 110
Oak Harbor 111
Timberline 101
Thomas Jefferson 108
Thu, Dec 19 Shorewood 39 Marysville-Getchell 36
Sat, Dec 21 Barry Knott Classic
Sat, Jan 4 Shoreline Invitational
Shorewood 187 Shorecrest (Host) 133
Edmonds-Woodway 135
Ingraham 62
Lakewood 123
Monroe 138
North Creek 154
* Thu, Jan 9 Shorewood 76 Archbishop Murphy 0
* Thu, Jan 9 Shorewood 56 Mountlake Terrace 24
Sat, Jan 11 Panther Classic
* Thu, Jan 16 Shorewood 55 Lynnwood 21

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
* Thu, Jan 23 Meadowdale
7:00 PM Home ShwdHS
Sat, Jan 25 Willapa Harbor Invitational
Raymond (Host)
Adna
Hoquiam
Ilwaco
Kennedy Catholic
Montesano
Mt. Tahoma
North Beach
Renton
South Bend
Shelton
Shorewood
Wahkiakum
Willapa Valley
10:00 AM Away RHS
* Wed, Jan 29 Cedarcrest
5:30 PM Away EWHS
        at Edmonds-Woodway
* Wed, Jan 29 Edmonds-Woodway
7:00 PM Away EWHS
* Fri, Jan 31 Shorecrest
7:00 PM Away ShcstHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 3:30 PM
Feb 8, 9:30 AM
3A KingCo/Wesco South Sub-Regionals at Juanita High School
 Feb 15, 12:00 AMWIAA Region II-3A Championships at Kelso High School
 Feb 21, 12:00 AM
Feb 23, 12:00 AM
State Tournament at Tacoma Dome