Othello Girls Wrestling Schedule
Home   |   Schedule   |   Roster   |   Coaches   |   Photos

Schedule:
Show Transportation

2019-20 Othello Varsity Girls Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Othello Opponent Result  
Sat, Nov 30 Blue Devil Take Down
Sat, Dec 7 "Jump on In" Tournament
Sat, Dec 14 Warden Invite
Othello Warden
Hermiston, OR
Chiawana
Cashmere
Ephrata
Eastmont
Eisenhower
Grandview
Hanford
Kennewick
Kamiakin
Moses Lake
Newport (Newport)
Okanogan
Prosser
Pasco
Quincy
Stanwood
Tonasket
Wapato
        8:00 AM Weigh-In
Tue, Dec 17 Toppenish Mix & Match
Fri, Dec 27 Girls Winter Cup
Othello 0 Hanford (Host) 0
Hermiston, OR 0
Chiawana 0
Davis 0
Ephrata 0
Eastmont 0
Ellensburg 0
East Valley (Yakima) 0
East Valley (Spokane) 0
Grandview 0
Granger 0
Kennewick 0
Kamiakin 0
Kentwood 0
Liberty Bell 0
Liberty 0
Mabton 0
Moses Lake 0
Newport (Newport) 0
Napavine 0
Onalaska 0
Prosser 0
Pasco 0
Quincy 0
Richland 0
Royal 0
Southridge 0
Sunnyside 0
Toppenish 0
Tonasket 0
Toledo 0
Wapato 0
Wahluke 0
Warden 0
Wenatchee 0
White Swan 0
Walla Walla 0
* Tue, Jan 7 Connell Mix & Match
Fri, Jan 10 Kelso Invite
Sat, Jan 11 Kelso Invite
Othello Kelso (Host)
Hermiston, OR
Aberdeen
Bellingham
Capital
Chiawana
Centralia
Ephrata
Forks
Hanford
Ilwaco
Kamiakin
Kennewick
La Center
Lakes
Mount Si
Newport (Newport)
North Mason
Prairie
Pasco
Quincy
Stanwood
Sedro-Woolley
Toppenish
Tenino
W F West
Wenatchee
Woodland
Walla Walla
* Tue, Jan 14 Warden Mix & Match
        5:00 Weigh-In
Fri, Jan 17 Lady Huskie Invite
Othello Hermiston, OR
Anacortes
Burlington-Edison
Chiawana
Chewelah
Connell
Cashmere
Central Valley
Davis
Deer Park
Ephrata
Eastmont
Eisenhower
Ellensburg
Enumclaw
East Valley (Yakima)
East Valley (Spokane)
Grandview
Granger
Hanford
Highland
Kiona Benton
Kamiakin
Kennewick
Lynden
Lakeside
Liberty
Lake Stevens
Mount Baker
Mead
Moses Lake
Newport
Naches Valley
Pasco
Prosser
Quincy
Royal
Richland
Rogers (Spokane)
River View
Sunnyside
Southridge
Shadle Park
Toppenish
Tonasket
Wenatchee
Warden
Wapato
Wahluke
West Valley (Spokane)
West Valley (Yakima)
Walla Walla
Zillah
Sat, Jan 18 Lady Huskie Invite
Othello Hermiston, OR
Anacortes
Burlington-Edison
Connell
Chiawana
Chewelah
Cashmere
Central Valley
Davis
Deer Park
Ephrata
Eastmont
Enumclaw
Eisenhower
Ellensburg
East Valley (Yakima)
East Valley (Spokane)
Grandview
Granger
Hanford
Highland
Kiona Benton
Kamiakin
Kennewick
Lynden
Lakeside
Liberty
Lake Stevens
Mount Baker
Mead
Moses Lake
Newport (Newport)
Naches Valley
Pasco
Prosser
Quincy
Royal
Richland
Rogers (Spokane)
River View
Southridge
Sunnyside
Toppenish
Tonasket
Wenatchee
Warden
Wapato
Wahluke
West Valley (Spokane)
West Valley (Yakima)
Walla Walla
Zillah
Sat, Jan 25 Grandview Invitational Wrestling Tournament
Othello Grandview (Host)
Hermiston, OR
Cle Elum
Cashmere
Chiawana
Connell
Eastmont
Eisenhower
Ephrata
Ellensburg
East Valley (Yakima)
Goldendale
Hanford
Kamiakin
Moses Lake
Naches Valley
Prosser
Quincy
Richland
River View
Sunnyside
Southridge
Sedro-Woolley
Toppenish
Wenatchee
Wapato

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Thu, Jan 30 Double Dual (Quincy & Wapato)
6:00 PM Home PT Gym
        OHS Senior Night!

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 8, 10:00 AMDistrict 5 Girls Wrestling Championships at Wahluke HS
 Feb 14, 6:00 PM
Feb 15, 11:00 AM
WIAA Region IV Girls' Wrestling Championships at Pete Tagarres Gym
 Feb 15, 11:00 AMWIAA Region IV Girls Wrestling Championship at Pete Tagarres Gym
 Feb 21, 10:00 AM
Feb 22, 9:45 AM
WIAA Mat Classic XXXII at Tacoma Dome
Schedules are subject to change, please check back frequently

Copyright Notice: Republishing of schedules in any form is subject to site copyright policy