Greater Spokane League Boys Cross Country Schedule
Home   |   Schedule   |   Standings   |   Photos


Schedule:
Saturday, September 7, 2019
  Visitor Home Time  
Blue Gold Time Trial 9:00 AM
Mead   0
The Farragut Invitational 9:40 AM
Mt. Spokane   0
Post Falls, ID   0
       JV Race at 9:40am; Varsity Race at 10:40am
Saturday, September 14, 2019
  Visitor Home Time  
2019 Highlander Invitational 9:30 AM
Chelan
Cheney
Eastmont
Ephrata
Gonzaga Preparatory School
Mead
Moses Lake
Mt. Spokane
Pullman
Rogers (Spokane)
Wenatchee
West Valley (Spokane)
Shadle Park
       B9th @ 9:30; G9th @10; B10th@10:30 JVG@11; B11th@11:30;Var G@12; B12th@12:30;WC 1pm;Awards ~1:30
Bellarmine Invitational 10:00 AM
Federal Way
Gonzaga Preparatory School
Puyallup
Skyline
Bellarmine
Wednesday, September 18, 2019
  Visitor Home Time  
* North Central   19
Mt. Spokane   38 4:30 PM
       GSL #1: FR/JV at 4:30pm; Varsity at 5:40pm
* Shadle Park   46
Mt. Spokane   17 4:30 PM
       GSL #1: FR/JV at 4:30pm; Varsity at 5:40pm
* Shadle Park   48
North Central   15 4:40 PM
       GSL #1: FR/JV at 4:40pm; Varsity at 5:40pm
* Ferris   45
Gonzaga Preparatory School   18 4:40 PM
       GSL #1: FR/JV at 4:40pm; Varsity at 5:40pm
* Central Valley   31
Gonzaga Preparatory School   26 4:40 PM
       GSL #1: FR/JV at 4:40pm; Varsity at 5:40pm
* Central Valley   18
Ferris   40 4:40 PM
       GSL #1: FR/JV at 4:40pm; Varsity at 5:40pm
* Lewis and Clark   29
Mead   27 4:40 PM
       GSL #1: FR/JV at 4:40pm; Varsity at 5:40pm
* Rogers (Spokane)   25
Mead   30 4:40 PM
       GSL #1: FR/JV at 4:40pm; Varsity at 5:40pm
* University   40
Mead   20 4:40 PM
       GSL #1: FR/JV at 4:40pm; Varsity at 5:40pm
* Rogers (Spokane)   25
Lewis and Clark   31 Mead HS 4:40 PM
       GSL #1: FR/JV at 4:40pm; Varsity at 5:40pm
* University   38
Lewis and Clark   21 Mead HS 4:40 PM
       GSL #1: FR/JV at 4:40pm; Varsity at 5:40pm
Rogers (Spokane)   NS
University   NS Mead HS 4:40 PM
       GSL #1: FR/JV at 4:40pm; Varsity at 5:40pm
Saturday, September 21, 2019
  Visitor Home Time  
Fort Steilacom
Hermiston
Southridge
TBD
Bob Firman Invitational 8:45 AM
Lewis and Clark   0
Eagle Isla
The Bob Firman Invite 9:00 AM
North Central   0
Bonners Ferry, ID   0 Eagle Isla
Battle of the 509 3:00 PM
Gonzaga Preparatory School
Mead
Mountlake Terrace
North Central
Okanogan
Prosser
Pullman
Rogers (Spokane)
Cheney Fariways G
Wednesday, September 25, 2019
  Visitor Home Time  
* Mead   25
Central Valley   32 4:40 PM
       GSL #2: FR/JV at 4:40pm; Varsity at 5:40pm
* North Central   25
Central Valley   32 4:40 PM
       GSL #2: FR/JV at 4:40pm; Varsity at 5:40pm
* North Central   28
Mead   29 CV HS 4:40 PM
       GSL #2: FR/JV at 4:40pm; Varsity at 5:40pm
* Gonzaga Preparatory School   32
Lewis and Clark   24 4:40 PM
       GSL #2: FR/JV at 4:40pm; Varsity at 5:40pm
* Shadle Park   48
Lewis and Clark   15 4:40 PM
       GSL #2: FR/JV at 4:40pm; Varsity at 5:40pm
* Gonzaga Preparatory School   16
Shadle Park   46 4:40 PM
       GSL #2: FR/JV at 4:40pm; Varsity at 5:40pm
* Mt. Spokane   18
Ferris   44 4:40 PM
       GSL #2: FR/JV at 4:40pm; Varsity at 5:40pm
* Rogers (Spokane)   15
Ferris   49 4:40 PM
       GSL #2: FR/JV at 4:40pm; Varsity at 5:40pm
* University   25
Ferris   31 4:40 PM
       GSL #2: FR/JV at 4:40pm; Varsity at 5:40pm
* Rogers (Spokane)   20
Mt. Spokane   40 4:40 PM
       GSL #2: FR/JV at 4:40pm; Varsity at 5:40pm
* University   35
Mt. Spokane   24 4:40 PM
       GSL #2: FR/JV at 4:40pm; Varsity at 5:40pm
* Rogers (Spokane)   22
University   39 4:40 PM
       GSL #2: FR/JV at 4:40pm; Varsity at 5:40pm
Saturday, September 28, 2019
  Visitor Home Time  
Mt. West XC Invitational 9:30 AM
Gonzaga Preparatory School
TBD
Post Falls, ID University
       Meet Run by Mt. West Track Club
Mountain West Classic 9:30 AM
Lewis and Clark
U of MT Go
Saturday, October 5, 2019
  Visitor Home Time  
Sunfair Invite
Kamiakin   0
Kennewick   0
Mountlake Terrace   0
Eisenhower   0
Sunfair Invite 10:00 AM
Kamiakin   0
Kennewick   0
Mountlake Terrace   0
Eisenhower   0
Can-Am Invite 10:45 AM
Mt. Spokane
Okanogan
Omak
Shadle Park
Kettle Falls
Nike 13th Annual Twilight Invitational 2:45 PM
Archbishop Murphy
Arlington
Auburn
Bellevue
Blaine
Bush
Cascade
Cedarcrest
Chelan
Decatur
Edmonds-Woodway
Enumclaw
Everett
Evergreen
Forest Ridge
Foster
Franklin Pierce
Glacier Peak
Highline
Ilwaco
Inglemoor
Interlake
Kamiak
Kentridge
Kentwood
Kings
Kingston
Kiona Benton
Lake Stevens
Lake Washington
Lakeridge, OR
Lakewood
Liberty Bell
Lynden Christian
Lynnwood
Mariner
Marysville-Pilchuck
Meadowdale
Mercer Island
Meridian
Monroe
Mount Si
Nooksack Valley
North Creek
North Mason
North Thurston
Northwest
Northwest Christian (Lacey)
Oak Harbor
Orcas Island
Pope John Paul II
Prosser
Roosevelt
Sammamish
Seattle Academy
Shorecrest
Shorewood
Skyline
Snohomish
Southridge, OR
Squalicum
Steilacoom
Sultan
Three Rivers Christian
Toppenish
Tyee
University Prep.
Wahluke
West Seattle
Marysville-Getchell
Saturday, October 12, 2019
  Visitor Home Time  
Richland Invite
Cheney   15
Hanford   15
Kennewick   15
Mt. Spokane   15
Othello   15
Pullman   15
Wenatchee   15
Richland   15
Tracy Walters Invite TBD
Central Valley
Chiawana
Kamiakin
Mead
Rogers (Spokane)
Shadle Park
Southridge
North Central
Tracy Walters Invitational
Lewis and Clark   0
Wednesday, October 16, 2019
  Visitor Home Time  
Rogers (Spokane)   15
University   15 3:30 PM
       GSL #3: ADJUSTED BOYS RACE TIMES - FR/JV at 3:30 pm; Varsity at 4:40 pm
* Central Valley   24
University   33 3:30 PM
       GSL #3: ADJUSTED BOYS RACE TIMES - FR/JV at 3:30 pm; Varsity at 4:40 pm
* Central Valley   27
Rogers (Spokane)   29 3:30 PM
       GSL #3: ADJUSTED RACE TIMES - FR/JV at 3:30 pm; Varsity at 4:40 pm
* Shadle Park   44
University   16 3:30 PM
       GSL #3: ADJUSTED BOYS RACE TIMES - FR/JV at 3:30 pm; Varsity at 4:40 pm
* Shadle Park   45
Rogers (Spokane)   15 3:30 PM
       GSL #3: ADJUSTED RACE TIMES - FR/JV at 3:30 pm; Varsity at 4:40 pm
* Central Valley   16
Shadle Park   47 3:30 PM
       GSL #3: ADJUSTED BOYS RACE TIMES - FR/JV at 3:30 pm; Varsity at 4:40 pm
* Mt. Spokane   28
Gonzaga Preparatory School   27 4:10 PM
* Mt. Spokane   25
Mead   30 4:10 PM
* Mead   25
Gonzaga Preparatory School   31 4:10 PM
* Ferris   48
North Central   15 4:10 PM
       GSL #3: FR/JV at 4:10pm; Varsity at 5:10pm
* Lewis and Clark   25
North Central   30 4:10 PM
       GSL #3: FR/JV at 4:10pm; Varsity at 5:10pm
* Lewis and Clark   15
Ferris   48 4:10 PM
       GSL #3: FR/JV at 4:10pm; Varsity at 5:10pm
Wednesday, October 23, 2019
  Visitor Home Time  
* Ferris   18
Shadle Park   44 4:10 PM
       GSL #4: FR/JV at 4:10pm; Varsity at 5:10pm
* Mead   15
Shadle Park   50 4:10 PM
       GSL #4: FR/JV at 4:10pm; Varsity at 5:10pm
* Mead   15
Ferris   50 4:10 PM
       GSL #4: FR/JV at 4:10pm; Varsity at 5:10pm
* Central Valley   25
Mt. Spokane   30 4:10 PM
       GSL #4: FR/JV at 4:10pm; Varsity at 5:10pm
* Lewis and Clark   22
Mt. Spokane   33 4:10 PM
       GSL #4: FR/JV at 4:10pm; Varsity at 5:10pm
* Lewis and Clark   24
Central Valley   31 4:10 PM
       GSL #4: FR/JV at 4:10pm; Varsity at 5:10pm
University   39
Rogers (Spokane)   22 4:10 PM
       GSL #4: FR/JV at 4:10pm; Varsity at 5:10pm
* Gonzaga Preparatory School   34
Rogers (Spokane)   25 4:10 PM
       GSL #4: FR/JV at 4:10pm; Varsity at 5:10pm
* North Central   27
Rogers (Spokane)   30 4:10 PM
       GSL #4: FR/JV at 4:10pm; Varsity at 5:10pm
* Gonzaga Preparatory School   24
University   33 4:10 PM
       GSL #4: FR/JV at 4:10pm; Varsity at 5:10pm
* North Central   22
University   37 4:10 PM
       GSL #4: FR/JV at 4:10pm; Varsity at 5:10pm
* Gonzaga Preparatory School   35
North Central   22 4:10 PM
       GSL #4: FR/JV at 4:10pm; Varsity at 5:10pm
Saturday, October 26, 2019
  Visitor Home Time  
GSL FR/JV Meet at Mead 10:00 AM
Central Valley   0
Ferris   0
Gonzaga Preparatory School   0
Lewis and Clark   0
Mt. Spokane   0
North Central   0
Rogers (Spokane)   0
Shadle Park   0
University   0
Mead   0
       FR Girls at 10am; FR Boys at 10:30am; JV Girls at 11:10am & JV Boys at 11:40am
Saturday, November 2, 2019
  Visitor Home Time  
GSL/MCC District 8 Championship Meet 1:00 PM
Central Valley
Chiawana
Ferris
Gonzaga Preparatory School
Hanford
Hermiston
Kamiakin
Kennewick
Lewis and Clark
Mead
Mt. Spokane
North Central
Pasco
Richland
Rogers (Spokane)
Southridge
University
Walla Walla
Shadle Park
       3A Girls at 1pm, 4A Girls at 1:30pm, 3A Boys at 2pm, 4A Boys at 2:30pm & Alt Race at 3pm