Boys Tennis
NPSL - Olympic
   League  Overall
 WLWL
Auburn0000
Auburn MV0000
Auburn Riv0000
Decatur0000
Federal Way0000
T Jefferson0000
Todd Beamer0000


Complete Standings
(Including JV & C Teams)

Schedule:Show Transportation

2020-21 Varsity Boys Tennis Schedule

  Date Opponent Time Place  
Thu, Sep 10 Auburn Mountainview
3:30 PM Away AMHS
* Fri, Sep 11 Decatur
3:30 PM Away Decatur
Sat, Sep 12 Mountain View
TBD Home
* Tue, Sep 15 Auburn
3:30 PM Away AHS
* Fri, Sep 18 Federal Way
3:30 PM Home TJHS
        Double Header
Tue, Sep 22 Mount Rainier
3:30 PM Away MRHS
* Thu, Sep 24 Auburn Riverside
3:30 PM Away ARHS
* Fri, Sep 25 Auburn Mountainview
3:30 PM Home TJHS
        TJHS plays at Federal Way High School
* Tue, Sep 29 Decatur
3:30 PM Home TJHS
        TJHS plays at Federal Way High School
* Thu, Oct 1 Auburn
3:30 PM Home TJHS
        TJHS plays at Federal Way High School
* Fri, Oct 2 Todd Beamer
3:30 PM Away Saghalie
        Double Header
Thu, Oct 8 BYE
3:30 PM Home TJHS
Fri, Oct 9 Non-League
Auburn (Host)
3:30 PM Away AHS
        Recommend Pro-Sets
* Tue, Oct 13 Auburn Riverside
3:30 PM Home TJHS
        TJHS plays at Federal Way High School

Post Season (If Qualified)

Post Season schedule is not yet available.

 

Post Title

Nov 14, 2019 7:40 AM

NPSL Olympic Division Post-Season Awards

Singles Player of the Year—Grant Harris-AMV Doubles Team of the Year—Elden Buchan/Jacob Buchan-Decatur Coach of the Year—Andrew Buchan-TJ Sportsmanship Award—Federal Way

First Team Selections Ty Ugaddan-Auburn Daniel Cegielski-Auburn Riverside Matthew Cegielski-Auburn Riverside Ethan Walter-Goodspeed-Auburn Riverside Elyas Poore-Thomas Jefferson Nick Peterson-Thomas Jefferson Pona Rosa-Thomas Jefferson Kana Rosa-Thomas Jefferson Kai Sorenson-Todd Beamer

Second Team Selections Joe Morris-Auburn Mountainview Ian Middleburg-Auburn Riverside Luke Dalrymple-Decatur Elijah Bakam-Decatur Alex Roth-Enumclaw Nick Oberst-Federal Way Jack Balster-Thomas Jefferson Logan Grall-Thomas Jefferson

Academic All-Tournament Team Elijah Bakam-Decatur 4.0 Cooper Claxton-Decatur 4.0 Andy Kim-Decatur 4.0 Nick Healey-TJ 4.0 Nick Peterson-TJ 4.0 Daniel Cegielski-AR 4.0 Matthew Cegielski-AR 4.0 Parker Cacatian-AR 4.0 Nick Oberst-FW 4.0 Austin May-FW 4.0 Joel Casperson-Aub 4.0 Daniel Basisty-AMV 4.0

NPSL Cascade Division Post-Season Awards

Singles Player of the Year—Kyle Lee-KW Doubles Team of the Year—Josh Shin/Evan Buchan-Kentwood Coach of the Year—Vince Howard-KR Sportsmanship Award—Kentwood

First Team Selections Mark Ngo-Hazen Tim Tuemmler-Hazen Beau Ervin-Kent-Meridian Connor White-Kentlake Brandon Bourgeois-Kentridge Timothy Tran-Kentridge Mitch Escandon-Kentridge Lucas Orint-Mount Rainier Jake Bennett-Tahoma

Second Team Selections Josh Kim-Hazen Cory Hinthorn-Kennedy Catholic Patrick McGaughey-Kennedy Catholic Kevin Khong-Mount Rainier Lucas Bradshaw-Mount Rainier Cameron Camp-Mount Rainier

Academic All-Tournament Team Tim Tran-KR 4.0 Mitch Escandon-KR 4.0 John Ho-KM 4.0 Josh Shin-KW 4.0 Brandon Howe-KW 4.0 Ming Fong-Haz 4.0 Josh Kim-Haz 4.0 Kaiden Ong-Haz 4.0 Tyrell Cook-KM 3.96 Karl Affeldt-KM 3.95

Arbter Schedule