PCL 3A Boys Wrestling Schedule
Home   |   Schedule   |   Standings   |   Photos

Schedule:
Tuesday, December 3, 2019
  Visitor Home Time  
GK Takedown TBD
Kentridge   0
Stadium   0
Graham Kapowsin   0
Saturday, December 7, 2019
  Visitor Home Time  
John Birbeck

Bellarmine
Kentlake
Lakes
Olympia
River Ridge
Shelton
Timberline
North Thurston NTHS
Patriot Dome Classic
Anacortes
Auburn Mountainview
Black Hills
Bothell
Eatonville
Forks
Franklin Pierce
Graham Kapowsin
Highline
Kennedy Catholic
Kentridge
Lincoln
Mount Baker
Orting
Port Angeles
Renton
Steilacoom
Shelton
Wilson
Washington WHS
2019 Return of the Seahawk 7:30 AM
Bellevue Christian   18
Ballard   19
Bellevue   25
Cascade Christian   13
Cleveland   15
Clover Park   24
Evergreen   12
Garfield   22
Hazen   23
Ingraham   2
Jackson   7
Juanita   11
Mt. Tahoma   10
Nathan Hale   21
North Creek   5
Port Townsend   4
Rogers (Spokane)   3
Skyline   6
Sehome   17
Sammamish   26
Squalicum   14
Stanwood   1
Tyee   16
West Seattle   20
Chief Sealth   9 CSHS
Edmonds-Woodway Tournament 9:00 AM
Arlington
Burlington-Edison
Bonney Lake
Central Kitsap
Decatur
Eastlake
Everett
Ferndale
Hazen
Kamiak
Kelso
Kentwood
Lindbergh
Lake Washington
Meadowdale
Mercer Island
Marysville-Pilchuck
Nathan Hale
Oak Harbor
O\\\'Dea
Orting
Peninsula
Redmond
Southridge
Spanaway Lake
Shorewood
Sedro-Woolley
Todd Beamer
Union
Yelm
Edmonds-Woodway EWHS Photographer: Dee Torres
       7am Weigh-in
Monroe Yard Brawl 10:00 AM
Lynnwood   109
Mariner   84
Seattle Academy   12
Sultan   147
Stadium   75
Monroe   198 MonHS
       weigh-ins 8:00 am
Tuesday, December 10, 2019
  Visitor Home Time  
Life Christian Acad.   0
Stadium   0 SHS 4:00 PM
Life Christian Acad.   0
Mt. Tahoma   0 SHS 4:00 PM
Life Christian Acad.   0
Wilson   0 SHS 4:00 PM
Life Christian Acad.   0
Lincoln   0 SHS 4:00 PM
Fife   0
Stadium   0 SHS 4:00 PM
Fife   0
Mt. Tahoma   0 SHS 4:00 PM
Fife   0
Wilson   0 SHS 4:00 PM
Fife   0
Lincoln   0 SHS 4:00 PM
Bellarmine   0
Stadium   0 SHS 4:00 PM
Bellarmine   0
Mt. Tahoma   0 SHS 4:00 PM
Bellarmine   0
Wilson   0 SHS 4:00 PM
Bellarmine   0
Lincoln   0 SHS 4:00 PM
Mt. Tahoma   0
Stadium   0 SHS 4:00 PM
Wilson   0
Stadium   0 SHS 4:00 PM
Lincoln   0
Stadium   0 SHS 4:00 PM
Cascade Christian   0
Stadium   0 SHS 4:00 PM
Mt. Tahoma   0
Wilson   0 SHS 4:00 PM
Mt. Tahoma   0
Lincoln   0 SHS 4:00 PM
Mt. Tahoma   0
Cascade Christian   0 SHS 4:00 PM
Wilson   0
Lincoln   0 SHS 4:00 PM
Wilson   0
Cascade Christian   0 SHS 4:00 PM
Lincoln   0
Cascade Christian   0 SHS 4:00 PM
Thursday, December 12, 2019
  Visitor Home Time  
* Double Dual- Lincoln, Bethel, Wilson, Bonney Lake 4:00 PM
Bethel
Bonney Lake
Wilson
Lincoln LHS
* Double Dual 4:00 PM
Lakes   51
Mt. Tahoma   30
Spanaway Lake   0
Stadium   0 SHS
Saturday, December 14, 2019
  Visitor Home Time  
Battle in West Seattle 7:30 AM
Lincoln (Seattle)
Chief Sealth
Evergreen
Mt. Tahoma
Roosevelt
River Ridge
Stadium
Tyee
West Seattle WSHS
       7:30AM Weigh-Ins
Tony Clarke Classic 9:30 AM
Bethel
Curtis
Clover Park
Emerald Ridge
Franklin Pierce
Kennedy Catholic
Mark Morris
Renton
Bonney Lake BLHS Photographer: Dee Torres
Atown Throwdown 10:00 AM
Bellingham
Cascade
Centralia
Edmonds-Woodway
Ingraham
Kelso
Meadowdale
Peninsula
Spanaway Lake
Squalicum
Arlington
Friday, December 20, 2019
  Visitor Home Time  
Hammerhead Invite 10:00 AM
Washougal
Auburn
Anacortes
Burlington-Edison
Blaine
Bainbridge
Bremerton
Eastmont
Emerald Ridge
Fife
Forks
Franklin Pierce
Federal Way
Gig Harbor
Graham Kapowsin
Hanford
Kentlake
Klahowya
Kingston
Life Christian Acad.
North Kitsap
North Mason
North Thurston
Olympic
Orting
Port Angeles
Puyallup
Port Townsend
Ridgefield
Rogers (Spokane)
Rochester
River Ridge
Shelton
Sumner
South Kitsap
Spanaway Lake
Sedro-Woolley
Timberline
Thomas Jefferson
Union
W F West
Washington
Woodland
Central Kitsap KitPav Photographer: Dee Torres
       10am Boys
Saturday, December 21, 2019
  Visitor Home Time  
Lindbergh Invitational
Hillsboro, OR

Auburn Riverside
Bellevue Christian
Bellevue
Cedarcrest
Cleveland
Columbia River
Eastlake
Foss
Issaquah
Kennedy Catholic
Lynden
Montesano
Muckleshoot Tribal School
Renton
Skyline
Sultan
Stadium
Tenino
Lindbergh
Pat Alexander Invitational 9:00 AM
Adna   0
Black Hills   120
Bonney Lake   0
Centralia   126
Elma   0
Olympia   54
Shelton   0
Yelm   128
Tumwater   0 THS
Hammerhead Invite 9:00 AM
Washougal
Anacortes
Auburn
Burlington-Edison
Bainbridge
Blaine
Bremerton
Eastmont
Emerald Ridge
Fife
Forks
Franklin Pierce
Federal Way
Gig Harbor
Graham Kapowsin
Hanford
Kentlake
Klahowya
Kingston
Life Christian Acad.
North Kitsap
North Mason
North Thurston
Olympic
Orting
Port Angeles
Puyallup
Port Townsend
Ridgefield
Rogers (Spokane)
Rochester
River Ridge
Shelton
Sumner
South Kitsap
Spanaway Lake
Sedro-Woolley
Timberline
Thomas Jefferson
Union
W F West
Washington
Woodland
Central Kitsap KitPav Photographer: Dee Torres
       9am Both Boys and Girls
Barry Knott Classic 10:00 AM
Bothell
Curtis
Chief Sealth
Decatur
Franklin
Kelso
Kentridge
Lakes
Liberty
Lakeside
Mercer Island
Mt. Tahoma
North Creek
Roosevelt
Shorewood
White River
Nathan Hale NH
Friday, December 27, 2019
  Visitor Home Time  
Doc Herren Invite

Auburn Mountainview
Auburn Riverside
Ballard
Cascade Christian
Decatur
Enumclaw
Emerald Ridge
Fife
Federal Way
Hazen
Highline
Inglemoor
Kent Meridian
Kentridge
Lindbergh
Mount Rainier
Puyallup
Sumner
Spanaway Lake
Tahoma
Thomas Jefferson
Washington
Wilson
Auburn AHS Photographer: Dee Torres
Hawkins Memorial JV/Girls Tournament 10:00 AM
Bainbridge
Bremerton
Central Kitsap
Elma
Friday Harbor
Gig Harbor
Kingston
Klahowya
Life Christian Acad.
Lincoln
North Beach
North Kitsap
Olympic
Port Angeles
Port Townsend
Sequim
Shelton
South Kitsap
North Mason NMHS
Saturday, December 28, 2019
  Visitor Home Time  
Doc Herren Invite

Auburn Mountainview
Auburn Riverside
Ballard
Cascade Christian
Decatur
Enumclaw
Emerald Ridge
Fife
Federal Way
Hazen
Highline
Ingraham
Kent Meridian
Kentridge
Lindbergh
Mount Rainier
Puyallup
Sumner
Spanaway Lake
Tahoma
Thomas Jefferson
Washington
Wilson
Auburn AHS Photographer: Dee Torres
JV/Girls' Round Robin Tournament 9:30 AM
Evergreen
Mt. Tahoma
Tyee
Highline Tyee
North Mason Classic 10:00 AM
  0
Aberdeen   133
Bremerton   154
Friday Harbor   0
Kingston   7
Klahowya   69
Life Christian Acad.   26
Lindbergh   115
Montesano   111
North Kitsap   96
Port Angeles   122
Port Townsend   64
Stadium   0
North Mason   129 NMHS
Saturday, January 4, 2020
  Visitor Home Time  
Battle of the Axe 10:00 AM
Fife
Forks
Kingston
Klahowya
North Mason
Oak Harbor
Olympic
Port Townsend
River Ridge
Sequim
Wilson
Port Angeles PAHS
       Wt in at 8:00am
JV Challenge 9:30 PM
Muckleshoot Tribal
Edmonds-Woodway JV
Hazen
Issaquah
Mt. Tahoma
Roosevelt
Skyline
Liberty LbrtyHS
Monday, January 6, 2020
  Visitor Home Time  
Military Appreciation Duel 5:00 PM
Spanaway Lake
Clover Park ClovPkHS
Thursday, January 9, 2020
  Visitor Home Time  
* Double Dual- Lincoln, Spanaway Lake, Wilson and La 4:00 PM
Lincoln
Spanaway Lake
Wilson
Lakes LakesHS Photographer: Dee Torres
Saturday, January 11, 2020
  Visitor Home Time  
King of Beacon Hill Invite 8:00 AM
Archbishop Murphy
Chief Sealth
Evergreen
Eastlake
Franklin
Foster
Highline
Ingraham
Lakewood
Lakes
Lindbergh
Meadowdale
Mountlake Terrace
Mt. Tahoma
North Creek
Renton
Seattle Academy
Sammamish
Skyline
Tyee
Tahoma
West Seattle
Cleveland CHS
       Weight in 8am, Coaches meeting 9:30am, 10am start
Rumble at the River Tourney 9:00 AM
Emerald Ridge
Wilson
Auburn Riverside ARHS
Island Invitational 9:30 AM
Blaine   168
Forks   229
Highline   149
Interlake   82
Kennedy Catholic   167
Kingston   51
Mercer Island   44
North Kitsap   39
North Mason   94
Port Angeles   118
Stadium   51
Bainbridge   89 BainbrHS
Monday, January 13, 2020
  Visitor Home Time  
Mt. Tahoma
Chief Leschi CLHS 6:00 PM
Thursday, January 16, 2020
  Visitor Home Time  
* Double Dual- Mt. Tahoma, Stadium, BLHS & Bethe 4:00 PM
Bethel   48
Bonney Lake   54
Stadium   21
Mt. Tahoma   0 MTHS
Saturday, January 18, 2020
  Visitor Home Time  
Quincy   0
Bonney Lake   0 Hazen
Bonney Lake   0
Hazen   0 Hazen
Bonney Lake   0
Hazen   0 Hazen
Skyline   27
Bonney Lake   54 Hazen
Oak Harbor   0
Bonney Lake   0 Hazen
Bonney Lake   34
Decatur   41 Hazen
Bonney Lake   30
Highline   46 Hazen
Bonney Lake   47
Liberty   33 Hazen
Lads and Lasses Tournament 8:00 AM
Auburn
Curtis
Emerald Ridge
Federal Way
Hoquiam
Kent Meridian
Mount Rainier
Orting
Peninsula
Puyallup
Sequim
Stadium
Tahoma
Washington
Fife FHS Photographer: Dee Torres
End-of-Days Tournament 9:00 AM

Auburn
Bainbridge
Central Kitsap
Clover Park
Eastlake
Graham Kapowsin
Ingraham
Issaquah
Mount Rainier
North Kitsap
Redmond
Spanaway Lake
Sedro-Woolley
Timberline
Lakes LakesHS Photographer: Dee Torres
Willie Stewart Invitational 9:00 AM
Bellarmine
Chief Leschi
Hoquiam
Kent Meridian
Stadium
Sultan
West Valley (Yakima)
Foss FossHS
Marysville Premier 9:30 AM
Bethel   73
Decatur   71
Edmonds-Woodway   129
Granite Falls   95
Glacier Peak   106
Jackson   82
Kentwood   173
Lakewood   49
O\'Dea   64
Omak   0
Sehome   0
Squalicum   0
Stanwood   159
Wenatchee   89
Woodinville   44
Marysville-Pilchuck   85 MPHS
       Weigh Ins at 7:30
River Ridge Rumble 10:00 AM

Aberdeen
Bainbridge
Capital
Eatonville
Foss
Kentridge
Lincoln
Mount Vernon
North Thurston
Peninsula
Steilacoom
River Ridge RRHS
Wednesday, January 22, 2020
  Visitor Home Time  
* Double Dual- Stadium, Wilson, Mt. Tahoma, and Linc 4:00 PM
Mt. Tahoma
Stadium
Wilson
Lincoln LHS
Friday, January 24, 2020
  Visitor Home Time  
Bonney Lake   18
Sumner   61 SHS 7:00 PM
Saturday, January 25, 2020
  Visitor Home Time  
Willapa Harbor Invitational 10:00 AM
Adna   41
Hoquiam   0
Ilwaco   51
Kennedy Catholic   129
Montesano   98
Mt. Tahoma   64
North Beach   91
Renton   5
South Bend   0
Shelton   67
Shorewood   168
Wahkiakum   35
Willapa Valley   0
Raymond   0 RHS
Monday, January 27, 2020
  Visitor Home Time  
* Double Dual- Bethel, Lakes, Spanaway Lake & BL 5:00 PM
Bethel
Lakes
Spanaway Lake
Bonney Lake BLHS Photographer: Dee Torres
Wednesday, January 29, 2020
  Visitor Home Time  
* Bonney Lake
Bethel BHS 4:00 PM
* Lakes   30
Spanaway Lake   47 SLHS 4:00 PM
* Lincoln   30
Wilson   31 WHS 4:00 PM
* Mt. Tahoma   54
Stadium   36 SHS 6:00 PM
       5PM WEIGH IN / 6PM MATCH START
Thursday, January 30, 2020
  Visitor Home Time  
Double Dual with G-K, SP. Lake 5:30 PM
Graham Kapowsin
Spanaway Lake
Orting OHS
Friday, January 31, 2020
  Visitor Home Time  
Renton
Mt. Tahoma MTHS 6:30 PM
Saturday, February 1, 2020
  Visitor Home Time  
Beserker Tournament TBD
Blaine
Bellarmine
Franklin Pierce
Hanford
Kent Meridian
Kentridge
La Center
Lakes
Lindbergh
Mariner
North Kitsap
Seattle Academy
Spanaway Lake
Timberline
White River
Curtis CHS
Kentwood JV Tournament 8:00 AM

Auburn Riverside
Bonney Lake
Decatur
Eatonville
Emerald Ridge
Graham Kapowsin
Hazen
Kentlake
Kent Meridian
Peninsula
Rogers (Puyallup)
Redmond
Sumner
Shelton
Stadium
Squalicum
Tahoma
Kentwood KWHS
Friday, February 7, 2020
  Visitor Home Time  
* Day 1- Sub-Regional Wrestling 4:00 PM
Bethel
Bonney Lake
Lakes
Lincoln
Stadium
Spanaway Lake
Wilson
Mt. Tahoma Photographer: Dee Torres
Saturday, February 8, 2020
  Visitor Home Time  
* Day 2- Sub-Regional Wrestling 8:00 AM
Bethel
Bonney Lake
Lakes
Lincoln
Stadium
Spanaway Lake
Wilson
Mt. Tahoma