League
3A
Boys Sports:   Football   Tennis   X-Country   Basketball   Swim & Dive   Wrestling   Baseball   Golf   Soccer   Track 
Girls Sports:   Soccer   Swim & Dive   Volleyball   X-Country   Basketball   Bowling   Wrestling   Golf   Softball-Fastpitch   Tennis   Track 
Coed Sports:   Cheer 
Post Season Search Schools Login | Register | Contacts
Subscribe to Team AlertsFacebook SiteTwitter Site
Photo Store
SSC 3A Girls Cross Country Schedule
Home   |   Schedule   |   Standings   |   Photos

Schedule:
Friday, August 30, 2019
  Visitor Home Time  
CKHS 2 Mile Time Trial 4:00 PM
Central Kitsap
Friday, September 6, 2019
  Visitor Home Time  
Timberline Jamboree 4:15 PM
River Ridge
Timberline RVP
Wednesday, September 11, 2019
  Visitor Home Time  
SSC #1 4:15 PM
Capital
Gig Harbor
Montesano
North Thurston
Timberline
Yelm
Shelton Lk Isab
Saturday, September 14, 2019
  Visitor Home Time  
Capital Invite 9:00 AM
Bainbridge
Bonney Lake
Hanford
Rogers (Puyallup)
River Ridge
Shelton
Tenino
Capital CapHS Photographer: TIm Rogers
Wednesday, September 18, 2019
  Visitor Home Time  
* SSC #2 4:15 PM
Capital
Central Kitsap
North Thurston
Peninsula
Shelton
Timberline
Yelm
Gig Harbor Sehmel Photographer: TIm Rogers
Saturday, September 21, 2019
  Visitor Home Time  
South Whidbey Invite
Arlington   15
Burlington-Edison   15
Blaine   15
Cascade   15
Cascade   15
Cedar Park Chr. (Bothell)   15
Everett   15
Edmonds-Woodway   15
Kings   15
Lakewood   15
Lake Stevens   15
Mariner   15
Meridian   15
Nooksack Valley   15
Oak Harbor   15
Peninsula   15
Shorecrest   15
Sultan   15
Stanwood   15
Shorewood   15
Sedro-Woolley   15
South Whidbey   15 SWHS
Brooks Ft. Steilacoom Invitational 10:00 AM
Peninsula
FtSteil
42nd Salt Creek Invitational 12:00 PM
Bremerton   NS
Forks   NS
Granite Falls   NS
Interlake   100
Kingston   258
Klahowya   68
Nathan Hale   87
North Kitsap   168
North Mason   202
Olympic   NS
Shelton   NS
Sequim   171
Port Angeles   111 Salt Creek
Wednesday, September 25, 2019
  Visitor Home Time  
* SSC #3A 4:15 PM
Capital
Timberline
Yelm
North Thurston NTHS
* SSC #3B 4:15 PM
Central Kitsap
Gig Harbor
Shelton
Peninsula
Wednesday, October 2, 2019
  Visitor Home Time  
* SSC #4 4:15 PM
Capital
Central Kitsap
Gig Harbor
North Thurston
Yelm
Shelton MCRA
Saturday, October 5, 2019
  Visitor Home Time  
Curtis Invite 9:00 AM
Bothell
Bonney Lake
Federal Way
Mount Rainier
Puyallup
Peninsula
River Ridge
Tenino
Curtis Chmb Crk
Nike 13th Annual Twilight Invitational 2:45 PM

Southridge, OR
University Prep.
Auburn
Archbishop Murphy
Arlington
Bush
Blaine
Bellevue
Cascade
Cedarcrest
Chelan
Decatur
Enumclaw
Evergreen
Everett
Edmonds-Woodway
Foster
Franklin Pierce
Glacier Peak
Highline
Ilwaco
Inglemoor
Interlake
Kamiak
Kiona Benton
Kings
Kingston
Kentridge
Liberty Bell
Lynden Christian
Lakewood
Lake Stevens
Lynnwood
Mariner
Meadowdale
Meridian
Mercer Island
Monroe
Marysville-Pilchuck
Mount Si
Northwest Christian (Lacey)
Northwest
North Mason
North Creek
North Thurston
Nooksack Valley
Oak Harbor
Olympia
Orcas Island
Prosser
Pope John Paul II
Roosevelt
Seattle Academy
Shorecrest
Sultan
Steilacoom
Stadium
Sammamish
Skyline
Snohomish
Squalicum
Shorewood
Toppenish
Tyee
Three Rivers Christian
Wahluke
West Seattle
Marysville-Getchell CdrcrstG
Tuesday, October 8, 2019
  Visitor Home Time  
Timberline & River Ridge 5k 3:30 PM
Peninsula
St. Martin
Wednesday, October 9, 2019
  Visitor Home Time  
* SSC #5 4:15 PM

Capital
Central Kitsap
North Thurston
Timberline RVP
Saturday, October 12, 2019
  Visitor Home Time  
Bill Kehoe South Sound Invite TBD
Forks   15
Olympia   15
Tenino   15
North Thurston   15 SMU
Hole in the Wall 9:00 AM
Jesuit, OR   15
University Prep.   15
Auburn Mountainview   15
Arlington   15
Blaine   15
Bellevue   15
Bush   15
Bainbridge   15
Bothell   15
Crosspoint   15
Chelan   15
Cascade   15
Cleveland   15
Camas   15
Central Kitsap   15
Cedar Park Chr. (Bothell)   15
Columbia River   15
Eastside Catholic   15
Eastmont   15
Eisenhower   15
Eastlake   15
Elma   15
Ellensburg   15
Franklin   15
Foster   15
Ferndale   15
Gig Harbor   15
Garfield   15
Glacier Peak   15
Hockinson   15
Interlake   15
Ingraham   15
Issaquah   15
Inglemoor   15
Juanita   15
Kelso   15
Kings   15
Klahowya   15
Kingston   15
Kentridge   15
Lynden Christian   15
Liberty   15
Lakeside   15
Lynden   15
Lake Stevens   15
Lake Washington   15
Lynnwood   15
Mount Baker   15
Meadowdale   15
Mercer Island   15
Medical Lake   15
Monroe   15
Marysville-Pilchuck   15
Mount Rainier   15
Mount Si   15
Mountlake Terrace   15
Mount Vernon   15
North Central   15
Newport   15
Northwest   15
North Kitsap   15
Nooksack Valley   15
O'Dea   15
Overlake   15
Orcas Island   15
Port Angeles   15
Prairie   15
Port Townsend   15
Roosevelt   15
Renton   15
Rogers (Puyallup)   15
Seattle Academy   15
Seattle Christian   15
Sehome   15
Shelton   15
Skyline   15
Sammamish   15
Sequim   15
Snohomish   15
Squalicum   15
Stanwood   15
Sedro-Woolley   15
Tahoma   15
Wilbur-Creston   15
Woodinville   15
Wapato   15
West Seattle   15
Walla Walla   15
Lakewood   15 LWHS
Richland Invitational 9:30 AM
Peninsula
Carmichael
Wednesday, October 16, 2019
  Visitor Home Time  
* SSC #6 4:15 PM
Central Kitsap
North Thurston
Capital CapHS Photographer: TIm Rogers
The Tacoma Twilight 7:00 PM
Peninsula
Lincoln Bo
Friday, October 18, 2019
  Visitor Home Time  
Frosh/Soph "Classic" at Wright Park 4:00 PM
Peninsula
WrightPk
Thursday, October 24, 2019
  Visitor Home Time  
* SSC Championships TBD
Capital
Central Kitsap
Gig Harbor
North Thurston
Peninsula
Shelton
Timberline
Yelm
FtSteil Photographer: TIm Rogers
Saturday, November 2, 2019
  Visitor Home Time  
Westside Classic Championship TBD
Capital
Central Kitsap
Gig Harbor
North Thurston
Peninsula
Shelton
Timberline
Yelm
CMBRBY
Saturday, November 9, 2019
  Visitor Home Time  
WIAA State Championship TBD
Capital
Central Kitsap
Gig Harbor
North Thurston
Peninsula
Shelton
Timberline
Yelm
Pasco



Copyright 2007-2016 SPSLAthletics.com
Advertising Privacy Policy