SSC 3A Boys Wrestling Schedule
Home   |   Schedule   |   Standings   |   Photos

Schedule:
Tuesday, December 3, 2019
  Visitor Home Time  
CK Jamboree 5:00 PM
Bainbridge
Gig Harbor
North Mason
Central Kitsap CKSATG
Thursday, December 5, 2019
  Visitor Home Time  
* North Thurston   33
Capital   48 CapHS 6:00 PM
* Shelton   42
Capital   38 CapHS 6:00 PM
* North Thurston   0
Shelton   0 CapHS 6:00 PM
* Yelm   54
Gig Harbor   30 GHHS 7:00 PM
Saturday, December 7, 2019
  Visitor Home Time  
John Birbeck
Bellarmine
Kentlake
Lakes
Olympia
River Ridge
Shelton
Timberline
North Thurston NTHS
Patriot Dome Classic
Anacortes
Auburn Mountainview
Black Hills
Bothell
Eatonville
Forks
Franklin Pierce
Graham Kapowsin
Highline
Kennedy Catholic
Kentridge
Lincoln
Mount Baker
Orting
Port Angeles
Renton
Steilacoom
Shelton
Wilson
Washington WHS
Edmonds-Woodway Tournament 9:00 AM
Arlington
Burlington-Edison
Bonney Lake
Central Kitsap
Decatur
Eastlake
Everett
Ferndale
Hazen
Kamiak
Kelso
Kentwood
Lindbergh
Lake Washington
Meadowdale
Mercer Island
Marysville-Pilchuck
Nathan Hale
Oak Harbor
O\\\'Dea
Orting
Peninsula
Redmond
Southridge
Spanaway Lake
Shorewood
Sedro-Woolley
Todd Beamer
Union
Yelm
Edmonds-Woodway EWHS Photographer: Dee Torres
       7am Weigh-in
Tuesday, December 10, 2019
  Visitor Home Time  
* Timberline   31
Central Kitsap   46 CKSATG 7:00 PM
Thursday, December 12, 2019
  Visitor Home Time  
* Capital   0
Yelm   78 Venue 7:00 PM
* Timberline   18
Peninsula   48 PeninHS 7:00 PM
Friday, December 13, 2019
  Visitor Home Time  
Battle at the Border 1:00 PM
Darrington
Everett
Ferndale
Issaquah
Kalama
Kent Meridian
Liberty
Lynden
Mount Vernon
North Thurston
Rochester
Sehome
Steilacoom
Todd Beamer
Blaine BLHS
Olympic Duals JV Tournament 5:00 PM
Auburn
Bremerton
Curtis
Central Kitsap
Davis
Graham Kapowsin
North Kitsap
North Mason
Port Angeles
Sequim
South Kitsap
Union
Yelm
Olympic KitPav
       JV
Saturday, December 14, 2019
  Visitor Home Time  
Olympic Duals TBD
Central Kitsap   1
South Kitsap   1
Toppenish   1
Wenatchee   1
Olympic   1 KitPav
Gator Invitational TBD
Hazen   121
Kentlake   134
Kentridge   110
Oak Harbor   111
Shorewood   126
Timberline   101
Thomas Jefferson   108
Decatur   162 Decatur Photographer: Dee Torres
WF West JV Tour 9:00 AM
Napavine
Shelton
W F West WFW
Wilfong Classic 9:30 AM
Bellarmine   47
Cascade Christian   53
Cedarcrest   91
Ellensburg   179
Federal Way   46
Jackson   89
Marysville-Pilchuck   91
North Creek   72
Ocosta   20
Prairie   147
Redmond   80
Shelton   119
Puyallup   143 PHS
Atown Throwdown 10:00 AM
Bellingham
Cascade
Centralia
Edmonds-Woodway
Ingraham
Kelso
Meadowdale
Peninsula
Spanaway Lake
Squalicum
Arlington
Battle at the Border 10:00 AM
Darrington
Everett
Ferndale
Issaquah
Kalama
Kent Meridian
Liberty
Lynden
Mount Vernon
North Thurston
Rochester
Steilacoom
Sehome
Todd Beamer
Blaine BLHS Photographer: Dee Torres
Judi Emry Tournament 10:00 AM
Bellarmine
Central Kitsap
Chief Leschi
Elma
Redmond
Foss FossHS
       JV & Girls Tournament
Tuesday, December 17, 2019
  Visitor Home Time  
* Peninsula   30
North Thurston   34 NTHS 7:00 PM
* Shelton   36
Timberline   36 THS 7:00 PM
Thursday, December 19, 2019
  Visitor Home Time  
Hammerhead tournament
Granite Falls
Central Kitsap
Friday, December 20, 2019
  Visitor Home Time  
Hammerhead Invite 10:00 AM
Washougal
Auburn
Anacortes
Burlington-Edison
Blaine
Bainbridge
Bremerton
Eastmont
Emerald Ridge
Fife
Forks
Franklin Pierce
Federal Way
Gig Harbor
Graham Kapowsin
Hanford
Kentlake
Klahowya
Kingston
Life Christian Acad.
North Kitsap
North Mason
North Thurston
Olympic
Orting
Port Angeles
Puyallup
Port Townsend
Ridgefield
Rogers (Spokane)
Rochester
River Ridge
Shelton
Sumner
South Kitsap
Spanaway Lake
Sedro-Woolley
Timberline
Thomas Jefferson
Union
W F West
Washington
Woodland
Central Kitsap KitPav Photographer: Dee Torres
       10am Boys
Saturday, December 21, 2019
  Visitor Home Time  
Cadet Classic 9:00 AM
Cascade
Cheney
Ephrata
Grandview
Peninsula
Wenatchee
Wapato
Eisenhower IKE
Pat Alexander Invitational 9:00 AM
Adna   0
Black Hills   120
Bonney Lake   0
Centralia   126
Elma   0
Olympia   54
Shelton   0
Yelm   128
Tumwater   0 THS
Hammerhead Invite 9:00 AM
Washougal
Anacortes
Auburn
Burlington-Edison
Bainbridge
Blaine
Bremerton
Eastmont
Emerald Ridge
Fife
Forks
Franklin Pierce
Federal Way
Gig Harbor
Graham Kapowsin
Hanford
Kentlake
Klahowya
Kingston
Life Christian Acad.
North Kitsap
North Mason
North Thurston
Olympic
Orting
Port Angeles
Puyallup
Port Townsend
Ridgefield
Rogers (Spokane)
Rochester
River Ridge
Shelton
Sumner
South Kitsap
Spanaway Lake
Sedro-Woolley
Timberline
Thomas Jefferson
Union
W F West
Washington
Woodland
Central Kitsap KitPav Photographer: Dee Torres
       9am Both Boys and Girls
Friday, December 27, 2019
  Visitor Home Time  
Hawkins Memorial JV/Girls Tournament 10:00 AM
Bainbridge
Bremerton
Central Kitsap
Elma
Friday Harbor
Gig Harbor
Kingston
Klahowya
Life Christian Acad.
Lincoln
North Beach
North Kitsap
Olympic
Port Angeles
Port Townsend
Sequim
Shelton
South Kitsap
North Mason NMHS
Pac Coast Tournament 7:00 PM
Evergreen
Battle Ground
Camas
Central Kitsap
Heritage
Kennewick
Peninsula
Prairie
Shelton
South Kitsap
W F West
Woodland
Mountain View MVVanc
       Boy's
Saturday, December 28, 2019
  Visitor Home Time  
North Mason Classic 10:00 AM
Aberdeen   133
Bremerton   154
Friday Harbor   0
Kingston   7
Klahowya   69
Life Christian Acad.   26
Lindbergh   115
Montesano   111
North Kitsap   96
Port Angeles   122
Port Townsend   64
Stadium   0
North Mason   129 NMHS
PAC Coast Tournament 7:00 PM
Evergreen
Camas
Central Kitsap
Heritage
Kennewick
Peninsula
Prairie
Shelton
South Kitsap
W F West
Woodland
Mountain View MVVanc
       Boys
Thursday, January 2, 2020
  Visitor Home Time  
Kentridge   0
Peninsula   0 GKHS 9:00 AM
Peninsula   0
Graham Kapowsin   0 GKHS 9:00 AM
Peninsula   0
Graham Kapowsin   0 GKHS 9:00 AM
Peninsula   0
Bellarmine   0 GKHS 9:00 AM
Peninsula   0
Graham Kapowsin   0 GKHS 9:00 AM
Peninsula   0
Eastlake   0 GKHS 9:00 AM
Friday, January 3, 2020
  Visitor Home Time  
Gut Check Challenge
Peninsula
ShoWare Ce
Saturday, January 4, 2020
  Visitor Home Time  
Jag Duals TBD
Shelton
Squalicum
Emerald Ridge ERHS Photographer: Dee Torres
HPS Invite
Evergreen
Highline
Mt. Rainier
Peninsula
Tyee
West Valley (Yakima)
Mount Rainier MRHS
Gut Check Challenge
Peninsula
ShoWare Ce
Dick Pruett Invitational 9:00 AM
Bellarmine
Ellensburg
Kentlake
Kentridge
Timberline
Kent Meridian KMHS
Bash at the Beach 9:15 AM
Hoquiam
Napavine
Raymond
South Bend
Shelton
Willapa Valley
North Beach NBHS
Tuesday, January 7, 2020
  Visitor Home Time  
* Central Kitsap   30
Yelm   37 Venue 5:00 PM
* North Thurston   0
Yelm   75 Venue 5:00 PM
* Central Kitsap   43
North Thurston   27 YelmHS 5:00 PM
Thursday, January 9, 2020
  Visitor Home Time  
* Capital   33
Timberline   43 THS 7:00 PM Photographer: Dee Torres
* Shelton   42
Gig Harbor   28 GHHS 7:00 PM
* Peninsula   9
Yelm   66 Venue 7:00 PM
Saturday, January 11, 2020
  Visitor Home Time  
Wilsonville Tournament TBD
Timberline
Wilsonvill
Panther Classic 10:00 AM
Auburn
Arlington
Burlington-Edison
Bellingham
Cascade
Decatur
Federal Way
Glacier Peak
Hazen
Jackson
Juanita
Kamiak
Oak Harbor
O'Dea
Peninsula
Sumner
Stanwood
Shorewood
Tahoma
Snohomish SnoHS Photographer: Dee Torres
43rd Matman Classic 10:00 AM
Anacortes
Black Hills
Bremerton
Curtis
Eastside Catholic
Emerald Ridge
Gig Harbor
Lake Washington
North Kitsap
North Mason
Olympic
Orting
River Ridge
Shelton
Thomas Jefferson
Central Kitsap CKHS
Beaver Bash 10:00 AM
Adna
Cascade Christian
Capital
Castle Rock
Graham Kapowsin
Montesano
Napavine
Ocosta
Onalaska
Port Townsend
Wahkiakum
Yelm
Tenino THS
       weigh-ins @ 8am
Thursday, January 16, 2020
  Visitor Home Time  
* Yelm   59
Shelton   13 SHS 7:00 PM Photographer: Dee Torres
* Timberline   28
North Thurston   46 NTHS 7:00 PM Photographer: Dee Torres
* Gig Harbor   24
Central Kitsap   57 CKSATG 7:00 PM
* Capital   30
Central Kitsap   48 CKSATG 7:00 PM
* Gig Harbor   43
Capital   42 CKSATG 7:00 PM
Saturday, January 18, 2020
  Visitor Home Time  
Lads and Lasses Tournament 8:00 AM
Auburn
Curtis
Emerald Ridge
Federal Way
Hoquiam
Kent Meridian
Mount Rainier
Orting
Peninsula
Puyallup
Sequim
Stadium
Tahoma
Washington
Fife FHS Photographer: Dee Torres
King of the Hills | Battle for the Belts 9:00 AM
Columbia River
Olympic
Olympia
Port Angeles
Rochester
Shelton
Black Hills BHHS
End-of-Days Tournament 9:00 AM
Auburn
Bainbridge
Central Kitsap
Clover Park
Eastlake
Graham Kapowsin
Ingraham
Issaquah
Mount Rainier
North Kitsap
Redmond
Spanaway Lake
Sedro-Woolley
Timberline
Lakes LakesHS Photographer: Dee Torres
River Ridge Rumble 10:00 AM
Aberdeen
Bainbridge
Capital
Eatonville
Foss
Kentridge
Lincoln
Mount Vernon
North Thurston
Peninsula
Steilacoom
River Ridge RRHS
Gladiator Duals 10:00 AM
Westview, OR
Anacortes
Chief Sealth
Kentlake
Peninsula
Snohomish
Curtis CHS
* Napavine Tournament 10:00 AM
Shelton
Napavine NHS
The Lake Stevens Invite 11:00 AM
Auburn Riverside
Camas
Central Valley
Enumclaw
Moses Lake
Mt. Spokane
Mount Si
North Central
Orting
Pasco
Rogers (Puyallup)
South Kitsap
Tahoma
Yelm
Lake Stevens CavMH
Tuesday, January 21, 2020
  Visitor Home Time  
* Central Kitsap   48
Peninsula   36 PeninHS 7:00 PM
* North Thurston   48
Shelton   22 SHS 7:00 PM
Thursday, January 23, 2020
  Visitor Home Time  
* Gig Harbor   18
Peninsula   55 PeninHS 6:00 PM
* Capital   18
Peninsula   66 PeninHS 6:00 PM
* Timberline   9
Yelm   66 Venue 7:00 PM
Saturday, January 25, 2020
  Visitor Home Time  
South Kitsap Tourney
Auburn Riverside
Cedarcrest
Evergreen
Kentlake
Kelso
Peninsula
Rogers (Puyallup)
South Kitsap
Chehalis Invitational TBD
Aberdeen
Centralia
River Ridge
Sedro-Woolley
Tenino
Yelm
W F West WFW
JAG Invite TBD
Arlington
Squalicum
Timberline
Vashon Island
Emerald Ridge ERHS
Willapa Harbor Invitational 10:00 AM
Adna   41
Hoquiam   0
Ilwaco   51
Kennedy Catholic   129
Montesano   98
Mt. Tahoma   64
North Beach   91
Renton   5
South Bend   0
Shelton   67
Shorewood   168
Wahkiakum   35
Willapa Valley   0
Raymond   0 RHS
Tuesday, January 28, 2020
  Visitor Home Time  
* Shelton   23
Central Kitsap   46 CKSATG 7:00 PM Photographer: Dee Torres
       Sr Night
Thursday, January 30, 2020
  Visitor Home Time  
Yelm   1
Rainier   1 RHS
* Peninsula   48
Shelton   28 SHS 7:00 PM Photographer: Dee Torres
* Gig Harbor   30
Timberline   43 THS 7:00 PM
* North Thurston   35
Gig Harbor   38 THS 7:00 PM
Saturday, February 1, 2020
  Visitor Home Time  
Beserker Tournament TBD
Blaine
Bellarmine
Franklin Pierce
Hanford
Kent Meridian
Kentridge
La Center
Lakes
Lindbergh
Mariner
North Kitsap
Seattle Academy
Spanaway Lake
Timberline
White River
Curtis CHS
TUMWATER ALL COMERS JV
Centralia   10
Napavine   10
Yelm   10
Tumwater   10
Kentwood JV Tournament 8:00 AM
Auburn Riverside
Bonney Lake
Decatur
Eatonville
Emerald Ridge
Graham Kapowsin
Hazen
Kentlake
Kent Meridian
Peninsula
Rogers (Puyallup)
Redmond
Sumner
Shelton
Stadium
Squalicum
Tahoma
Kentwood KWHS
Wednesday, February 5, 2020
  Visitor Home Time  
Central Kitsap   77
North Kitsap   6 NKHS 6:30 PM
Friday, February 7, 2020
  Visitor Home Time  
Sub Regionals - Day 1 TBD
Central Kitsap
Gig Harbor
North Thurston
Peninsula
Shelton
Timberline
Yelm
Capital CapHS
Saturday, February 8, 2020
  Visitor Home Time  
Sub Regionals - Day 2 TBD
Central Kitsap
Gig Harbor
North Thurston
Peninsula
Shelton
Timberline
Yelm
Capital CapHS Photographer: Dee Torres
Saturday, February 15, 2020
  Visitor Home Time  
Regional Wrestling Tournament 10:00 AM
Hermiston, OR
Capital
Central Kitsap
Gig Harbor
Kamiakin
Kennewick
Mt. Spokane
North Central
North Thurston
Peninsula
Shelton
Southridge
Shadle Park
Timberline
Yelm
Rogers (Spokane) RHS
Friday, February 21, 2020
  Visitor Home Time  
WIAA State Championship - Day 1 TBD
Capital
Central Kitsap
Gig Harbor
North Thurston
Peninsula
Shelton
Timberline
Yelm
T-Dome
Saturday, February 22, 2020
  Visitor Home Time  
WIAA State Championship - Day 2 TBD
Capital
Central Kitsap
Gig Harbor
North Thurston
Peninsula
Shelton
Timberline
Yelm
T-Dome