Hanford Girls Wrestling Schedule
Home   |   Schedule   |   Roster   |   Coaches   |   Photos

Schedule:
Show Transportation

2019-20 Hanford Varsity Girls Wrestling Schedule

Regular Season

  Date Hanford Opponent Result  
Wed, Dec 11 MCC Mixer #1
Sat, Dec 14 Warden Invite
Hanford Warden
Hermiston, OR
Chiawana
Cashmere
Ephrata
Eastmont
Eisenhower
Grandview
Kennewick
Kamiakin
Moses Lake
Newport (Newport)
Okanogan
Othello
Prosser
Pasco
Quincy
Stanwood
Tonasket
Wapato
        8:00 AM Weigh-In
Tue, Dec 17 MCC Mixer #2
Sat, Dec 21 Hammerhead Invite
* Mon, Dec 23 Tri-Country
Fri, Dec 27 Girls Winter Cup
Hanford 0 Hermiston, OR 0
Chiawana 0
Davis 0
Ephrata 0
Eastmont 0
Ellensburg 0
East Valley (Yakima) 0
East Valley (Spokane) 0
Grandview 0
Granger 0
Kennewick 0
Kamiakin 0
Kentwood 0
Liberty Bell 0
Liberty 0
Mabton 0
Moses Lake 0
Newport (Newport) 0
Napavine 0
Othello 0
Onalaska 0
Prosser 0
Pasco 0
Quincy 0
Richland 0
Royal 0
Southridge 0
Sunnyside 0
Toppenish 0
Tonasket 0
Toledo 0
Wapato 0
Wahluke 0
Warden 0
Wenatchee 0
White Swan 0
Walla Walla 0
Tue, Jan 7 MCC Mixer #3
Fri, Jan 10 Kelso Invite
Sat, Jan 11 Kelso Invite
Hanford Kelso (Host)
Hermiston, OR
Aberdeen
Bellingham
Capital
Chiawana
Centralia
Ephrata
Forks
Ilwaco
Kamiakin
Kennewick
La Center
Lakes
Mount Si
Newport (Newport)
North Mason
Othello
Prairie
Pasco
Quincy
Stanwood
Sedro-Woolley
Toppenish
Tenino
W F West
Wenatchee
Woodland
Walla Walla
* Thu, Jan 16 Hanford 34 Kennewick 39
Lost
Fri, Jan 17 Lady Huskie Invite
Hanford Othello (Host)
Hermiston, OR
Anacortes
Burlington-Edison
Chiawana
Chewelah
Connell
Cashmere
Central Valley
Davis
Deer Park
Ephrata
Eastmont
Eisenhower
Ellensburg
Enumclaw
East Valley (Yakima)
East Valley (Spokane)
Grandview
Granger
Highland
Kiona Benton
Kamiakin
Kennewick
Lynden
Lakeside
Liberty
Lake Stevens
Mount Baker
Mead
Moses Lake
Newport
Naches Valley
Pasco
Prosser
Quincy
Royal
Richland
Rogers (Spokane)
River View
Sunnyside
Southridge
Shadle Park
Toppenish
Tonasket
Wenatchee
Warden
Wapato
Wahluke
West Valley (Spokane)
West Valley (Yakima)
Walla Walla
Zillah
Sat, Jan 18 Lady Huskie Invite
Hanford 0 Othello (Host) 0
Hermiston, OR 0
Anacortes 0
Burlington-Edison 0
Connell 0
Chiawana 0
Chewelah 0
Cashmere 0
Central Valley 0
Davis 0
Deer Park 0
Ephrata 0
Eastmont 0
Enumclaw 0
Eisenhower 0
Ellensburg 0
East Valley (Yakima) 0
East Valley (Spokane) 0
Grandview 0
Granger 0
Highland 0
Kiona Benton 0
Kamiakin 0
Kennewick 0
Lynden 0
Lakeside 0
Liberty 0
Lake Stevens 0
Mount Baker 0
Mead 0
Moses Lake 0
Newport (Newport) 0
Naches Valley 0
Pasco 0
Prosser 0
Quincy 0
Royal 0
Richland 0
Rogers (Spokane) 0
River View 0
Southridge 0
Sunnyside 0
Toppenish 0
Tonasket 0
Wenatchee 0
Warden 0
Wapato 0
Wahluke 0
West Valley (Spokane) 0
West Valley (Yakima) 0
Walla Walla 0
Zillah 0
* Mon, Jan 20 MLK Day Invite
Sat, Jan 25 Grandview Invitational Wrestling Tournament
Hanford Grandview (Host)
Hermiston, OR
Cle Elum
Cashmere
Chiawana
Connell
Eastmont
Eisenhower
Ephrata
Ellensburg
East Valley (Yakima)
Goldendale
Kamiakin
Moses Lake
Naches Valley
Othello
Prosser
Quincy
Richland
River View
Sunnyside
Southridge
Sedro-Woolley
Toppenish
Wenatchee
Wapato
Sat, Feb 1 Berserker Tournament

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 5:00 PM
Feb 8, 9:30 AM
Girls Sub Regional at Liberty HS
 Feb 14, 5:00 PM
Feb 15, 10:00 AM
WIAA Region IV Girls' Wrestling Championships at Pete Tagarres Gym
 Feb 21, 12:00 AM
Feb 22, 12:00 AM
WIAA State Tournament at Tacoma Dome
Schedules are subject to change, please check back frequently

Copyright Notice: Republishing of schedules in any form is subject to site copyright policy