Moses Lake Girls Wrestling Schedule
Home   |   Schedule   |   Roster   |   Coaches   |   Photos

Schedule:
Show Transportation

2019-20 Moses Lake Varsity Girls Wrestling Schedule

Regular Season

  Date Moses Lake Opponent Result  
Sat, Nov 30 Maroon & Gold Scrimmage
Sat, Dec 7 The CV Lady Bear Invite
* Wed, Dec 11 Moses Lake 0 Sunnyside 75
Lost
Sat, Dec 14 Warden Invite
Moses Lake Warden (Host)
Hermiston, OR
Chiawana
Cashmere
Ephrata
Eastmont
Eisenhower
Grandview
Hanford
Kennewick
Kamiakin
Newport (Newport)
Okanogan
Othello
Prosser
Pasco
Quincy
Stanwood
Tonasket
Wapato
        8:00 AM Weigh-In
* Tue, Dec 17 Moses Lake 24 Eastmont 30
Lost
* Sat, Dec 21 Newport Girls Tournament
Fri, Dec 27 Girls Winter Cup
Moses Lake 0 Hanford (Host) 0
Hermiston, OR 0
Chiawana 0
Davis 0
Ephrata 0
Eastmont 0
Ellensburg 0
East Valley (Yakima) 0
East Valley (Spokane) 0
Grandview 0
Granger 0
Kennewick 0
Kamiakin 0
Kentwood 0
Liberty Bell 0
Liberty 0
Mabton 0
Newport (Newport) 0
Napavine 0
Othello 0
Onalaska 0
Prosser 0
Pasco 0
Quincy 0
Richland 0
Royal 0
Southridge 0
Sunnyside 0
Toppenish 0
Tonasket 0
Toledo 0
Wapato 0
Wahluke 0
Warden 0
Wenatchee 0
White Swan 0
Walla Walla 0
* Thu, Jan 9 Moses Lake 1 Davis 0
Won
Fri, Jan 10 Kelso Invite
Sat, Jan 11 Kelso Invite
* Tue, Jan 14 Moses Lake 1 Eisenhower 0
Won
* Thu, Jan 16 Moses Lake 24 Wenatchee 30
Lost
Fri, Jan 17 Lady Huskie Invite
Moses Lake Othello (Host)
Hermiston, OR
Anacortes
Burlington-Edison
Chiawana
Chewelah
Connell
Cashmere
Central Valley
Davis
Deer Park
Ephrata
Eastmont
Eisenhower
Ellensburg
Enumclaw
East Valley (Yakima)
East Valley (Spokane)
Grandview
Granger
Hanford
Highland
Kiona Benton
Kamiakin
Kennewick
Lynden
Lakeside (Sea)
Liberty
Lake Stevens
Mount Baker
Mead
Newport
Naches Valley
Pasco
Prosser
Quincy
Royal
Richland
Rogers (Spokane)
River View
Sunnyside
Southridge
Shadle Park
Toppenish
Tonasket
Wenatchee
Warden
Wapato
Wahluke
West Valley (Spokane)
West Valley (Yakima)
Walla Walla
Zillah
Sat, Jan 18 Lady Huskie Invite
Moses Lake 0 Othello (Host) 0
Hermiston, OR 0
Anacortes 0
Burlington-Edison 0
Connell 0
Chiawana 0
Chewelah 0
Cashmere 0
Central Valley 0
Davis 0
Deer Park 0
Ephrata 0
Eastmont 0
Enumclaw 0
Eisenhower 0
Ellensburg 0
East Valley (Yakima) 0
East Valley (Spokane) 0
Grandview 0
Granger 0
Hanford 0
Highland 0
Kiona Benton 0
Kamiakin 0
Kennewick 0
Lynden 0
Lakeside (Sea) 0
Liberty 0
Lake Stevens 0
Mount Baker 0
Mead 0
Newport (Newport) 0
Naches Valley 0
Pasco 0
Prosser 0
Quincy 0
Royal 0
Richland 0
Rogers (Spokane) 0
River View 0
Southridge 0
Sunnyside 0
Toppenish 0
Tonasket 0
Wenatchee 0
Warden 0
Wapato 0
Wahluke 0
West Valley (Spokane) 0
West Valley (Yakima) 0
Walla Walla 0
Zillah 0
Tue, Jan 21 Moses Lake/Wenatchee
* Thu, Jan 23 Moses Lake 45 West Valley (Yakima) 6
Won
Sat, Jan 25 Grandview Invitational Wrestling Tournament
Moses Lake Grandview (Host)
Hermiston, OR
Cle Elum
Cashmere
Chiawana
Connell
Eastmont
Eisenhower
Ephrata
Ellensburg
East Valley (Yakima)
Goldendale
Hanford
Kamiakin
Naches Valley
Othello
Prosser
Quincy
Richland
River View
Sunnyside
Southridge
Sedro-Woolley
Toppenish
Wenatchee
Wapato

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 5:00 PM
Feb 8, 10:00 AM
District 6 Girls Wrestling Championships at Wenatchee High School Main Gym
 Feb 14, 5:00 PM
Feb 15, 10:00 AM
WIAA Region IV Girls' Wrestling Championships at Pete Tagarres Gym
 Feb 21, 4:30 PM
Feb 22, 9:45 AM
WIAA Mat Classic at Tacoma Dome
Schedules are subject to change, please check back frequently

Copyright Notice: Republishing of schedules in any form is subject to site copyright policy