Wenatchee Girls Wrestling Schedule
Home   |   Schedule   |   Roster   |   Coaches   |   Photos

Schedule:
Show Transportation

2019-20 Wenatchee Varsity Girls Wrestling Schedule

Regular Season

  Date Wenatchee Opponent Result  
Sat, Dec 7 Ladycat Kickoff Classic 2019
* Thu, Dec 12 Wenatchee 18 Davis 12
Won
Fri, Dec 13 Olympic Duals
Wenatchee 0 Olympic (Host) 1
Central Kitsap 1
Olympia 1
Sequim 1
Shelton 1
Sat, Dec 14 Judy Emry Invite
Fri, Dec 27 Girls Winter Cup
Wenatchee 0 Hanford (Host) 0
Hermiston, OR 0
Chiawana 0
Davis 0
Ephrata 0
Eastmont 0
Ellensburg 0
East Valley (Yakima) 0
East Valley (Spokane) 0
Grandview 0
Granger 0
Kennewick 0
Kamiakin 0
Kentwood 0
Liberty Bell 0
Liberty 0
Mabton 0
Moses Lake 0
Newport (Newport) 0
Napavine 0
Othello 0
Onalaska 0
Prosser 0
Pasco 0
Quincy 0
Richland 0
Royal 0
Southridge 0
Sunnyside 0
Toppenish 0
Tonasket 0
Toledo 0
Wapato 0
Wahluke 0
Warden 0
White Swan 0
Walla Walla 0
Fri, Jan 10 Kelso Invite
Sat, Jan 11 Kelso Invite
Wenatchee Kelso (Host)
Hermiston, OR
Aberdeen
Bellingham
Capital
Chiawana
Centralia
Ephrata
Forks
Hanford
Ilwaco
Kamiakin
Kennewick
La Center
Lakes
Mount Si
Newport (Newport)
North Mason
Othello
Prairie
Pasco
Quincy
Stanwood
Sedro-Woolley
Toppenish
Tenino
W F West
Woodland
Walla Walla
* Tue, Jan 14 Wenatchee 18 West Valley (Yakima) 6
Won
* Thu, Jan 16 Wenatchee 30 Moses Lake 24
Won
Fri, Jan 17 Lady Huskie Invite
Wenatchee Othello (Host)
Hermiston, OR
Anacortes
Burlington-Edison
Chiawana
Chewelah
Connell
Cashmere
Central Valley
Davis
Deer Park
Ephrata
Eastmont
Eisenhower
Ellensburg
Enumclaw
East Valley (Yakima)
East Valley (Spokane)
Grandview
Granger
Hanford
Highland
Kiona Benton
Kamiakin
Kennewick
Lynden
Lakeside
Liberty
Lake Stevens
Mount Baker
Mead
Moses Lake
Newport
Naches Valley
Pasco
Prosser
Quincy
Royal
Richland
Rogers (Spokane)
River View
Sunnyside
Southridge
Shadle Park
Toppenish
Tonasket
Warden
Wapato
Wahluke
West Valley (Spokane)
West Valley (Yakima)
Walla Walla
Zillah
Sat, Jan 18 Lady Huskie Invite
Wenatchee 0 Othello (Host) 0
Hermiston, OR 0
Anacortes 0
Burlington-Edison 0
Connell 0
Chiawana 0
Chewelah 0
Cashmere 0
Central Valley 0
Davis 0
Deer Park 0
Ephrata 0
Eastmont 0
Enumclaw 0
Eisenhower 0
Ellensburg 0
East Valley (Yakima) 0
East Valley (Spokane) 0
Grandview 0
Granger 0
Hanford 0
Highland 0
Kiona Benton 0
Kamiakin 0
Kennewick 0
Lynden 0
Lakeside 0
Liberty 0
Lake Stevens 0
Mount Baker 0
Mead 0
Moses Lake 0
Newport (Newport) 0
Naches Valley 0
Pasco 0
Prosser 0
Quincy 0
Royal 0
Richland 0
Rogers (Spokane) 0
River View 0
Southridge 0
Sunnyside 0
Toppenish 0
Tonasket 0
Warden 0
Wapato 0
Wahluke 0
West Valley (Spokane) 0
West Valley (Yakima) 0
Walla Walla 0
Zillah 0
Tue, Jan 21 Moses Lake/Wenatchee
* Thu, Jan 23 Wenatchee 21 Sunnyside 48
Lost
Sat, Jan 25 Grandview Invitational Wrestling Tournament
Wenatchee Grandview (Host)
Hermiston, OR
Cle Elum
Cashmere
Chiawana
Connell
Eastmont
Eisenhower
Ephrata
Ellensburg
East Valley (Yakima)
Goldendale
Hanford
Kamiakin
Moses Lake
Naches Valley
Othello
Prosser
Quincy
Richland
River View
Sunnyside
Southridge
Sedro-Woolley
Toppenish
Wapato
* Thu, Jan 30 Wenatchee 30 Eastmont 48
Lost

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 5:00 PM
Feb 8, 10:00 AM
District 6 Girls Wrestling Championships at Wenatchee High School Main Gym
 Feb 14, 5:00 PM
Feb 15, 10:00 AM
WIAA Region IV Girls' Wrestling Championships at Pete Tagarres Gym
 Feb 21, 4:30 PM
Feb 22, 9:45 AM
WIAA Mat Classic at Tacoma Dome
Schedules are subject to change, please check back frequently

Copyright Notice: Republishing of schedules in any form is subject to site copyright policy