Girls Wrestling
   League  Overall
 WLWL
Newport4060
Redmond3040
Skyline0101
Issaquah0222
Bellevue0000
Interlake0002
Juanita0002
Lake Washington0002
Liberty0002
Mercer Island0000
Mount Si0000
Sammamish0012
Woodinville0010
Bothell0203
North Creek0242


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Thursday, Jan 16
Awaiting Score
Lake Washington
Liberty *


IssHS
Awaiting Score
Bothell
Interlake *


IHS
Final
Scored By: Kirk.Hyatt
0Juanita
1Issaquah *


Awaiting Score
Sammamish
Skyline *


SkylnHS
Awaiting Score
Bellevue
Skyline *


SkylnHS
Awaiting Score
Juanita
Liberty *


IssHS
** RESCHEDULED / Wed, Jan 22 **
Woodinville
Mercer Island *


Final
Scored By: Kirk.Hyatt
0Lake Washington
1Issaquah *


Final
Scored By: Michael.Chenoweth
0Bothell
18Newport *


Awaiting Score
Redmond
Skyline *


SkylnHS
Friday, Jan 17
5:00 PM
Zillah
W Valley (Yak)
W Valley (Spk)
Wenatchee
Warden
Wapato
Walla Walla
Wahluke
Toppenish
Tonasket
Sunnyside
Southridge
Shadle Park
Royal
Rogers (Spk)
River View
Richland
Quincy
Prosser
Pasco
Newport
Naches Valley
Mount Baker
Moses Lake
Mead
Lynden
Liberty
Lakeside
Lake Stevens
Kiona Benton
Kennewick
Kamiakin
Highland
Hermiston, OR
Hanford
Granger
Grandview
Ephrata
Enumclaw
Ellensburg
Eisenhower
Eastmont
E Valley (Yak)
E Valley (Spk)
Deer Park
Davis
Connell
Chiawana
Chewelah
Central Valley
Cashmere
Burlington-Ed
Anacortes
Othello *


PT Gym
Saturday, Jan 18
Time TBD
Lipstick Open
Yelm
Wilson
Tyee
Spanaway Lake
Shelton
Redmond
Olympic
Olympia
North Kitsap
Mt Rainier
Issaquah
Ingraham
Graham Kapowsin
Federal Way
Evergreen
Clover Park
Chief Sealth
Central Kitsap
Bainbridge
Auburn MV
Auburn
Lakes *


Time TBD
Sumner Girls Invite
Juanita
Capital
Sumner *


9:00 AM
White River
Stanwood
Skyline
Shorewood
Sedro-Woolley
Seattle Academy
Roosevelt
North Creek
Nooksack Valley
Newport
Mount Vernon
Mount Si
Meridian
Meadowdale
Mariner
Lynden
Lake Stevens
Kennedy Catholic
Kamiak
Forks
Burlington-Ed
Blaine
Mountlake Ter *


MlkTerHS
9:30 AM
Lady Hawk Invitational
Woodinville
Newport


MlkTerHS
9:30 AM
Lady Hawks Invitational
Mount Si


MlkTerHS

Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Girls Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date North Creek Opponent  
Thu, Dec 12 North Creek 12 Juanita 0
Thu, Dec 12 North Creek 12 Lake Washington 0
Sat, Dec 14 Lady Classic
North Creek 22 Everett (Host) 102
Arlington 74
Bishop Blanchet 6
Burlington-Edison 97
Bellingham 46
Blaine 6
Cascade 48
Cedarcrest 33
Camas 18
Chief Sealth 91
Darrington 32
Edmonds-Woodway 38
Friday Harbor 18
Ferndale 80
Federal Way 75
Granite Falls 4
Glacier Peak 0
Jackson 60
Kamiak 35
Kennedy Catholic 0
Kent Meridian 65
Lakewood 21
Lake Stevens 44
Lynnwood 0
Mariner 13
Meadowdale 15
Marysville-Getchell 36
Marysville-Pilchuck 36
Mount Si 0
Mountlake Terrace 0
Mount Vernon 49
Nathan Hale 10
Newport 5
North Thurston 35
Oak Harbor 20
Rochester 13
Sammamish 14
Woodinville 0
Wilson 28
* Thu, Dec 19 North Creek 12 Redmond 24
Thu, Dec 19 North Creek 84 Sammamish 0
* Tue, Jan 7 North Creek 12 Bothell 0
Unofficial score:
 Reported by Rob.Kendrick1
Thu, Jan 9 North Creek 12 Interlake 0
* Thu, Jan 9 North Creek 12 Newport 18
Sat, Jan 11 Atown Tourney
North Creek 0 Arlington (Host) 0
Burlington-Edison 0
Blaine 0
Cascade 0
Chief Sealth 0
Everett 0
Edmonds-Woodway 0
Jackson 0
Kamiak 0
Kennedy Catholic 0
Lakewood 0
Lynden 0
Lakeside 0
Lynnwood 0
Mariner 0
Meadowdale 0
Marysville-Getchell 0
Meridian 0
Marysville-Pilchuck 0
Mountlake Terrace 0
Mount Vernon 0
Oak Harbor 0
Orting 0
Sedro-Woolley 0
= Score reported from an unofficial source. Not reflected in standings.

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Sat, Jan 18 Lady Hawk Invite
Mountlake Terrace (Host)
Burlington-Edison
Blaine
Forks
Kamiak
Kennedy Catholic
Lynden
Lake Stevens
Mariner
Meadowdale
Meridian
Mount Si
Mount Vernon
Newport
North Creek
Nooksack Valley
Roosevelt
Seattle Academy
Skyline
Stanwood
Shorewood
Sedro-Woolley
White River
9:00 AM Away MlkTerHS
        Weigh-In at 7:00am
* Wed, Jan 22 Mount Si
7:30 PM Away MtSiHS
* Thu, Jan 23 Skyline
7:30 PM Home NCHS
* Tue, Jan 28 Woodinville
6:00 PM Away Woodinvl
        Double Dual
* Thu, Jan 30 Issaquah
6:00 PM Away LbrtyHS
Thu, Jan 30 Liberty
7:30 PM Away LbrtyHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 12:00 AM
Feb 8, 12:00 AM
Sub-Regional Wrestling at Nathan Hale High School
 Feb 15, 12:00 AMRegional Wrestling
 Feb 21, 12:00 AM
Feb 22, 12:00 AM
WIAA Mat Classic XXXII at Tacoma Dome