Boys Wrestling
   League  Overall
 WLWL
North Creek80130
Issaquah60120
Redmond53113
Juanita4094
Lake Washington4085
Eastlake42112
Woodinville43114
Newport4476
Mount Si4585
Bellevue3259
Mercer Island2358
Liberty24312
Interlake1349
Sammamish05113
Bothell05013
Skyline06313
Inglemoor06112


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Custom School Photo
2019-2020 Boys Varsity Wrestling
Photo Store
Tuesday, Jan 28
6:00 PM
North Creek
Woodinville *


Woodinvl
6:00 PM
Bothell
Inglemoor *


Woodinvl
7:00 PM
Lake Washington
Juanita *


Juanita
7:00 PM
Issaquah
Liberty *


LbrtyHS
7:00 PM
Mercer Island
Mount Si *


MtSiHS
7:00 PM
Eastlake
Skyline *


SkylnHS
7:30 PM
Bothell
Woodinville *


Woodinvl
7:30 PM
North Creek
Inglemoor *


Woodinvl
Thursday, Jan 30
6:00 PM
Woodinville
Liberty *


LbrtyHS
6:00 PM
North Creek
Issaquah *


LbrtyHS
6:00 PM
Bothell
Eastlake *


EstlkHS
6:00 PM
Inglemoor
Skyline *


EstlkHS
6:00 PM
Juanita
Mercer Island *


MIHS
6:00 PM
Lake Washington
Mount Si *


MIHS
6:00 PM
Interlake
Redmond *


BlvuHS
6:00 PM
Newport
Bellevue *


BlvuHS
6:00 PM
Newport
Sammamish *


BlvuHS
7:30 PM
North Creek
Liberty *


LbrtyHS
7:30 PM
Woodinville
Issaquah *


LbrtyHS
7:30 PM
Bothell
Skyline *


EstlkHS
7:30 PM
Inglemoor
Eastlake *


EstlkHS
7:30 PM
Juanita
Mount Si *


MIHS
7:30 PM
Lake Washington
Mercer Island *


MIHS
7:30 PM
Newport
Redmond *


BlvuHS
7:30 PM
Interlake
Sammamish *


BlvuHS
7:30 PM
Interlake
Bellevue *


BlvuHS
Saturday, Feb 1
7:30 AM
LAST CHANCE JV-INVITE
Mount Si
Liberty
Juanita
Eastlake
Bellevue
North Creek *


NCHS
8:00 AM
Kentwood JV Tournament
Tahoma
Sumner
Stadium
Squalicum
Shelton
Rogers (Puy)
Redmond
Peninsula
Kentlake
Kent Meridian
Hazen
Graham Kapowsin
Emerald Ridge
Eatonville
Decatur
Bonney Lake
Auburn Riv
Kentwood *


KWHS

Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Inglemoor Opponent  
Thu, Dec 5 Jamboree
Thu, Dec 12 Inglemoor 30 Sammamish 24
Thu, Dec 12 Inglemoor 24 Bellevue 48
* Thu, Dec 12 Inglemoor 12 Redmond 72
Thu, Dec 19 Inglemoor 12 Lake Washington 57
Thu, Dec 19 Inglemoor 6 Juanita 69
Fri, Dec 27 Doc Herren Invite
* Tue, Jan 7 Inglemoor 12 Woodinville (Host) 63
* Tue, Jan 7 Inglemoor 6 North Creek 66
* Thu, Jan 9 Inglemoor 30 Mount Si 43
Thu, Jan 9 Inglemoor 15 Mercer Island 46
* Thu, Jan 16 Inglemoor 12 Newport 63
Thu, Jan 16 Inglemoor 30 Interlake 42
Thu, Jan 23 Inglemoor 18 Liberty 36
* Thu, Jan 23 Inglemoor 0 Issaquah 81

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
* Tue, Jan 28 Bothell
6:00 PM Home Woodinvl
        Double Dual
Tue, Jan 28 North Creek
7:30 PM Home Woodinvl
        Double Dual
* Thu, Jan 30 Skyline
6:00 PM Away EstlkHS
* Thu, Jan 30 Eastlake
7:30 PM Away EstlkHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 3:30 PM
Feb 8, 9:30 AM
Men's KingCo 4A Championships at Juanita High School
 Feb 15, 12:00 AMWIAA Region II-4A Championships at Skyline High School
 Feb 21, 12:00 AM
Feb 22, 12:00 AM
WIAA Mat Classic XXXII at Tacoma Dome