Boys Wrestling
   League  Overall
 WLWL
Issaquah50110
North Creek4090
Redmond4393
Newport4474
Juanita3074
Lake Washington3065
Woodinville3192
Eastlake31101
Mount Si3353
Bellevue2248
Liberty24212
Interlake1147
Mercer Island1144
Skyline04311
Sammamish04111
Inglemoor05110
Bothell05013


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Custom School Photo
2019-2020 Wrestling
Photo Store
Wednesday, Jan 22
6:00 PM
Woodinville
Mount Si *


MtSiHS
6:00 PM
North Creek
Mercer Island *


MtSiHS
7:00 PM
Woodinville
Mercer Island *


MIHS
7:30 PM
North Creek
Mount Si *


MtSiHS
Thursday, Jan 23
6:00 PM
Eastlake
North Creek *


NCHS
6:00 PM
Skyline
Woodinville *


NCHS
6:00 PM
Interlake
Juanita *


LWHS
6:00 PM
Newport
Lake Washington *


LWHS
6:00 PM
Issaquah
Bothell *


Bothell
6:00 PM
Liberty
Inglemoor *


Bothell
7:30 PM
Skyline
North Creek *


NCHS
7:30 PM
Eastlake
Woodinville *


NCHS
7:30 PM
Newport
Juanita *


LWHS
7:30 PM
Interlake
Lake Washington *


LWHS
7:30 PM
Liberty
Bothell *


Bothell
7:30 PM
Issaquah
Inglemoor *


Bothell
Friday, Jan 24
2:30 PM
West Seattle
Washington
Seattle Academy
Nathan Hale
Muckleshoot
Lindbergh
Lincoln (Seattle)
Juanita
Highline
Franklin
Clover Park
Cleveland
Burlington-Ed
Bellevue Chr
Chief Sealth *


CSHS
6:00 PM
Mercer Island
Redmond *


RdmndHS
6:00 PM
Mount Si
Sammamish *


RdmndHS
6:00 PM
Mount Si
Bellevue *


RdmndHS
7:30 PM
Mount Si
Redmond *


RdmndHS
7:30 PM
Mercer Island
Sammamish *


RdmndHS
7:30 PM
Mercer Island
Bellevue *


RdmndHS
Saturday, Jan 25
10:00 AM
31st Annual Lynden Tournament
Stanwood
Shorecrest
Nooksack Valley
Newport
Mountlake Ter
Mount Vernon
Mount Baker
Meridian
Meadowdale
Mariner
Glacier Peak
Eastside Cath
Blaine
Bellingham
Ballard
Lynden *


LHS

Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Lake Washington Opponent  
* Thu, Dec 5 Lake Washington 77 Sammamish 0
* Thu, Dec 5 Lake Washington 78 Bellevue 0
Thu, Dec 5 Lake Washington 33 Redmond 40
Sat, Dec 7 Edmonds-Woodway Tournament
        7am Weigh-in
Thu, Dec 12 Lake Washington 31 Woodinville 48
Thu, Dec 12 Lake Washington 24 North Creek 52
Sat, Dec 14 LW Invitational Team Tournament
Thu, Dec 19 Lake Washington 57 Inglemoor 12
Thu, Dec 19 Lake Washington 48 Bothell 18
* Sat, Dec 21 Lynnwood Classic Wrestling Tournament
Lake Washington 79 Lynnwood (Host) 65
Archbishop Murphy 15
Cascade 20
Concrete 56
Glacier Peak 42
Kamiak 116
Lakewood 52
Mariner 66
Mount Baker 173
Meadowdale 94
Mountlake Terrace 64
Shorecrest 123
South Whidbey 59
Sat, Jan 4 Everett Classic
Thu, Jan 9 Lake Washington 61 Skyline 9
Thu, Jan 9 Lake Washington 21 Eastlake 55
Sat, Jan 11 43rd Matman Classic
* Thu, Jan 16 Lake Washington 48 Liberty 36
Thu, Jan 16 Lake Washington 18 Issaquah 64

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Thu, Jan 23 Newport
6:00 PM Home LWHS
* Thu, Jan 23 Interlake
7:30 PM Home LWHS
        Senior Night
* Tue, Jan 28 Juanita
7:00 PM Away Juanita
        Date may change when MBB schedule posted
Thu, Jan 30 Mount Si
6:00 PM Away MIHS
* Thu, Jan 30 Mercer Island
7:30 PM Away MIHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 3:30 PM
Feb 8, 9:30 AM
3A KingCo/Wesco South Sub-Regionals at Juanita High School
 Feb 15, 12:00 AMWIAA Region II-3A Championships at Kelso High School
 Feb 21, 12:00 AM
Feb 22, 12:00 AM
WIAA Mat Classic XXXII at Tacoma Dome