Girls Wrestling
   League  Overall
 WLWL
Newport4060
Redmond3040
Mount Si1010
North Creek1262
Skyline0101
Issaquah0222
Bellevue0000
Interlake0002
Juanita0002
Lake Washington0002
Liberty0002
Mercer Island0011
Sammamish0012
Woodinville0010
Bothell0406


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Custom School Photo
Co-Ed Wrestling 2019-2020
Photo Store
Wednesday, Jan 22
Final
Scored By: Tony.Schlotfeldt
0Woodinville
0Mount Si *


Final
Scored By: Rob.Kendrick
0Mercer Island
12North Creek *


Final
Scored By: Tony.Schlotfeldt
0North Creek
0Mount Si *


Final
Scored By: Lee.Jahncke
0Woodinville
0Mercer Island *


Thursday, Jan 23
6:00 PM
Issaquah
Bothell *


Bothell
6:00 PM
Newport
Lake Washington *


LWHS
6:00 PM
Interlake
Juanita *


LWHS
6:00 PM
Skyline
Woodinville *


NCHS
7:30 PM
Skyline
North Creek *


NCHS
7:30 PM
Liberty
Bothell *


Bothell
7:30 PM
Interlake
Lake Washington *


LWHS
7:30 PM
Newport
Juanita *


LWHS
Friday, Jan 24
Time TBD
Relentless Tournament
Juanita
Clover Park
Chief Sealth *


CSHS
6:00 PM
Mercer Island
Redmond *


RdmndHS
6:00 PM
Mount Si
Bellevue *


RdmndHS
6:00 PM
Mount Si
Sammamish *


RdmndHS
7:30 PM
Mount Si
Redmond *


RdmndHS
7:30 PM
Mercer Island
Bellevue *


RdmndHS
7:30 PM
Mercer Island
Sammamish *


RdmndHS
Saturday, Jan 25
Time TBD
Viking Girls Invitational
Tenino
Tahoma
Sumner
Squalicum
Sehome
Rogers (Puy)
Rochester
Ridgefield
Olympia
Lynden
Kentridge
Hoquiam
Graham Kapowsin
Forks
Federal Way
Enumclaw
Emerald Ridge
Elma
Curtis
Chief Sealth
Cedarcrest
Castle Rock
Bremerton
Bonney Lake
Blaine
Black Hills
Bellingham
Bellarmine
Ballard
Auburn
Puyallup *


PHS
9:00 AM
Lady Knights Invitational
Yelm
T Jefferson
Stanwood
South Whidbey
Snohomish
Shorecrest
Sedro-Woolley
Redmond
Oak Harbor
North Thurston
Nooksack Valley
Nathan Hale
Naches Valley
Mountlake Ter
Mount Vernon
Mount Si
Mt Rainier
Mount Baker
Monroe
Meridian
Meadowdale
Marysville-Pil
Marysville-Get
Mariner
Lindbergh
Lakewood
Lakeside
Lake Stevens
La Conner
Jackson
Ingraham
Hazen
Granite Falls
Glacier Peak
Ferndale
Federal Way
Evergreen
Everett
Edmonds-Wd
Darrington
Concrete
Cascade
Burlington-Ed
Bremerton
Blaine
Bellingham
Ballard
Arlington
Anacortes
Kamiak *


MarHS

Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Girls Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Newport Opponent  
* Thu, Dec 5 Newport 0 Mount Si 0
Thu, Dec 5 Newport 0 Mercer Island 0
* Fri, Dec 13 Newport 18 Skyline 0
Sat, Dec 14 Lady Classic
Newport 5 Everett (Host) 102
Arlington 74
Bishop Blanchet 6
Burlington-Edison 97
Bellingham 46
Blaine 6
Cascade 48
Cedarcrest 33
Camas 18
Chief Sealth 91
Darrington 32
Edmonds-Woodway 38
Friday Harbor 18
Ferndale 80
Federal Way 75
Granite Falls 4
Glacier Peak 0
Jackson 60
Kamiak 35
Kennedy Catholic 0
Kent Meridian 65
Lakewood 21
Lake Stevens 44
Lynnwood 0
Mariner 13
Meadowdale 15
Marysville-Getchell 36
Marysville-Pilchuck 36
Mount Si 0
Mountlake Terrace 0
Mount Vernon 49
Nathan Hale 10
North Creek 22
North Thurston 35
Oak Harbor 20
Rochester 13
Sammamish 14
Woodinville 0
Wilson 28
Thu, Dec 19 Newport 1 Liberty 0
* Thu, Dec 19 Newport 18 Issaquah 0
Tue, Jan 7 Newport 24 Interlake 0
* Thu, Jan 9 Newport 0 Woodinville 0
* Thu, Jan 9 Newport 18 North Creek 12
* Thu, Jan 16 Newport 18 Bothell 0
Fri, Jan 17 Lady Huskie Invite
Newport Othello (Host)
Hermiston, OR
Anacortes
Burlington-Edison
Chiawana
Chewelah
Connell
Cashmere
Central Valley
Davis
Deer Park
Ephrata
Eastmont
Eisenhower
Ellensburg
Enumclaw
East Valley (Yakima)
East Valley (Spokane)
Grandview
Granger
Hanford
Highland
Kiona Benton
Kamiakin
Kennewick
Lynden
Lakeside
Liberty
Lake Stevens
Mount Baker
Mead
Moses Lake
Naches Valley
Pasco
Prosser
Quincy
Royal
Richland
Rogers (Spokane)
River View
Sunnyside
Southridge
Shadle Park
Toppenish
Tonasket
Wenatchee
Warden
Wapato
Wahluke
West Valley (Spokane)
West Valley (Yakima)
Walla Walla
Zillah
Sat, Jan 18 Lady Hawk Invite
Newport 16 Mountlake Terrace (Host) 4
Burlington-Edison 0
Blaine 0
Forks 49
Kamiak 33
Kennedy Catholic 8
Lynden 0
Lake Stevens 0
Mariner 24
Meadowdale 0
Meridian 0
Mount Si 15
Mount Vernon 62
North Creek 18
Nooksack Valley 13
Roosevelt 8
Seattle Academy 0
Skyline 13
Stanwood 74
Shorewood 38
Sedro-Woolley 92
White River 144
Sat, Jan 18 Lady Hawk Invitational

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Thu, Jan 23 Lake Washington
6:00 PM Away LWHS
Thu, Jan 23 Juanita
7:30 PM Away LWHS
Tue, Jan 28 KingCo Girls Wrestling Invitational
6:00 PM RdmndHS
Thu, Jan 30 Bellevue
6:00 PM Away BlvuHS
Thu, Jan 30 Sammamish
6:00 PM Away BlvuHS
* Thu, Jan 30 Redmond
7:30 PM Away BlvuHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 12:00 AM
Feb 8, 12:00 AM
Sub-Regional Wrestling at Chief Sealth High School
 Feb 15, 12:00 AMRegional Wrestling
 Feb 21, 12:00 AM
Feb 22, 12:00 AM
WIAA Mat Classic XXXII at Tacoma Dome