Boys Wrestling
   League  Overall
 WLWL
North Creek80130
Issaquah60120
Juanita4084
Lake Washington4085
Redmond4393
Mount Si4464
Newport4475
Woodinville32103
Eastlake32102
Bellevue2248
Liberty24312
Mercer Island1246
Interlake1349
Sammamish04111
Skyline05312
Bothell05013
Inglemoor06112


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Custom School Photo
Co-Ed Wrestling 2019-2020
Photo Store
Wednesday, Jan 22
Final
Scored By: Tony.Schlotfeldt
33Woodinville
39Mount Si *


Final
Scored By: Lee.Jahncke
51North Creek
30Mercer Island *


Final
Scored By: Lee.Jahncke
49Woodinville
28Mercer Island *


Final
Scored By: Tony.Schlotfeldt
42North Creek
36Mount Si *


Thursday, Jan 23
Final
Scored By: Rob.Kendrick
30Eastlake
42North Creek *


Awaiting Score
Skyline
Woodinville *


NCHS
Final
Scored By: Kevin.Corbett
15Interlake
59Juanita *


Final
Scored By: Steve.Becher
39Newport
40Lake Washington *


Awaiting Score
Issaquah
Bothell *


Bothell
Final
Scored By: David.Muszynski
36Liberty
18Inglemoor *


Final
Scored By: Rob.Kendrick
21Skyline
54North Creek *


Awaiting Score
Eastlake
Woodinville *


NCHS
Awaiting Score
Newport
Juanita *


LWHS
Final
Scored By: Steve.Becher
24Interlake
50Lake Washington *


Awaiting Score
Liberty
Bothell *


Bothell
Final
Scored By: David.Muszynski
81Issaquah
0Inglemoor *


Friday, Jan 24
2:30 PM
West Seattle
Washington
Seattle Academy
Muckleshoot
Lindbergh
Lincoln (Seattle)
Juanita
Highline
Franklin
Clover Park
Cleveland
Burlington-Ed
Bellevue Chr
Chief Sealth *


CSHS
6:00 PM
Mercer Island
Redmond *


RdmndHS
6:00 PM
Mount Si
Sammamish *


RdmndHS
6:00 PM
Mount Si
Bellevue *


RdmndHS
7:30 PM
Mount Si
Redmond *


RdmndHS
7:30 PM
Mercer Island
Sammamish *


RdmndHS
7:30 PM
Mercer Island
Bellevue *


RdmndHS
Saturday, Jan 25
10:00 AM
31st Annual Lynden Tournament
Stanwood
Shorecrest
Nooksack Valley
Newport
Mountlake Ter
Mount Vernon
Mount Baker
Meridian
Meadowdale
Mariner
Glacier Peak
Eastside Cath
Blaine
Bellingham
Ballard
Lynden *


LHS

Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Newport Opponent  
Mon, Dec 2 Red and Gold Wrestle Off
* Thu, Dec 5 Newport 38 Mount Si 33
Thu, Dec 5 Newport 54 Mercer Island 24
* Fri, Dec 13 Newport 62 Skyline 17
* Fri, Dec 13 Newport 36 Eastlake 46
Sat, Dec 14 Larry Brown Tournament
Thu, Dec 19 Newport 1 Liberty 0
* Thu, Dec 19 Newport 28 Issaquah 54
Sat, Dec 21 Gold Medal JV Tournament
Sat, Jan 4 Everett Classic
Tue, Jan 7 Newport 45 Interlake 21
* Thu, Jan 9 Newport 40 Woodinville 41
* Thu, Jan 9 Newport 30 North Creek 51
* Thu, Jan 16 Newport 63 Inglemoor 12
* Thu, Jan 16 Newport 60 Bothell 13
Thu, Jan 23 Newport 39 Lake Washington 40
Thu, Jan 23 Newport Juanita

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Sat, Jan 25 31st Annual Lynden Tournament
Lynden (Host)
10:00 AM Away LHS
Thu, Jan 30 Bellevue
6:00 PM Away BlvuHS
Thu, Jan 30 Sammamish
6:00 PM Away BlvuHS
* Thu, Jan 30 Redmond
7:30 PM Away BlvuHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 3:30 PM
Feb 8, 9:30 AM
Men's KingCo 4A Championships at Juanita High School
 Feb 15, 12:00 AMWIAA Region II-4A Championships at Skyline High School
 Feb 21, 12:00 AM
Feb 22, 12:00 AM
WIAA Mat Classic XXXII at Tacoma Dome