League
4A
2A/3A
Post Season Search Schools Login | Register | Contacts
Subscribe to Team AlertsFacebook SiteTwitter Site
Photo Store
Boys Wrestling
   League  Overall
 WLWL
Lake Washington2021
Juanita2021
Issaquah2020
Mercer Island1011
Newport1020
Bothell0000
Inglemoor0000
Liberty0002
North Creek0000
Redmond0020
Woodinville0000
Interlake0102
Mount Si0111
Eastlake0111
Skyline0111
Sammamish0202
Bellevue0202


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Monday, Dec 2
 
Red and Gold Wrestle Off
Newport *


NwprtHS
Tuesday, Dec 3
 
Jamboree
Mercer Island
Issaquah
Eastlake
Liberty *


LbrtyHS
Thursday, Dec 5
Final
Scored By: Kevin.Corbett
42Redmond
29Juanita *


Final
Scored By: Lee.Jahncke
30Interlake
36Mercer Island *


Final
Scored By: Tony.Schlotfeldt
38Newport
33Mount Si *


Final
Scored By: Gus.Kiss
28Liberty
34Skyline *


Final
Scored By: Jake.Crawford
49Issaquah
14Eastlake *


Final
Scored By: Steve.Becher
0Sammamish
77Lake Washington *


Final
Scored By: Steve.Becher
0Bellevue
78Lake Washington *


 
Jamboree
Woodinville
Bothell
Inglemoor *


Inglemr
Final
Scored By: Steve.Becher
40Redmond
33Lake Washington *


Final
Scored By: Tony.Schlotfeldt
36Interlake
47Mount Si *


Final
Scored By: Lee.Jahncke
54Newport
24Mercer Island *


Final
Scored By: Jake.Crawford
21Liberty
45Eastlake *


Final
Scored By: Gus.Kiss
58Issaquah
15Skyline *


Final
Scored By: Kevin.Corbett
6Bellevue
72Juanita *


Final
Scored By: Kevin.Corbett
6Sammamish
70Juanita *


Saturday, Dec 7
 
Patriot Dome Classic
Wilson
Steilacoom
Shelton
Renton
Port Angeles
Orting
Mount Baker
Lincoln
Kentridge
Kennedy Catholic
Highline
Graham Kapowsin
Franklin Pierce
Forks
Eatonville
Bothell
Black Hills
Auburn MV
Anacortes
Washington *


WHS
 
W F West
Mount Si
Kent Meridian
Sumner *


SHS
 
West Seattle
Tyee
Stanwood
Squalicum
Skyline
Sehome
Sammamish
Rogers (Spk)
Port Townsend
North Creek
Nathan Hale
Mt. Tahoma
Juanita
Jackson
Ingraham
Hazen
Garfield
Evergreen
Clover Park
Cleveland
Cascade Chr
Bellevue Chr
Bellevue
Ballard
Chief Sealth *


CSHS
 
Edmonds-Woodway Tournament
Yelm
Union
Todd Beamer
Spanaway Lake
Southridge
Shorewood
Sedro-Woolley
Redmond
Peninsula
O\\\'Dea
Orting
Oak Harbor
Nathan Hale
Mercer Island
Meadowdale
Marysville-Pil
Lindbergh
Lake Washington
Kentwood
Kelso
Kamiak
Hazen
Ferndale
Everett
Eastlake
Decatur
Central Kitsap
Burlington-Ed
Bonney Lake
Arlington
Edmonds-Wd *


EWHS
 
White River Classic
Woodinville
Toppenish
Sunnyside
Puyallup
Olympic
Mountlake Ter
Grandview
Graham Kapowsin
Fife
Enumclaw
Emerald Ridge
Centralia
Cedarcrest
Blaine
White River *


WhtRvrHS
 
Sultan
Stadium
Seattle Academy
Mariner
Lynnwood
Monroe *


MonHS
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Redmond Opponent  
Thu, Dec 5 Redmond 42 Juanita 29
Thu, Dec 5 Redmond 40 Lake Washington 33

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Sat, Dec 7 Edmonds-Woodway Tournament
Edmonds-Woodway (Host)
9:00 AM Away EWHS
        7am Weigh-in
* Thu, Dec 12 Bothell
6:00 PM Home BlvuHS
* Thu, Dec 12 Inglemoor
7:30 PM Home BlvuHS
Sat, Dec 14 Wilfong Classic
Puyallup (Host)
Bellarmine
Cascade Christian
Cedarcrest
Ellensburg
Federal Way
Jackson
Marysville-Pilchuck
North Creek
Prairie
Redmond
Shelton
9:30 AM Away PHS
Sat, Dec 14 Judi Emry Tournament
Foss (Host)
10:00 AM Away FossHS
        JV & Girls Tournament
* Thu, Dec 19 North Creek
6:00 PM Home RdmndHS
* Thu, Dec 19 Woodinville
7:30 PM Home RdmndHS
Sat, Dec 21 South Kitsap
South Kitsap (Host)
Away
Sat, Dec 21 Graham Morin Invitational
Squalicum (Host)
9:30 AM Away SqualHS
Tue, Jan 7 Bellevue
6:00 PM Home SAMM
Tue, Jan 7 Sammamish
6:00 PM Away SAMM
* Thu, Jan 9 Issaquah
6:00 PM Home SAMM
Thu, Jan 9 Liberty
7:30 PM Home SAMM
Sat, Jan 11 Sky Valley Invitational
Sultan (Host)
9:45 AM Away SHS
Tue, Jan 14 Clash on Casino
Cascade (Host)
5:00 PM Away CasHS
        Kamiak, M-Getchell, N. Creek, Redmond, Ingraham in round robin
* Thu, Jan 16 Eastlake
6:00 PM Away SkylnHS
* Thu, Jan 16 Skyline
7:30 PM Away SkylnHS
Sat, Jan 18 End-of-Days Tournament
Lakes (Host)
9:00 AM Away LakesHS
Fri, Jan 24 Mercer Island
6:00 PM Home RdmndHS
* Fri, Jan 24 Mount Si
7:30 PM Home RdmndHS
Thu, Jan 30 Interlake
6:00 PM Home BlvuHS
* Thu, Jan 30 Newport
7:30 PM Home BlvuHS
Sat, Feb 1 Kentwood JV Tournament
Kentwood (Host)
8:00 AM Away KWHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 12:00 AM
Feb 8, 12:00 AM
Men's KingCo 4A Championships at Juanita High School
 Feb 15, 12:00 AMWIAA Region II-4A Championships at Skyline High School
 Feb 21, 12:00 AM
Feb 22, 12:00 AM
WIAA Mat Classic XXXII at Tacoma Dome
 

Copyright 2007-2016 SPSLAthletics.com
Advertising Privacy Policy