Boys Wrestling
   League  Overall
 WLWL
Issaquah50110
Redmond4393
Newport4474
Juanita3074
Lake Washington3065
North Creek3080
Eastlake31101
Woodinville2182
Bellevue2248
Mount Si2343
Liberty2429
Interlake1147
Mercer Island1134
Bothell0209
Skyline0438
Sammamish04111
Inglemoor05110


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Custom School Photo
2019-2020 Wrestling
Photo By: Robb DrakePhoto Store
Tuesday, Jan 14
** POSTPONED **
Clash on Casino
Redmond
North Creek
Marysville-Get
Kamiak
Ingraham
Cascade *


CasHS
Thursday, Jan 16
Final
Scored By: Kirk.Hyatt
18Juanita
54Issaquah *


Final
Scored By: Chris.Harlin
48Lake Washington
36Liberty *


Final
Scored By: Dave.Unwin
15Bothell
45Interlake *


Final
Scored By: Michael.Chenoweth
12Inglemoor
63Newport *


Final
Scored By: Jake.Crawford
37Redmond
39Eastlake *


Final
Scored By: Brent.Kawaguchi
24Sammamish
48Skyline *


Final
Scored By: Brent.Kawaguchi
36Bellevue
39Skyline *


** RESCHEDULED / Wed, Jan 22 **
North Creek
Mount Si *


Final
Scored By: Chris.Harlin
59Juanita
21Liberty *


Final
Scored By: Kirk.Hyatt
18Lake Washington
64Issaquah *


Final
Scored By: Michael.Chenoweth
13Bothell
60Newport *


Final
Scored By: Dave.Unwin
30Inglemoor
42Interlake *


Final
Scored By: Brent.Kawaguchi
48Redmond
24Skyline *


Final
Scored By: Jake.Crawford
9Bellevue
67Eastlake *


Final
Scored By: Jake.Crawford
12Sammamish
71Eastlake *


Saturday, Jan 18
Time TBD
Skyline
Quincy
Oak Harbor
Liberty
Highline
Decatur
Bonney Lake
Hazen *


Hazen
Time TBD
Lake Stevens Invitational
Mount Si


LSHS
9:00 AM
End-of-Days Tournament
Timberline
Spanaway Lake
Sedro-Woolley
Redmond
North Kitsap
Mt Rainier
Issaquah
Ingraham
Graham Kapowsin
Eastlake
Clover Park
Central Kitsap
Bainbridge
Auburn
Lakes *


LakesHS
9:30 AM
Woodinville
Wenatchee
Stanwood
Squalicum
Sehome
O\'Dea
Omak
Lakewood
Kentwood
Jackson
Granite Falls
Glacier Peak
Edmonds-Wd
Decatur
Bethel
Marysville-Pil *


MPHS
10:00 AM
Vashon Island
Tenino
Port Townsend
Nooksack Valley
Naches Valley
Mount Baker
Montesano
Lake Roosevelt
Klahowya
Kiona Benton
Kalama
Forks
Eatonville
Chelan
Castle Rock
Bothell
Adna
Rainier *


RHS
11:00 AM
The Lake Stevens Invite
Yelm
Tahoma
South Kitsap
Rogers (Puy)
Pasco
Orting
North Central
Mt. Spokane
Mount Si
Moses Lake
Enumclaw
Central Valley
Camas
Auburn Riv
Lake Stevens *


CavMH

Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Skyline Opponent  
Thu, Dec 5 Skyline 34 Liberty 28
* Thu, Dec 5 Skyline 15 Issaquah 58
Sat, Dec 7 2019 Return of the Seahawk
Skyline 6 Chief Sealth (Host) 9
Bellevue Christian 18
Ballard 19
Bellevue 25
Cascade Christian 13
Cleveland 15
Clover Park 24
Evergreen 12
Garfield 22
Hazen 23
Ingraham 2
Jackson 7
Juanita 11
Mt. Tahoma 10
Nathan Hale 21
North Creek 5
Port Townsend 4
Rogers (Spokane) 3
Sehome 17
Sammamish 26
Squalicum 14
Stanwood 1
Tyee 16
West Seattle 20
* Fri, Dec 13 Skyline 17 Newport 62
Fri, Dec 13 Skyline 18 Interlake 45
Sat, Dec 14 LW Invitational Team Tournament
* Wed, Dec 18 Skyline 12 Mount Si 57
Wed, Dec 18 Skyline 31 Mercer Island 39
Sat, Dec 21 Lindbergh Invitational
Sat, Jan 4 JV Challenge
Thu, Jan 9 Skyline 9 Lake Washington 61
Thu, Jan 9 Skyline 12 Juanita 66
Sat, Jan 11 King of Beacon Hill Invite
Skyline Cleveland (Host)
Archbishop Murphy
Chief Sealth
Evergreen
Eastlake
Franklin
Foster
Highline
Ingraham
Lakewood
Lakes
Lindbergh
Meadowdale
Mountlake Terrace
Mt. Tahoma
North Creek
Renton
Seattle Academy
Sammamish
Tyee
Tahoma
West Seattle
        Weight in 8am, Coaches meeting 9:30am, 10am start
Thu, Jan 16 Skyline 48 Sammamish 24
Thu, Jan 16 Skyline 39 Bellevue 36
* Thu, Jan 16 Skyline 24 Redmond 48

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Sat, Jan 18 "Taking Down Pancreatic Cancer Duals"
Hazen (Host)
Bonney Lake
Decatur
Highline
Liberty
Oak Harbor
Quincy
Skyline
Away Hazen
* Thu, Jan 23 Woodinville
6:00 PM Away NCHS
* Thu, Jan 23 North Creek
7:30 PM Away NCHS
* Tue, Jan 28 Eastlake
7:00 PM Home SkylnHS
        Date may change when MBB schedule posted
* Thu, Jan 30 Inglemoor
6:00 PM Home EstlkHS
* Thu, Jan 30 Bothell
7:30 PM Home EstlkHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 3:30 PM
Feb 8, 9:30 AM
Men's KingCo 4A Championships at Juanita High School
 Feb 15, 12:00 AMWIAA Region II-4A Championships at Skyline High School
 Feb 21, 12:00 AM
Feb 22, 12:00 AM
WIAA Mat Classic XXXII at Tacoma Dome