Boys Wrestling
   League  Overall
 WLWL
North Creek80130
Issaquah60120
Juanita4084
Lake Washington4085
Redmond4393
Mount Si4464
Newport4475
Woodinville32103
Eastlake32102
Bellevue2248
Liberty24312
Mercer Island1246
Interlake1349
Sammamish04111
Skyline05312
Bothell05013
Inglemoor06112


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Wednesday, Jan 22
Final
Scored By: Tony.Schlotfeldt
33Woodinville
39Mount Si *


Final
Scored By: Lee.Jahncke
51North Creek
30Mercer Island *


Final
Scored By: Lee.Jahncke
49Woodinville
28Mercer Island *


Final
Scored By: Tony.Schlotfeldt
42North Creek
36Mount Si *


Thursday, Jan 23
Final
Scored By: Rob.Kendrick
30Eastlake
42North Creek *


Awaiting Score
Skyline
Woodinville *


NCHS
Final
Scored By: Kevin.Corbett
15Interlake
59Juanita *


Final
Scored By: Steve.Becher
39Newport
40Lake Washington *


Awaiting Score
Issaquah
Bothell *


Bothell
Final
Scored By: David.Muszynski
36Liberty
18Inglemoor *


Final
Scored By: Rob.Kendrick
21Skyline
54North Creek *


Awaiting Score
Eastlake
Woodinville *


NCHS
Awaiting Score
Newport
Juanita *


LWHS
Final
Scored By: Steve.Becher
24Interlake
50Lake Washington *


Awaiting Score
Liberty
Bothell *


Bothell
Final
Scored By: David.Muszynski
81Issaquah
0Inglemoor *


Friday, Jan 24
2:30 PM
West Seattle
Washington
Seattle Academy
Muckleshoot
Lindbergh
Lincoln (Seattle)
Juanita
Highline
Franklin
Clover Park
Cleveland
Burlington-Ed
Bellevue Chr
Chief Sealth *


CSHS
6:00 PM
Mercer Island
Redmond *


RdmndHS
6:00 PM
Mount Si
Sammamish *


RdmndHS
6:00 PM
Mount Si
Bellevue *


RdmndHS
7:30 PM
Mount Si
Redmond *


RdmndHS
7:30 PM
Mercer Island
Sammamish *


RdmndHS
7:30 PM
Mercer Island
Bellevue *


RdmndHS
Saturday, Jan 25
10:00 AM
31st Annual Lynden Tournament
Stanwood
Shorecrest
Nooksack Valley
Newport
Mountlake Ter
Mount Vernon
Mount Baker
Meridian
Meadowdale
Mariner
Glacier Peak
Eastside Cath
Blaine
Bellingham
Ballard
Lynden *


LHS

Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Woodinville Opponent  
Thu, Dec 5 Jamboree
Sat, Dec 7 White River Classic
        Weigh-ins at 7:30am
Thu, Dec 12 Woodinville 48 Lake Washington 31
Thu, Dec 12 Woodinville 34 Juanita 36
Sat, Dec 14 LW Invitational Team Tournament
Tue, Dec 17 Woodinville 45 Meadowdale 36
Tue, Dec 17 Woodinville 48 Mountlake Terrace 31
Thu, Dec 19 Woodinville 1 Sammamish 0
Thu, Dec 19 Woodinville 54 Bellevue 30
* Thu, Dec 19 Woodinville 35 Redmond 42
Sat, Dec 21 Graham Morin Invitational
Fri, Dec 27 Pac Coast (Day 1)
Woodinville 0 Mountain View (Host) 0
Mount Vernon 0
Sat, Dec 28 PacCoast (Day 2)
Woodinville 0 Mountain View (Host) 0
Mount Vernon 0
Sat, Jan 4 Everett Classic
* Tue, Jan 7 Woodinville 63 Inglemoor 12
* Tue, Jan 7 Woodinville 64 Bothell 13
* Thu, Jan 9 Woodinville 41 Newport 40
Thu, Jan 9 Woodinville 51 Interlake 30
Sat, Jan 11 Lumberyard Brawl Tournament
Woodinville Mariner
        Weigh in at 7am
Sat, Jan 18 Marysville Premier
Woodinville 44 Marysville-Pilchuck (Host) 85
Bethel 73
Decatur 71
Edmonds-Woodway 129
Granite Falls 95
Glacier Peak 106
Jackson 82
Kentwood 173
Lakewood 49
O'Dea 64
Omak 0
Sehome 0
Squalicum 0
Stanwood 159
Wenatchee 89
* Wed, Jan 22 Woodinville 33 Mount Si 39
Wed, Jan 22 Woodinville 49 Mercer Island 28
* Thu, Jan 23 Woodinville Skyline
* Thu, Jan 23 Woodinville Eastlake

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
* Tue, Jan 28 North Creek
6:00 PM Home Woodinvl
        Double Dual
Tue, Jan 28 Bothell
7:30 PM Home Woodinvl
        Double Dual
Thu, Jan 30 Liberty
6:00 PM Away LbrtyHS
* Thu, Jan 30 Issaquah
7:30 PM Away LbrtyHS

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 3:30 PM
Feb 8, 9:30 AM
Men's KingCo 4A Championships at Juanita High School
 Feb 15, 12:00 AMWIAA Region II-4A Championships at Skyline High School
 Feb 21, 12:00 AM
Feb 22, 12:00 AM
WIAA Mat Classic XXXII at Tacoma Dome