Boys Wrestling
   League  Overall
 WLWL
North Creek60110
Issaquah50110
Redmond4393
Mount Si4464
Newport4474
Juanita3074
Lake Washington3065
Eastlake31101
Woodinville32103
Bellevue2248
Liberty24212
Interlake1147
Mercer Island1246
Skyline04311
Sammamish04111
Inglemoor05110
Bothell05013


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Wednesday, Jan 22
Final
Scored By: Tony.Schlotfeldt
33Woodinville
39Mount Si *


Final
Scored By: Lee.Jahncke
51North Creek
30Mercer Island *


Final
Scored By: Lee.Jahncke
49Woodinville
28Mercer Island *


Final
Scored By: Tony.Schlotfeldt
42North Creek
36Mount Si *


Thursday, Jan 23
6:00 PM
Eastlake
North Creek *


NCHS
6:00 PM
Skyline
Woodinville *


NCHS
6:00 PM
Interlake
Juanita *


LWHS
6:00 PM
Newport
Lake Washington *


LWHS
6:00 PM
Issaquah
Bothell *


Bothell
6:00 PM
Liberty
Inglemoor *


Bothell
7:30 PM
Skyline
North Creek *


NCHS
7:30 PM
Eastlake
Woodinville *


NCHS
7:30 PM
Newport
Juanita *


LWHS
7:30 PM
Interlake
Lake Washington *


LWHS
7:30 PM
Liberty
Bothell *


Bothell
7:30 PM
Issaquah
Inglemoor *


Bothell
Friday, Jan 24
2:30 PM
West Seattle
Washington
Seattle Academy
Muckleshoot
Lindbergh
Lincoln (Seattle)
Juanita
Highline
Franklin
Clover Park
Cleveland
Burlington-Ed
Bellevue Chr
Chief Sealth *


CSHS
6:00 PM
Mercer Island
Redmond *


RdmndHS
6:00 PM
Mount Si
Sammamish *


RdmndHS
6:00 PM
Mount Si
Bellevue *


RdmndHS
7:30 PM
Mount Si
Redmond *


RdmndHS
7:30 PM
Mercer Island
Sammamish *


RdmndHS
7:30 PM
Mercer Island
Bellevue *


RdmndHS
Saturday, Jan 25
10:00 AM
31st Annual Lynden Tournament
Stanwood
Shorecrest
Nooksack Valley
Newport
Mountlake Ter
Mount Vernon
Mount Baker
Meridian
Meadowdale
Mariner
Glacier Peak
Eastside Cath
Blaine
Bellingham
Ballard
Lynden *


LHS

Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Boys Wrestling Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Liberty Opponent  
Tue, Dec 3 Jamboree
Thu, Dec 5 Liberty 28 Skyline 34
Thu, Dec 5 Liberty 21 Eastlake 45
Thu, Dec 12 Liberty 18 Mount Si 41
* Thu, Dec 12 Liberty 42 Mercer Island 30
Fri, Dec 13 Battle at the Border
Sat, Dec 14 Battle at the Border
Thu, Dec 19 Liberty 0 Newport 1
* Thu, Dec 19 Liberty 18 Interlake 46
Sat, Dec 21 Barry Knott Classic
Sat, Jan 4 Everett Classic
Sat, Jan 4 JV Challenge
* Thu, Jan 9 Liberty 40 Sammamish 36
* Thu, Jan 9 Liberty 35 Bellevue 36
Thu, Jan 9 Liberty 9 Redmond 67
* Thu, Jan 16 Liberty 36 Lake Washington 48
* Thu, Jan 16 Liberty 21 Juanita 59
Sat, Jan 18 Liberty 0 Quincy 0
Sat, Jan 18 Liberty 0 Hazen 0
Sat, Jan 18 Liberty 0 Hazen 0
Sat, Jan 18 Liberty 0 Skyline 0
Sat, Jan 18 Liberty 0 Oak Harbor 0
Sat, Jan 18 Liberty 33 Bonney Lake 47
Sat, Jan 18 Liberty 18 Decatur 57
Sat, Jan 18 Liberty 33 Highline 51

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
Thu, Jan 23 Inglemoor
6:00 PM Away Bothell
Thu, Jan 23 Bothell
7:30 PM Away Bothell
Tue, Jan 28 Issaquah
7:00 PM Home LbrtyHS
        Date may change when MBB schedule posted
Thu, Jan 30 Woodinville
6:00 PM Home LbrtyHS
Thu, Jan 30 North Creek
7:30 PM Home LbrtyHS
Sat, Feb 1 LAST CHANCE JV-INVITE
North Creek (Host)
7:30 AM Away NCHS
Sat, Feb 8 SUB Regional Tournament
North Mason (Host)
10:00 AM Away NMHS
        8:00 Wt in

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Event  
 Feb 7, 12:00 AM2A Sub-Regional Tournament at North Mason High School
 Feb 15, 12:00 AMWIAA Region II-2A Championships
 Feb 21, 12:00 AM
Feb 22, 12:00 AM
WIAA Mat Classic XXXII at Tacoma Dome