Metro Girls Soccer Schedule
Home   |   Schedule   |   Standings   |   Photos


Schedule:
Thursday, September 2, 2021
  Visitor Home Time  
West Seattle
Chief Sealth SWAC 5:00 PM
Saturday, September 4, 2021
  Visitor Home Time  
Kamiak   1
Lakeside (Sea)   8 Lakeside H 1:00 PM
Lincoln (Seattle)   1
Lake Stevens   5 Lake Steve 5:00 PM
Tuesday, September 7, 2021
  Visitor Home Time  
Woodinville   2
West Seattle   2 Walt Hundl 4:00 PM
Holy Names Academy   3
Kennedy Catholic   0 Starfire 6:00 PM
Nathan Hale   1
Kings   5 King's HS 6:00 PM
Lakeside (Sea)   6
Shorecrest   0 Shoreline 7:00 PM
Redmond   1
Roosevelt   2 Roosevelt 7:00 PM
Ballard   1
Mercer Island   3 Mercer Isl 7:30 PM
Seattle Prep.   2
Edmonds-Woodway   1 Edmonds-Wo 7:30 PM
Bishop Blanchet   0
Bellevue   0 Bellevue H 8:00 PM
Thursday, September 9, 2021
  Visitor Home Time  
Lake Stevens   4
West Seattle   1 Walt Hundl 4:00 PM
Franklin   0
Chief Sealth   2 SWAC 4:30 PM
Jackson   1
Ingraham   0 NWAC 5:00 PM
Seattle Prep.   1
Bellarmine   0 Bellarmine 7:00 PM
Holy Names Academy   3
Woodinville   1 Pop Keeney 7:30 PM
Ballard   2
Kamiak   1 Kamiak HS 7:30 PM
Eastside Catholic   1
North Creek   1 North Cree 7:30 PM
Saturday, September 11, 2021
  Visitor Home Time  
Todd Beamer   1
Roosevelt   8 Roosevelt 10:00 AM
Bishop Blanchet   2
Kennedy Catholic   0 Kennedy Ca 10:00 AM
Ingraham   2
Wenatchee   3 Wenatchee 1:00 PM
Holy Names Academy   2
Olympia   0 Ingersoll 3:00 PM
Lincoln (Seattle)   1
Kamiak   2 Kamiak HS 4:00 PM
Lakeside (Sea)   2
Jackson   1 Everett Me 5:00 PM
Tuesday, September 14, 2021
  Visitor Home Time  
Roosevelt   2
Seattle Prep.   1 Magnuson P 4:00 PM
Lakeside (Sea)   5
West Seattle   1 Walt Hundl 4:00 PM
Ballard   1
Eastside Catholic   2 Eastside C 4:00 PM
North Creek   4
Nathan Hale   1 Jane Addam 4:30 PM
Holy Names Academy   4
Garfield   0 Memorial S 7:00 PM
Lincoln (Seattle)   3
Bishop Blanchet   0 Bishop Bla 7:00 PM
Thursday, September 16, 2021
  Visitor Home Time  
Bishop Blanchet   1
West Seattle   0 Walt Hundl 4:00 PM
Roosevelt   6
Chief Sealth   0 SWAC 4:30 PM
Franklin   0
Ingraham   7 NWAC 4:30 PM
* Lincoln (Seattle)   1
Garfield   1 Memorial S 7:00 PM
Holy Names Academy   4
North Creek   0 North Cree 7:30 PM
Seattle Prep.   1
Eastlake   3 Eastlake H 7:30 PM
Friday, September 17, 2021
  Visitor Home Time  
Seattle Prep.   0
Ballard   0 Ballard Hi 6:15 PM
Saturday, September 18, 2021
  Visitor Home Time  
Inglemoor   0
Roosevelt   2 Roosevelt 11:00 AM
Lakeside (Sea)   2
Lake Stevens   0 Lake Steve 7:00 PM
Monday, September 20, 2021
  Visitor Home Time  
* Eastside Catholic   0
Lakeside (Sea)   5 Lakeside H 4:00 PM
Tuesday, September 21, 2021
  Visitor Home Time  
* Bishop Blanchet   0
Seattle Prep.   1 Magnuson P 4:00 PM
* Lincoln (Seattle)   0
West Seattle   1 Walt Hundl 4:00 PM
* Holy Names Academy   4
Ingraham   0 NWAC 4:30 PM
* Franklin   1
Nathan Hale   5 Jane Addam 4:30 PM
* Chief Sealth   1
Ballard   6 Ballard Hi 7:30 PM
Thursday, September 23, 2021
  Visitor Home Time  
* Chief Sealth   0
Lincoln (Seattle)   4 Lower Wood 4:00 PM
* Ingraham   0
West Seattle   0 Walt Hundl 4:00 PM
* Holy Names Academy   2
Lakeside (Sea)   3 Lakeside H 4:00 PM
* Seattle Prep.   2
Eastside Catholic   0 Eastside C 4:00 PM
* Garfield   2
Nathan Hale   1 Jane Addam 4:30 PM
* Franklin   0
Roosevelt   6 Roosevelt 7:00 PM
* Ballard   1
Bishop Blanchet   0 Bishop Bla 7:00 PM
Friday, September 24, 2021
  Visitor Home Time  
Chief Sealth   0
Seattle Prep.   2 SWAC 4:00 PM
Tuesday, September 28, 2021
  Visitor Home Time  
* Holy Names Academy   3
Eastside Catholic   0 Eastside C 4:00 PM
West Seattle   2
Seattle Prep.   1 Magnuson P 4:00 PM
* Ballard   4
Franklin   0 Franklin H 7:00 PM
* Ingraham   2
Garfield   1 Memorial S 7:00 PM
* Nathan Hale   0
Roosevelt   6 Roosevelt 7:00 PM
* Lakeside (Sea)   5
Bishop Blanchet   0 Bishop Bla 7:00 PM
Thursday, September 30, 2021
  Visitor Home Time  
* Seattle Prep.   0
Holy Names Academy   0 Miller Pla 4:00 PM
* Roosevelt   4
Ingraham   0 NWAC 4:30 PM
* Eastside Catholic   1
Bishop Blanchet   0 Bishop Bla 7:00 PM
* Lincoln (Seattle)   2
Franklin   0 Franklin H 7:00 PM
* West Seattle   1
Garfield   0 Memorial S 7:00 PM
* Nathan Hale   0
Ballard   3 Ballard Hi 7:30 PM
Friday, October 1, 2021
  Visitor Home Time  
* Ingraham   0
Lakeside (Sea)   6 Lakeside H 4:00 PM
Saturday, October 2, 2021
  Visitor Home Time  
West Seattle   4
Kentwood   1 Kentwood H 7:00 PM
Monday, October 4, 2021
  Visitor Home Time  
* Lakeside (Sea)   1
Seattle Prep.   0 Magnuson P 4:00 PM
Evergreen (Sea)   1
Chief Sealth   6 SWAC 4:30 PM
Tuesday, October 5, 2021
  Visitor Home Time  
* Roosevelt   4
Lincoln (Seattle)   1 Lower Wood 4:00 PM
* Franklin   0
West Seattle   0 Walt Hundl 4:00 PM
* Chief Sealth   1
Nathan Hale   1 Jane Addam 4:30 PM
* Holy Names Academy   3
Bishop Blanchet   0 Bishop Bla 7:00 PM
Eastside Catholic   1
Glacier Peak   3 Glacier Pe 7:00 PM
Thursday, October 7, 2021
  Visitor Home Time  
* Lakeside (Sea)   1
Eastside Catholic   0 Eastside C 4:00 PM
* Garfield   4
Chief Sealth   0 SWAC 4:30 PM
Nathan Hale   2
Mariner   0 Mariner Hi 7:00 PM
* Seattle Prep.   2
Bishop Blanchet   1 Bishop Bla 7:00 PM
* West Seattle   0
Roosevelt   3 Roosevelt 7:00 PM
* Holy Names Academy-JV   2
Franklin   0 Franklin H 7:00 PM
* Ingraham   0
Ballard   1 Ballard Hi 7:30 PM
Friday, October 8, 2021
  Visitor Home Time  
Holy Names Academy   1
Roosevelt   0 Roosevelt 4:00 PM
Tuesday, October 12, 2021
  Visitor Home Time  
* Lakeside (Sea)   1
Holy Names Academy   1 Miller Pla 3:30 PM
* Eastside Catholic   1
Seattle Prep.   4 Magnuson P 4:00 PM
* Lincoln (Seattle)   2
Nathan Hale   1 Jane Addam 4:30 PM
* Bishop Blanchet   1
Roosevelt   3 Roosevelt 7:00 PM
* Chief Sealth   0
Franklin   0 Franklin H 7:00 PM
* Ballard   1
Garfield   0 Memorial S 7:15 PM
Thursday, October 14, 2021
  Visitor Home Time  
* Eastside Catholic   0
Holy Names Academy   2 Miller Pla 4:00 PM
* Garfield   0
Seattle Prep.   1 Magnuson P 4:00 PM
* Nathan Hale   0
West Seattle   5 Walt Hundl 4:00 PM
* Bishop Blanchet   0
Lakeside (Sea)   1 Lakeside H 4:00 PM
* Chief Sealth   0
Ingraham   4 NWAC 4:30 PM
* Lincoln (Seattle)   1
Ballard   0 Ballard Hi 7:30 PM
Friday, October 15, 2021
  Visitor Home Time  
Camas   2
West Seattle   1 Walt Hundl 4:00 PM
Tuesday, October 19, 2021
  Visitor Home Time  
* Holy Names Academy   2
Seattle Prep.   2 Magnuson P 4:00 PM
* Ballard   1
West Seattle   2 Walt Hundl 4:00 PM
* Bishop Blanchet   1
Eastside Catholic   0 Eastside C 6:00 PM
* Lakeside (Sea)   5
Franklin   0 Franklin H 7:00 PM
* Garfield   0
Roosevelt   2 Roosevelt 7:00 PM
* Ingraham   1
Lincoln (Seattle)   0 Memorial S 7:30 PM
Thursday, October 21, 2021
  Visitor Home Time  
* Bishop Blanchet
Holy Names Academy Miller Pla 4:00 PM
* Eastside Catholic
Lincoln (Seattle) Lower Wood 4:00 PM
* Seattle Prep.
Lakeside (Sea) Lakeside H 4:00 PM
* West Seattle
Chief Sealth SWAC 4:30 PM
* Nathan Hale
Ingraham NWAC 4:30 PM
* Franklin
Garfield Memorial S 7:15 PM
* Roosevelt
Ballard Ballard Hi 7:30 PM