Metro Boys Cross Country Schedule
Home   |   Schedule   |   Standings   |   Photos


Schedule:
Saturday, September 11, 2021
  Visitor Home Time  
Sehome Invite 10:00 AM
Anacortes
Arlington
Burlington-Edison
Blaine
Bellingham
Cascade (Everett)
Edmonds-Woodway
Ferndale
Glacier Peak
Ingraham
Kamiak
Liberty Bell
Lynden Christian
Lynden
Lakewood
Lynnwood
Mount Baker
Meadowdale
Meridian
Mountlake Terrace
Mount Vernon Christian
Mount Vernon
Nooksack Valley
Oak Harbor
Orcas Island
Port Townsend
Seattle Prep.
Squalicum
Stanwood
Shorewood
Sedro-Woolley
Sehome Civic Fiel
Wednesday, September 15, 2021
  Visitor Home Time  
* West Seattle @ Ingraham 4:10 PM
Ballard
Eastside Catholic
Garfield
Nathan Hale
Roosevelt
West Seattle
Ingraham Magnuson P
Thursday, September 16, 2021
  Visitor Home Time  
* Rainier Beach @ Franklin 4:10 PM
Lincoln (Seattle)
Cleveland
Rainier Beach
Franklin Magnuson P
Friday, September 17, 2021
  Visitor Home Time  
* Bellarmine @ Lakeside (Sea) 4:10 PM
Bishop Blanchet
Bellarmine
O'Dea
Seattle Prep.
Lakeside (Sea) Warren G.
Wednesday, September 22, 2021
  Visitor Home Time  
* West Seattle @ Ballard 4:10 PM
Cleveland
Chief Sealth
Franklin
Garfield
Rainier Beach
West Seattle
Ballard Lincoln Pa
Thursday, September 23, 2021
  Visitor Home Time  
* Ingraham @ Eastside Catholic 4:10 PM
Ingraham
Roosevelt
Eastside Catholic Magnuson P
Saturday, September 25, 2021
  Visitor Home Time  
* Bellevue Cross Country Invitational 9:30 AM
Cedar Park Christian – Mill
Archbishop Murphy
Auburn Riverside
Bishop Blanchet
Burlington-Edison
Bothell
Bush
Cleveland
Central Kitsap
Eastlake
Eastmont
Emerald Ridge
Franklin
Foster
Garfield
Glacier Peak
Hazen
Issaquah
Jackson
Juanita
Kamiakin
Kennedy Catholic
Kingston
Lakeside (Sea)
Lake Washington
Lynnwood
Meadowdale
Mercer Island
Monroe
Mount Rainier
Mount Si
Mountlake Terrace
Nathan Hale
Northwest
North Creek
O'Dea
Overlake
Pope John Paul II
Rainier Beach
Redmond
Renton
Roosevelt
Shorecrest
Seattle Christian
Sultan
Seattle Prep.
Shorewood
Bellevue Lake Samma
Thursday, September 30, 2021
  Visitor Home Time  
* Rainier Beach @ Seattle Prep. 4:10 PM
Lincoln (Seattle)
Chief Sealth
Lakeside (Sea)
Rainier Beach
Seattle Prep. Magnuson P
Friday, October 1, 2021
  Visitor Home Time  
* O'Dea @ Nathan Hale 4:10 PM
Bishop Blanchet
Ingraham
O'Dea
Nathan Hale Magnuson P
Wednesday, October 6, 2021
  Visitor Home Time  
* Ballard @ Roosevelt 4:10 PM
Ballard
Nathan Hale
Roosevelt Magnuson P
* Rainier Beach @ Eastside Catholic 4:10 PM
Lincoln (Seattle)
Chief Sealth
Rainier Beach
Eastside Catholic Lincoln Pa
Wednesday, October 13, 2021
  Visitor Home Time  
* Varsity (Top 14) @ 3:40 PM, JV (Open) @ 4:50 PM 3:30 PM
Ballard
Franklin
Garfield
Ingraham
Roosevelt
Nathan Hale Magnuson P
Thursday, October 14, 2021
  Visitor Home Time  
* Eastside Catholic @ Lakeside (Sea) 4:10 PM
Bishop Blanchet
Eastside Catholic
O'Dea
Seattle Prep.
Lakeside (Sea) Warren G.
Friday, October 15, 2021
  Visitor Home Time  
* Varsity (Top 14) @ 3:40 PM, JV (Open) @ 4:50 PM 3:40 PM
Cleveland
Chief Sealth
Rainier Beach
West Seattle
Lincoln (Seattle) Magnuson P
Thursday, October 21, 2021
  Visitor Home Time  
Metro Championship 1:40 PM
Lincoln (Seattle)
Ballard
Cleveland
Chief Sealth
Eastside Catholic
Franklin
Garfield
Ingraham
Lakeside (Sea)
Nathan Hale
O'Dea
Rainier Beach
Roosevelt
Seattle Prep.
West Seattle
Bishop Blanchet Warren G.
Saturday, October 30, 2021
  Visitor Home Time  
Sea-King District 2 11:45 AM
Lincoln (Seattle)
Ballard
Cleveland
Chief Sealth
Eastside Catholic
Franklin
Garfield
Ingraham
Lakeside (Sea)
Nathan Hale
O'Dea
Rainier Beach
Roosevelt
Seattle Prep.
West Seattle
Bishop Blanchet Lake Samma
* 3A Seaking District Cross Country Championship Mee 11:45 AM
Lincoln (Seattle)
Bishop Blanchet
Ballard
Bainbridge
Cleveland
Chief Sealth
Franklin
Garfield
Hazen
Interlake
Juanita
Lakeside (Sea)
Liberty (Renton)
Lake Washington
Mercer Island
Nathan Hale
O'Dea
Rainier Beach
Roosevelt
Seattle Prep.
West Seattle
Bellevue Lake Samma
Saturday, November 6, 2021
  Visitor Home Time  
Boys Cross Country State Championship Meet 2:30 PM
Lincoln (Seattle)
Ballard
Cleveland
Chief Sealth
Eastside Catholic
Franklin
Garfield
Ingraham
Lakeside (Sea)
Nathan Hale
O'Dea
Rainier Beach
Roosevelt
Seattle Prep.
West Seattle
Bishop Blanchet Sun Willow