Girls Basketball
   League  Overall
 WLWL
Garfield4040
Eastside Cath3030
West Seattle2020
Lakeside2040
Seattle Prep.2021
Franklin1010
Holy Names Acad1112
Bainbridge1113
Bishop Blanchet1121
Ingraham0121
Cleveland0112
Nathan Hale0102
Ballard0212
Rainier Beach0202
Chief Sealth0204
Lincoln (Seattle)0203
Roosevelt0313


Complete Standings
(Including JV & C Teams)
Monday, Dec 9
Final
Scored By: Katie.Farr
48Bishop Blanchet
73Eastside Cath *


Final
Scored By: Mario.Martinez2
55Sammamish
27Chief Sealth *


Final
Scored By: Kaylee.Best
13Lakewood
57Lakeside *


Final
Scored By: Karen.Byers
53North Kitsap
45Bainbridge *


Tuesday, Dec 10
** RESCHEDULED / Mon, Dec 9 **
Bainbridge
North Kitsap *


Wednesday, Dec 11
Final
Scored By: Katie.Farr
40Roosevelt
78Eastside Cath *


Final
Scored By: Kaylee.Best
46Rainier Beach
52Lakeside *


Final
Scored By: Kwajalein.Griffin
19Ballard
60Garfield *


Final
Scored By: Karen.Byers
46Holy Names Acad
62Bainbridge *


Final   *UNOFFICIAL*
Scored By: Jack.Addicott
38Chief Sealth
40Nathan Hale *


NH
Final
Scored By: Marcus.Scott
73West Seattle
13Lincoln (Seattle) *


Final
Scored By: Adam.Johnson1
65Seattle Prep.
34Ingraham *


Awaiting Score
Cleveland
Franklin *


FHS
Friday, Dec 13
6:00 PM
Bishop Blanchet
Lincoln (Seattle) *


LHS
7:00 PM
Holy Names Acad
Ballard *


BallrdHS
7:00 PM
Chief Sealth
Rainier Beach *


RBHS
7:00 PM
West Seattle
Lakeside *


LKSD
7:00 PM
Seattle Prep.
Garfield *


GarfldHS
7:00 PM
Roosevelt
Bainbridge *


BainbrHS
7:00 PM
Franklin
Ingraham *


IHS
7:00 PM
Cleveland
Nathan Hale *


NH
Saturday, Dec 14
4:30 PM
Neah Bay
Nathan Hale *


NH
5:00 PM
Holy Names Acad
Foster *


Foster
ScheduleCoachesRosterDocuments
 
Schedule:
Show Transportation

2019-20 Varsity Girls Basketball Schedule

Regular Season - Completed Games

  Date Seattle Prep. Opponent  
Sat, Nov 30 North Creek Girls Jamboree
Mon, Dec 2 Seattle Prep. 38 Arlington 71
* Fri, Dec 6 Seattle Prep. 57 Rainier Beach 46
* Wed, Dec 11 Seattle Prep. 65 Ingraham 34

Regular Season - Remaining Games

  Date Opponent Time Place  
* Fri, Dec 13 Garfield
7:00 PM Away GarfldHS
* Wed, Dec 18 Lakeside
7:30 PM Home McHugh
* Fri, Dec 20 Nathan Hale
7:00 PM Away NH
Mon, Dec 23 Bellarmine
4:30 PM Away BPHS
Fri, Dec 27 Lynden Christian
6:15 PM Away LCHS
        Cloud 9 Christmas Classic
Sat, Dec 28 Port Angeles
2:15 PM Home LCHS
        Cloud 9 Christmas Classic
* Fri, Jan 3 Bainbridge
4:15 PM Home McHugh
* Sat, Jan 4 Ballard
3:45 PM Home McHugh
* Wed, Jan 8 Lincoln (Seattle)
7:30 PM Home McHugh
* Fri, Jan 10 Franklin
7:00 PM Away FHS
* Wed, Jan 15 Cleveland
7:30 PM Away CHS
* Fri, Jan 17 Eastside Catholic
6:00 PM Home McHugh
* Wed, Jan 22 Bishop Blanchet
7:30 PM Home McHugh
* Wed, Jan 29 Roosevelt
7:30 PM Home McHugh
* Fri, Jan 31 Chief Sealth
5:45 PM Away CSHS
* Wed, Feb 5 West Seattle
7:30 PM Away WSHS
* Fri, Feb 7 Holy Names Academy
7:00 PM Home McHugh

Post Season (If Qualified)

  Date/Time Opponent Place / Result  
Feb 15 - Feb 223A SeaKing at Bellevue College
Feb 28 - Mar 73A Regionals & State at Tacoma Dome