WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Mountain View
  • Bonney Lake
  • Yelm
  • Prairie
  • Stadium
  • Gig Harbor
  • Kelso
  • North Thurston
  • Spanaway Lake
  • Wilson
  • Shelton
  • Timberline
  • Bethel
2019 WCD / SW 3A District Softball
SHARE

2019 WCD / SW

3A District Softball

Regional Athletic Complex (RAC), Lacey
Tue, May 14 - Sat, May 18

District 3 Contact

Director: Joe Keller
8321 Leona Way SW
Lakewood, WA 98499
E-Mail: jkellerwcd3@gmail.com
Phone: (253) 225-1761

District 4 Contact

Directors: Tim Graham/Tim Trimble
700 Israel Rd
Tumwater, WA 98501
E-Mail: tim.graham@tumwater.k12.wa.us
Phone: (360) 709-7600
Fax: (360) 709-7602
303 N Church
Montesano, WA 98563
E-Mail: ttrimble@monteschools.org
Phone: (360) 249-1665
Fax: (360) 249-6582

Tournament Director

Bob Werner EMail:wernerr@psd401.net

(253) 530-1407

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Adults & Students w/o ASB $8.00.

Students (with ASB) $5.00.

Elementary
(under 12) $4.00.

Senior Citizens
(62 & over)
$5.00.

Preschool
(with parent)
Free.

Tournament Seeding

1GSHL #1Mountain View
1PCL #1Bonney Lake
1SSC #1Yelm
2GSHL #2Prairie
2PCL #2Stadium
2SSC #2Gig Harbor
3GSHL #3Kelso
3SSC #3North Thurston
3PCL #3Spanaway Lake
4PCL #4Wilson
4SSC #4Shelton
5SSC #5Timberline
5PCL #5Bethel
Tue, May 14 - Sat, May 18
Regional Athletic Complex (RAC), Lacey
May 14
Pigtail Games
  
May 18
  
May 18
  
May 16
  
May 16
  
May 16
  
May 18
  
May 18
 
#A Stadium 7
Gig Harbor 0
           
#1 Wilson 8
Gig Harbor 23
         
             
#5 Gig Harbor 0
Mountain View 10
      
        
#9 Wilson 6
Timberline 16
          
#B Bethel 4
Timberline 14
     
#15 Timberline 2
Spanaway Lake 3
    
#2 Kelso 5
North Thurston 4
    
#13 Mountain View 7
Bonney Lake 1
   
           
#6 Kelso 0
Bonney Lake 4
     
       
#10 North Thurston 5
Spanaway Lake 9
         
   
#17 Spanaway Lake 3
Prairie 9
       
#3 Timberline 5
Prairie 3
       
#19 Mountain View 6
Stadium 2
            
#7 Timberline 0
Stadium 4
     
        
#11 Prairie 6
Gig Harbor 5
         
      
#16 Prairie 7
Kelso 3
    
#4 Shelton 0
Spanaway Lake 7
    
#14 Stadium 3
Yelm 1
   
            
#8 Spanaway Lake 0
Yelm 15
    
#18 Bonney Lake 5
Yelm 0
        
#12 Shelton 2
Kelso 12
        
                   
                     

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Top 5 to State)

First Place
Winner Game 19
Second Place
Loser Game 19
Third Place
Winner Game 18
Fourth Place
Loser Game 18
Fifth Place
Winner Game 17
Tue, May 14 - Sat, May 18
Regional Athletic Complex (RAC), Lacey
May 14
Pigtail Games
  
May 18
  
May 18
  
May 16
  
May 16
  
May 16
  
May 18
  
May 18
 
#A Stadium 7
Gig Harbor 0
           
#1 Wilson 8
Gig Harbor 23
         
             
#5 Gig Harbor 0
Mountain View 10
      
        
#9 Wilson 6
Timberline 16
          
#B Bethel 4
Timberline 14
     
#15 Timberline 2
Spanaway Lake 3
    
#2 Kelso 5
North Thurston 4
    
#13 Mountain View 7
Bonney Lake 1
   
           
#6 Kelso 0
Bonney Lake 4
     
       
#10 North Thurston 5
Spanaway Lake 9
         
   
#17 Spanaway Lake 3
Prairie 9
       
#3 Timberline 5
Prairie 3
       
#19 Mountain View 6
Stadium 2
            
#7 Timberline 0
Stadium 4
     
        
#11 Prairie 6
Gig Harbor 5
         
      
#16 Prairie 7
Kelso 3
    
#4 Shelton 0
Spanaway Lake 7
    
#14 Stadium 3
Yelm 1
   
            
#8 Spanaway Lake 0
Yelm 15
    
#18 Bonney Lake 5
Yelm 0
        
#12 Shelton 2
Kelso 12
        
                   
                     
Tap game box for more game details

Team Awards

(Top 5 to State)

First Place
Winner Game 19
Second Place
Loser Game 19
Third Place
Winner Game 18
Fourth Place
Loser Game 18
Fifth Place
Winner Game 17
 
Tuesday, May 14, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
A 4:00 PM
RAC
Stadium 7
@Gig Harbor 0
Stadium to #7 Gig Harbor to #1
B 4:00 PM
RAC
Bethel 4
@Timberline 14
Timberline to #3 Out
 
Thursday, May 16, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#1 2:00 PM
RAC
Wilson 8
@Gig Harbor 23
Gig Harbor to #5 Wilson to #9
#2 2:00 PM
RAC
Kelso 5
@North Thurston 4
Kelso to #6 North Thurston to #10
#3 2:00 PM
RAC
Timberline 5
@Prairie 3
Timberline to #7 Prairie to #11
#4 2:00 PM
RAC
Shelton 0
@Spanaway Lake 7
Spanaway Lake to #8 Shelton to #12
#5 4:00 PM
RAC
Gig Harbor 0
@Mountain View 10
Mountain View to #13 Gig Harbor to #11
#6 4:00 PM
RAC
Kelso 0
@Bonney Lake 4
Bonney Lake to #13 Kelso to #12
#7 4:00 PM
RAC
Timberline 0
@Stadium 4
Stadium to #14 Timberline to #9
#8 4:00 PM
RAC
Spanaway Lake 0
@Yelm 15
Yelm to #14 Spanaway Lake to #10
#9 7:00 PM
RAC
Wilson 6
@Timberline 16
Timberline to #15 Out
#10 7:00 PM
RAC
North Thurston 5
@Spanaway Lake 9
Spanaway Lake to #15 Out
#11 7:00 PM
RAC
Prairie 6
@Gig Harbor 5
Prairie to #16 Out
#12 7:00 PM
RAC
Shelton 2
@Kelso 12
Kelso to #16 Out
 
Saturday, May 18, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#15 11:00 AM
RAC
Timberline 2
@Spanaway Lake 3
Spanaway Lake to #17 Out
#16 11:00 AM
RAC
Prairie 7
@Kelso 3
Prairie to #17 Out
#13 3:00 PM
RAC
Mountain View 7
@Bonney Lake 1
Mountain View to #19 Bonney Lake to #18
#14 3:00 PM
RAC
Stadium 3
@Yelm 1
Stadium to #19 Yelm to #18
#17 3:00 PM
RAC
Spanaway Lake 3
@Prairie 9
Fifth Place Out
#18 5:00 PM
RAC
Bonney Lake 5
@Yelm 0
Third Place Fourth Place
#19 5:00 PM
RAC
Mountain View 6
@Stadium 2
First Place Second Place