WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Eatonville
  • Fife
  • Lindbergh
  • Orting
  • White River
  • River Ridge
  • Highline
  • Franklin Pierce
  • Tyee
  • Steilacoom
  • Washington
  • Foss
2019 2A South Puget Sound League Softball
SHARE

2019 2A South Puget Sound League

Softball

at Higher Seed
Mon, May 6 - Mon, May 13

District 3 Contact

Director: Joe Keller
8321 Leona Way SW
Lakewood, WA 98499
E-Mail: jkellerwcd3@gmail.com
Phone: (253) 225-1761

Tournament Director

TBD

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Tournament Seeding

1RPI #1Eatonville
2RPI #2Fife
3RPI #3Lindbergh
4RPI #4Orting
5
5RPI #5White River
6RPI #6River Ridge
7RPI #7Highline
8RPI #8Franklin Pierce
9RPI #9Tyee
10RPI #10Steilacoom
11RPI #11Washington
12RPI #12Foss
Mon, May 6 - Mon, May 13
at Higher Seed
  
May 10
at Higher Seed
  
May 6
at Higher Seed
  
May 8
at Higher Seed
  
May 10
at Higher Seed
  
May 13
at Higher Seed
 
      
#1 11 Washington 6
6 River Ridge 11
         
        
#5 6 River Ridge 1
3 Lindbergh 11
      
   
#9 11 Washington 11
8 Franklin Pierce 15
          
     
#2 10 Steilacoom 8
7 Highline 5
    
#13 3 Lindbergh 3
2 Fife 12
   
       
#6 10 Steilacoom 2
2 Fife 12
     
   
#10 7 Highline 0
4 Orting 13
         
     
#3 9 Tyee 2
8 Franklin Pierce 12
       
#16 2 Fife 2
1 Eatonville 14
       
#7 8 Franklin Pierce 4
1 Eatonville 15
     
   
#11 9 Tyee 8
6 River Ridge 9
         
     
#4 12 Foss 8
5 White River 9
    
#14 1 Eatonville 10
5 White River 3
   
       
#8 5 White River 6
4 Orting 4
    
#15 3 Lindbergh 4
5 White River 3
   
#12 12 Foss 5
10 Steilacoom 9
        
             
               

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Top 8 to WCD Tournament)

First Place
Winner Game 16
Second Place
Loser Game 16
Third Place
Winner Game 15
Fourth Place
Loser Game 15
Fifth Place
Sixth Place
Seventh Place
Eighth Place
Mon, May 6 - Mon, May 13
at Higher Seed
  
May 10
at Higher Seed
  
May 6
at Higher Seed
  
May 8
at Higher Seed
  
May 10
at Higher Seed
  
May 13
at Higher Seed
 
      
#1 11 Washington 6
6 River Ridge 11
         
        
#5 6 River Ridge 1
3 Lindbergh 11
      
   
#9 11 Washington 11
8 Franklin Pierce 15
          
     
#2 10 Steilacoom 8
7 Highline 5
    
#13 3 Lindbergh 3
2 Fife 12
   
       
#6 10 Steilacoom 2
2 Fife 12
     
   
#10 7 Highline 0
4 Orting 13
         
     
#3 9 Tyee 2
8 Franklin Pierce 12
       
#16 2 Fife 2
1 Eatonville 14
       
#7 8 Franklin Pierce 4
1 Eatonville 15
     
   
#11 9 Tyee 8
6 River Ridge 9
         
     
#4 12 Foss 8
5 White River 9
    
#14 1 Eatonville 10
5 White River 3
   
       
#8 5 White River 6
4 Orting 4
    
#15 3 Lindbergh 4
5 White River 3
   
#12 12 Foss 5
10 Steilacoom 9
        
             
               
Tap game box for more game details

Team Awards

(Top 8 to WCD Tournament)

First Place
Winner Game 16
Second Place
Loser Game 16
Third Place
Winner Game 15
Fourth Place
Loser Game 15
Fifth Place
Sixth Place
Seventh Place
Eighth Place
 
Monday, May 6, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#2 3:30 PM
Moshier Field
Steilacoom 8
@Highline 5
Steilacoom to #6 Highline to #10
#4 4:00 PM
White River HighSchool
Foss 8
@White River 9
White River to #8 Foss to #12
#3 4:00 PM
Franklin Pierce HS
Tyee 2
@Franklin Pierce 12
Franklin Pierce to #7 Tyee to #11
#1 4:00 PM
River Ridge HS
Washington 6
@River Ridge 11
River Ridge to #5 Washington to #9
 
Wednesday, May 8, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#8 4:00 PM
Orting HS
White River 6
@Orting 4
White River to #14 Orting to #10
#5 4:00 PM
Lindbergh HS
River Ridge 1
@Lindbergh 11
Lindbergh to #13 River Ridge to #11
#6 4:00 PM
Fife HS
Steilacoom 2
@Fife 12
Fife to #13 Steilacoom to #12
#7 4:00 PM
Eatonville HS Softball Field
Franklin Pierce 4
@Eatonville 15
Eatonville to #14 Franklin Pierce to #9
 
Friday, May 10, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#10 4:00 PM
Orting HS
Highline 0
@Orting 13
Out Out
#12 4:00 PM
Old Pioneer Middle School
Foss 5
@Steilacoom 9
Out Out
#9 4:00 PM
Franklin Pierce HS
Washington 11
@Franklin Pierce 15
Out Out
#13 4:00 PM
Fife HS
Lindbergh 3
@Fife 12
Fife to #16 Lindbergh to #15
#11 4:00 PM
River Ridge HS
Tyee 8
@River Ridge 9
Out Out
#14 4:00 PM
Eatonville HS Softball Field
Eatonville 10
@White River 3
Eatonville to #16 White River to #15
 
Monday, May 13, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#15 4:00 PM
Lindbergh HS
Lindbergh 4
@White River 3
Third Place Fourth Place
#16 4:00 PM
Eatonville HS Softball Field
Fife 2
@Eatonville 14
First Place Second Place