WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Fife
  • Franklin Pierce
  • Highline
  • Washington
  • Foss
  • Renton
  • Tyee
  • Foster
  • River Ridge
  • White River
  • Orting
  • Clover Park
2019 South Puget Sound League 2A Boys Soccer
SHARE

2019 South Puget Sound League

2A Boys Soccer

at Area Sites
Fri, Apr 26 - Wed, May 1

District 3 Contact

Director: Joe Keller
8321 Leona Way SW
Lakewood, WA 98499
E-Mail: jkellerwcd3@gmail.com
Phone: (253) 225-1761

Tournament Director

TBD

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

$6 Adults/Non-ASB
$4 Students with ASB
$4 Sr. Citizens (62+)
$4 Elementary

Photos of ASB Not Accepted
Checks Not Accepted

Tournament Seeding

1RPI #1Fife
2RPI #2Franklin Pierce
3RPI #3Highline
4RPI #4Washington
5RPI #5Foss
6RPI #6Renton
7RPI #7Tyee
8RPI #8Foster
9RPI #9River Ridge
10RPI #10White River
11RPI #11Orting
12RPI #12Clover Park
Fri, Apr 26 - Wed, May 1
at Area Sites
  
April 29
at Higher Seed
  
April 26
at Higher Seed
  
April 27
  
April 29
  
May 1
 
      
#1 11 Orting 0
6 Renton 1
         
        
#5 6 Renton 0
3 Highline 2
      
   
#9 11 Orting 1
4 Washington 2
          
     
#2 10 White River 1
7 Tyee 3
    
#13 3 Highline 0
2 Franklin Pierce 1
   
       
#6 7 Tyee 1
2 Franklin Pierce 2
     
   
#10 10 White River 0
9 River Ridge 1
         
     
#3 9 River Ridge 2
8 Foster 1
       
#17 2 Franklin Pierce 0
1 Fife 1
       
#7 9 River Ridge 0
1 Fife 2
     
   
#11 8 Foster 2
7 Tyee 1
         
     
#4 12 Clover Park 0
5 Foss 3
    
#14 1 Fife 2
5 Foss 1
   
       
#8 5 Foss 4
4 Washington 3
    
#18 3 Highline 3
5 Foss 1
   
#12 12 Clover Park 1
6 Renton 2
        
             
               

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Top 8 to WCD District Tournament)

First Place
Winner Game 17
Second Place
Loser Game 17
Third Place
Winner Game 18
Fourth Place
Loser Game 18
Fifth Place
Winner Game 9
Sixth Place
Winner Game 12
Seventh Place
Winner Game 11
Eighth Place
Winner Game 10
Fri, Apr 26 - Wed, May 1
at Area Sites
  
April 29
at Higher Seed
  
April 26
at Higher Seed
  
April 27
  
April 29
  
May 1
 
      
#1 11 Orting 0
6 Renton 1
         
        
#5 6 Renton 0
3 Highline 2
      
   
#9 11 Orting 1
4 Washington 2
          
     
#2 10 White River 1
7 Tyee 3
    
#13 3 Highline 0
2 Franklin Pierce 1
   
       
#6 7 Tyee 1
2 Franklin Pierce 2
     
   
#10 10 White River 0
9 River Ridge 1
         
     
#3 9 River Ridge 2
8 Foster 1
       
#17 2 Franklin Pierce 0
1 Fife 1
       
#7 9 River Ridge 0
1 Fife 2
     
   
#11 8 Foster 2
7 Tyee 1
         
     
#4 12 Clover Park 0
5 Foss 3
    
#14 1 Fife 2
5 Foss 1
   
       
#8 5 Foss 4
4 Washington 3
    
#18 3 Highline 3
5 Foss 1
   
#12 12 Clover Park 1
6 Renton 2
        
             
               
Tap game box for more game details

Team Awards

(Top 8 to WCD District Tournament)

First Place
Winner Game 17
Second Place
Loser Game 17
Third Place
Winner Game 18
Fourth Place
Loser Game 18
Fifth Place
Winner Game 9
Sixth Place
Winner Game 12
Seventh Place
Winner Game 11
Eighth Place
Winner Game 10
 
Friday, April 26, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#2 7:00 PM
Highline Memorial Stadium
White River 1
@Tyee 3
Tyee to #6 White River to #10
#3 7:00 PM
Foster HS
River Ridge 2
@Foster 1
River Ridge to #7 Foster to #11
#1 7:00 PM
Renton Memorial Stadium
Orting 0
@Renton 1
Renton to #5 Orting to #9
#4 7:00 PM
Clover Park 0
@Foss 3
Foss to #8 Clover Park to #12
 
Saturday, April 27, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#5 9:00 AM
Franklin Pierce HS
Renton 0
@Highline 2
Highline to #13 Renton to #12
#6 11:00 AM
Franklin Pierce HS
Tyee 1
@Franklin Pierce 2
Franklin Pierce to #13 Tyee to #11
#8 1:00 PM
Franklin Pierce HS
Foss 4
@Washington 3
Foss to #14 Washington to #9
#7 3:00 PM
Franklin Pierce HS
River Ridge 0
@Fife 2
Fife to #14 River Ridge to #10
 
Monday, April 29, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#13 5:00 PM
Franklin Pierce Stadium
Highline 0
@Franklin Pierce 1
Franklin Pierce to #17 Highline to #18
#11 7:00 PM
Highline Memorial Stadium
Foster 2
@Tyee 1
Seventh Place Out
#12 7:00 PM
Renton Memorial Stadium
Clover Park 1
@Renton 2
Sixth Place Out
#14 7:00 PM
Franklin Pierce Stadium
Fife 2
@Foss 1
Fife to #17 Foss to #18
#10 8:00 PM
South Sound Stadium, Lacey
White River 0
@River Ridge 1
Eighth Place Out
 
Tuesday, April 30, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#9 6:00 PM
Franklin Pierce Stadium
Orting 1
@Washington 2
Fifth Place Out
 
Wednesday, May 1, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#17 7:00 PM
Fife HS
Franklin Pierce 0
@Fife 1
First Place Second Place
#18 7:00 PM
Franklin Pierce Stadium
Highline 3
@Foss 1
Third Place Fourth Place