WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • O
  • Eastside Catholic
  • Lincoln
  • Bethel
  • Kennewick
  • Marysville-Pilchuck
  • Bellevue
  • Mt. Spokane
  • Peninsula
  • Lakes
  • Prairie
  • Yelm
  • Garfield
  • Seattle Prep.
  • Squalicum
  • Kelso
2019 WIAA 3A State Football
SHARE

2019 WIAA

3A State Football

Finals at Sparks Stadium, Puyallup
Fri, Nov 15 - Sat, Dec 7

Note: This is not an official WIAA State Bracket.
For official WIAA State Brackets, visit the WIAA tournament page.

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Adult/Student/Senior Prices

1st & 2nd Rounds
$10/7/7

Semifinals
$11/8/8

All Day
Gridiron Classic
(Finals)
$16/11/11

. Seniors:
Age 62 and over.

Student:
Children age 5-11 and students age 12 and over with a valid high school or middle school ASB card.
Children under the age of 5 are admitted free.

Tournament Seeding

1Seed #1O'Dea
2Seed #2Eastside Catholic
3Seed #3Lincoln
4Seed #4Bethel
5Seed #5Kennewick
6Seed #6Marysville-Pilchuck
7Seed #7Bellevue
8Seed #8Mt. Spokane
9Seed #9Peninsula
10Seed #10Lakes
11Seed #11Prairie
12Seed #12Yelm
13Seed #13Garfield
14Seed #14Seattle Prep.
15Seed #15Squalicum
16Seed #16Kelso
Fri, Nov 15 - Sat, Dec 7
Finals at Sparks Stadium, Puyallup
First Round
Nov. 15-16
  
Quarterfinals
Nov. 22-23
  
Semifinals
November 30
  
Championship
December 7
 
#1 11 Prairie 30
6 Marysville-Pilc 37
         
         
  
#9 6 Marysville-Pilc 21
3 Lincoln 56
      
#2 14 Seattle Prep. 28
3 Lincoln 49
        
        
     
#13 3 Lincoln 21
2 Eastside Cathol 34
   
#3 10 Lakes 14
7 Bellevue 31
        
        
  
#10 7 Bellevue 21
2 Eastside Cathol 50
      
#4 15 Squalicum 14
2 Eastside Cathol 55
        
        
        
#15 2 Eastside Cathol 20
1 O'Dea 12
#5 12 Yelm 34
5 Kennewick 35
        
        
  
#11 5 Kennewick 21
4 Bethel 20
      
#6 13 Garfield 0
4 Bethel 21
        
        
     
#14 5 Kennewick 7
1 O'Dea 29
   
#7 9 Peninsula 10
8 Mt. Spokane 35
        
        
  
#12 8 Mt. Spokane 3
1 O'Dea 10
      
#8 16 Kelso 0
1 O'Dea 35
        
        
         

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

Champion
Winner Game 15
Second Place
Loser Game 15
Fri, Nov 15 - Sat, Dec 7
Finals at Sparks Stadium, Puyallup
First Round
Nov. 15-16
  
Quarterfinals
Nov. 22-23
  
Semifinals
November 30
  
Championship
December 7
 
#1 11 Prairie 30
6 Marysville-Pilc 37
         
         
  
#9 6 Marysville-Pilc 21
3 Lincoln 56
      
#2 14 Seattle Prep. 28
3 Lincoln 49
        
        
     
#13 3 Lincoln 21
2 Eastside Cathol 34
   
#3 10 Lakes 14
7 Bellevue 31
        
        
  
#10 7 Bellevue 21
2 Eastside Cathol 50
      
#4 15 Squalicum 14
2 Eastside Cathol 55
        
        
        
#15 2 Eastside Cathol 20
1 O'Dea 12
#5 12 Yelm 34
5 Kennewick 35
        
        
  
#11 5 Kennewick 21
4 Bethel 20
      
#6 13 Garfield 0
4 Bethel 21
        
        
     
#14 5 Kennewick 7
1 O'Dea 29
   
#7 9 Peninsula 10
8 Mt. Spokane 35
        
        
  
#12 8 Mt. Spokane 3
1 O'Dea 10
      
#8 16 Kelso 0
1 O'Dea 35
        
        
         
Tap game box for more game details

Team Awards

Champion
Winner Game 15
Second Place
Loser Game 15
 
Friday, November 15, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#8 5:00 PM
Memorial Stadium, Sea.
Kelso 0
@O'Dea 35
O'Dea to #12 Out
#1 6:00 PM
Marysville-Pilchuck HS
Prairie 30
@Marysville-Pilchuck 37
Marysville-Pilchuck to #9 Out
#3 7:00 PM
Bellevue HS
Lakes 14
@Bellevue 31
Bellevue to #10 Out
#7 7:00 PM
Joe Albi Stadium
Peninsula 10
@Mt. Spokane 35
Mt. Spokane to #12 Out
#2 7:00 PM
Lincoln Bowl
Seattle Prep. 28
@Lincoln 49
Lincoln to #9 Out
#4 7:30 PM
Memorial Stadium, Sea.
Squalicum 14
@Eastside Catholic 55
Eastside Catholic to #10 Out
 
Saturday, November 16, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#5 1:00 PM
Lampson Stadium
Yelm 34
@Kennewick 35
Kennewick to #11 Out
#6 7:00 PM
Art Crate Field
Garfield 0
@Bethel 21
Bethel to #11 Out
 
Saturday, November 23, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#12 1:00 PM
Memorial Stadium, Sea.
Mt. Spokane 3
@O'Dea 10
O'Dea to #14 Out
#9 1:00 PM
Lincoln Bowl
Marysville-Pilchuck 21
@Lincoln 56
Lincoln to #13 Out
#10 4:00 PM
Memorial Stadium, Sea.
Bellevue 21
@Eastside Catholic 50
Eastside Catholic to #13 Out
#11 6:00 PM
Art Crate Field
Kennewick 21
@Bethel 20
Kennewick to #14 Out
 
Saturday, November 30, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#13 1:00 PM
Sammamish HS
Lincoln 21
@Eastside Catholic 34
Eastside Catholic to #15 Out
#14 6:00 PM
Pop Keeney Stadium
Kennewick 7
@O'Dea 29
O'Dea to #15 Out
 
Saturday, December 7, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#15 12:00 PM
Sparks Stadium
Eastside Catholic 20
@O'Dea 12
Champion Second Place