WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Arlington
  • Peninsula
  • Seattle Prep.
  • Mt. Spokane
  • Snohomish
  • Gig Harbor
  • Kelso
  • Eastside Catholic
  • Kennewick
  • Lakeside (Sea)
  • Interlake
  • Capital
  • Central Kitsap
  • Roosevelt
  • Stadium
  • Ferndale
2019 WIAA 3A State Volleyball
SHARE

2019 WIAA

3A State Volleyball

SunDome, Yakima
Fri, Nov 22 - Sat, Nov 23

Note: This is not an official WIAA State Bracket.
For official WIAA State Brackets, visit the WIAA tournament page.

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

All Day
$12 / $9 / $9

All Tournament
$21 / $15 / $15

Prices reflect
Adult / Student / Senior Citizen.

Seniors defined as age 62 and over.

Students include children ages 5-11, and students 12 and over with a valid middle school or high school ASB card. (The actual ASB card must be presented; pictures of ASB cards on cell phones will not be accepted)

Children under 5 free.

Tickets are valid only for the site/event for which they are purchased.

Tournament Seeding

1Arlington
2Peninsula
3Seattle Prep.
4Mt. Spokane
5Snohomish
6Gig Harbor
7Kelso
8Eastside Catholic
9Kennewick
10Lakeside (Sea)
11Interlake
12Capital
13Central Kitsap
14Roosevelt
15Stadium
16Ferndale
Fri, Nov 22 - Sat, Nov 23
SunDome, Yakima
November 23
Consolation
  
November 23
Consolation
  
November 22
Consolation
  
November 22
First round
  
November 22
Quarterfinals
  
November 23
Semifinals
  
November 23
Championship
 
         
#1 Arlington 3
Peninsula 1
         
                  
      
#9 Peninsula 2
Seattle Prep. 3
    
#13 Arlington 0
Mt. Spokane 3
      
        
#2 Seattle Prep. 0
Mt. Spokane 3
        
                
   
#17 Seattle Prep. 3
Eastside Cathol 1
          
#21 Mt. Spokane 3
Kelso 0
   
        
#3 Snohomish 3
Gig Harbor 2
        
                
      
#10 Gig Harbor 1
Eastside Cathol 3
    
#14 Snohomish 1
Kelso 3
      
        
#4 Kelso 3
Eastside Cathol 2
        
                
#23 Seattle Prep. 0
Central Kitsap 3
                
#26 Mt. Spokane 3
Capital 2
        
#5 Kennewick 0
Lakeside (Sea) 3
        
                
      
#11 Kennewick 0
Interlake 3
    
#15 Lakeside (Sea) 0
Capital 3
      
        
#6 Interlake 0
Capital 3
        
                
   
#18 Interlake 0
Central Kitsap 3
          
#22 Capital 3
Roosevelt 1
   
        
#7 Central Kitsap 0
Roosevelt 3
        
                
      
#12 Central Kitsap 3
Stadium 2
    
#16 Roosevelt 3
Ferndale 1
      
        
#8 Stadium 1
Ferndale 3
        
                
   
#19 Arlington 3
Snohomish 1
              
#24 Arlington 1
Ferndale 3
                
#25 Kelso 3
Roosevelt 2
                
  
#20 Lakeside (Sea) 0
Ferndale 3
              
                  
                  

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

Champion
Winner Game 26
Second Place
Loser Game 26
Third Place
Winner Game 25
Fourth Place
Loser Game 25
Fifth Place
Winner Game 24
Sixth Place
Loser Game 24
Seventh Place
Winner Game 23
Eighth Place
Loser Game 23
Fri, Nov 22 - Sat, Nov 23
SunDome, Yakima
November 23
Consolation
  
November 23
Consolation
  
November 22
Consolation
  
November 22
First round
  
November 22
Quarterfinals
  
November 23
Semifinals
  
November 23
Championship
 
         
#1 Arlington 3
Peninsula 1
         
                  
      
#9 Peninsula 2
Seattle Prep. 3
    
#13 Arlington 0
Mt. Spokane 3
      
        
#2 Seattle Prep. 0
Mt. Spokane 3
        
                
   
#17 Seattle Prep. 3
Eastside Cathol 1
          
#21 Mt. Spokane 3
Kelso 0
   
        
#3 Snohomish 3
Gig Harbor 2
        
                
      
#10 Gig Harbor 1
Eastside Cathol 3
    
#14 Snohomish 1
Kelso 3
      
        
#4 Kelso 3
Eastside Cathol 2
        
                
#23 Seattle Prep. 0
Central Kitsap 3
                
#26 Mt. Spokane 3
Capital 2
        
#5 Kennewick 0
Lakeside (Sea) 3
        
                
      
#11 Kennewick 0
Interlake 3
    
#15 Lakeside (Sea) 0
Capital 3
      
        
#6 Interlake 0
Capital 3
        
                
   
#18 Interlake 0
Central Kitsap 3
          
#22 Capital 3
Roosevelt 1
   
        
#7 Central Kitsap 0
Roosevelt 3
        
                
      
#12 Central Kitsap 3
Stadium 2
    
#16 Roosevelt 3
Ferndale 1
      
        
#8 Stadium 1
Ferndale 3
        
                
   
#19 Arlington 3
Snohomish 1
              
#24 Arlington 1
Ferndale 3
                
#25 Kelso 3
Roosevelt 2
                
  
#20 Lakeside (Sea) 0
Ferndale 3
              
                  
                  
Tap game box for more game details

Team Awards

Champion
Winner Game 26
Second Place
Loser Game 26
Third Place
Winner Game 25
Fourth Place
Loser Game 25
Fifth Place
Winner Game 24
Sixth Place
Loser Game 24
Seventh Place
Winner Game 23
Eighth Place
Loser Game 23
 
Friday, November 22, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#1 8:00 AM
SunDome, Yakima
Arlington 3
@Peninsula 1
Arlington to #13 Peninsula to #9
#2 8:00 AM
SunDome, Yakima
Seattle Prep. 0
@Mt. Spokane 3
Mt. Spokane to #13 Seattle Prep. to #9
#3 8:00 AM
SunDome, Yakima
Snohomish 3
@Gig Harbor 2
Snohomish to #14 Gig Harbor to #10
#4 8:00 AM
SunDome, Yakima
Kelso 3
@Eastside Catholic 2
Kelso to #14 Eastside Catholic to #10
#5 9:45 AM
SunDome, Yakima
Kennewick 0
@Lakeside (Sea) 3
Lakeside (Sea) to #15 Kennewick to #11
#6 9:45 AM
SunDome, Yakima
Interlake 0
@Capital 3
Capital to #15 Interlake to #11
#7 9:45 AM
SunDome, Yakima
Central Kitsap 0
@Roosevelt 3
Roosevelt to #16 Central Kitsap to #12
#8 9:45 AM
SunDome, Yakima
Stadium 1
@Ferndale 3
Ferndale to #16 Stadium to #12
#9 3:15 PM
SunDome, Yakima
Peninsula 2
@Seattle Prep. 3
Seattle Prep. to #17 Out
#11 3:15 PM
SunDome, Yakima
Kennewick 0
@Interlake 3
Interlake to #18 Out
#12 3:15 PM
SunDome, Yakima
Central Kitsap 3
@Stadium 2
Central Kitsap to #18 Out
#10 3:15 PM
SunDome, Yakima
Gig Harbor 1
@Eastside Catholic 3
Eastside Catholic to #17 Out
#13 5:15 PM
SunDome, Yakima
Arlington 0
@Mt. Spokane 3
Mt. Spokane to #21 Arlington to #19
#14 5:15 PM
SunDome, Yakima
Snohomish 1
@Kelso 3
Kelso to #21 Snohomish to #19
#15 5:15 PM
SunDome, Yakima
Lakeside (Sea) 0
@Capital 3
Capital to #22 Lakeside (Sea) to #20
#16 5:15 PM
SunDome, Yakima
Roosevelt 3
@Ferndale 1
Roosevelt to #22 Ferndale to #20
 
Saturday, November 23, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#17 9:00 AM
SunDome, Yakima
Seattle Prep. 3
@Eastside Catholic 1
Seattle Prep. to #23 Out
#18 9:00 AM
SunDome, Yakima
Interlake 0
@Central Kitsap 3
Central Kitsap to #23 Out
#19 9:00 AM
SunDome, Yakima
Arlington 3
@Snohomish 1
Arlington to #24 Out
#20 9:00 AM
SunDome, Yakima
Lakeside (Sea) 0
@Ferndale 3
Ferndale to #24 Out
#21 1:00 PM
SunDome, Yakima
Mt. Spokane 3
@Kelso 0
Mt. Spokane to #26 Kelso to #25
#22 1:00 PM
SunDome, Yakima
Capital 3
@Roosevelt 1
Capital to #26 Roosevelt to #25
#23 3:00 PM
SunDome, Yakima
Seattle Prep. 0
@Central Kitsap 3
Seventh Place Eighth Place
#24 3:00 PM
SunDome, Yakima
Arlington 1
@Ferndale 3
Fifth Place Sixth Place
#25 5:00 PM
SunDome, Yakima
Kelso 3
@Roosevelt 2
Third Place Fourth Place
#26 7:00 PM
SunDome, Yakima
Mt. Spokane 3
@Capital 2
Champion Second Place