WPA Logo
WPA Network  
 
 
2019 WIAA 2B State Volleyball
SHARE

2019 WIAA

2B State Volleyball

SunDome, Yakima
Thu, Nov 14 - Fri, Nov 15

Note: This is not an official WIAA State Bracket.
For official WIAA State Brackets, visit the WIAA tournament page.

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

All Day
$12 / $9 / $9

All Tournament
$21 / $15 / $15

Prices reflect
Adult / Student / Senior Citizen.

Students include children ages 5-11, and students 12 and over with a valid middle school or high school ASB card. (The actual ASB card must be presented; pictures of ASB cards on cell phones will not be accepted)

Seniors age 62 and over. Children under 5 free.

Tickets are valid only for the site/event for which they are purchased.

Tournament Seeding

1Lake Roosevelt
2Kalama
3Chewelah
4Tri-Cities Prep
5Toutle Lake
6Crosspoint
7Kittitas
8Northwest Christian (Colbert)
9Colfax
10Brewster
11Willapa Valley
12La Conner
13Wahkiakum
14Liberty
15Walla Walla Valley Academy
16Mossyrock
Thu, Nov 14 - Fri, Nov 15
SunDome, Yakima
November 15
Consolation
  
November 15
Consolation
  
November 14
Consolation
  
November 14
First Round
  
November 14
Quarterfinals
  
November 15
Semifinals
  
November 15
Championship
 
         
#1 Lake Roosevelt 1
Kalama 3
         
                  
      
#9 Lake Roosevelt 1
Chewelah 3
    
#13 Kalama 0
Tri-Cities Prep 3
      
        
#2 Chewelah 0
Tri-Cities Prep 3
        
                
   
#17 Chewelah 1
Kittitas 3
          
#21 Tri-Cities Prep 0
Northwest Chr ( 3
   
        
#3 Toutle Lake 3
Crosspoint 0
        
                
      
#10 Crosspoint 0
Kittitas 3
    
#14 Toutle Lake 0
Northwest Chr ( 3
      
        
#4 Kittitas 1
Northwest Chr ( 3
        
                
#23 Kittitas 0
Colfax 3
                
#26 Northwest Chr ( 0
La Conner 3
        
#5 Colfax 0
Brewster 3
        
                
      
#11 Colfax 3
Willapa Valley 0
    
#15 Brewster 0
La Conner 3
      
        
#6 Willapa Valley 0
La Conner 3
        
                
   
#18 Colfax 3
Walla Walla Val 1
          
#22 La Conner 3
Mossyrock 1
   
        
#7 Wahkiakum 0
Liberty 3
        
                
      
#12 Wahkiakum 0
Walla Walla Val 3
    
#16 Liberty 1
Mossyrock 3
      
        
#8 Walla Walla Val 0
Mossyrock 3
        
                
   
#19 Kalama 0
Toutle Lake 3
              
#24 Toutle Lake 0
Liberty 3
                
#25 Tri-Cities Prep 0
Mossyrock 3
                
  
#20 Brewster 0
Liberty 3
              
                  
                  

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

Champion
Winner Game 26
Second Place
Loser Game 26
Third Place
Winner Game 25
Fourth Place
Loser Game 25
Fifth Place
Winner Game 24
Sixth Place
Loser Game 24
Seventh Place
Winner Game 23
Eighth Place
Loser Game 23
Thu, Nov 14 - Fri, Nov 15
SunDome, Yakima
November 15
Consolation
  
November 15
Consolation
  
November 14
Consolation
  
November 14
First Round
  
November 14
Quarterfinals
  
November 15
Semifinals
  
November 15
Championship
 
         
#1 Lake Roosevelt 1
Kalama 3
         
                  
      
#9 Lake Roosevelt 1
Chewelah 3
    
#13 Kalama 0
Tri-Cities Prep 3
      
        
#2 Chewelah 0
Tri-Cities Prep 3
        
                
   
#17 Chewelah 1
Kittitas 3
          
#21 Tri-Cities Prep 0
Northwest Chr ( 3
   
        
#3 Toutle Lake 3
Crosspoint 0
        
                
      
#10 Crosspoint 0
Kittitas 3
    
#14 Toutle Lake 0
Northwest Chr ( 3
      
        
#4 Kittitas 1
Northwest Chr ( 3
        
                
#23 Kittitas 0
Colfax 3
                
#26 Northwest Chr ( 0
La Conner 3
        
#5 Colfax 0
Brewster 3
        
                
      
#11 Colfax 3
Willapa Valley 0
    
#15 Brewster 0
La Conner 3
      
        
#6 Willapa Valley 0
La Conner 3
        
                
   
#18 Colfax 3
Walla Walla Val 1
          
#22 La Conner 3
Mossyrock 1
   
        
#7 Wahkiakum 0
Liberty 3
        
                
      
#12 Wahkiakum 0
Walla Walla Val 3
    
#16 Liberty 1
Mossyrock 3
      
        
#8 Walla Walla Val 0
Mossyrock 3
        
                
   
#19 Kalama 0
Toutle Lake 3
              
#24 Toutle Lake 0
Liberty 3
                
#25 Tri-Cities Prep 0
Mossyrock 3
                
  
#20 Brewster 0
Liberty 3
              
                  
                  
Tap game box for more game details

Team Awards

Champion
Winner Game 26
Second Place
Loser Game 26
Third Place
Winner Game 25
Fourth Place
Loser Game 25
Fifth Place
Winner Game 24
Sixth Place
Loser Game 24
Seventh Place
Winner Game 23
Eighth Place
Loser Game 23
 
Thursday, November 14, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#1 11:45 AM
SunDome, Yakima
Lake Roosevelt 1
@Kalama 3
Kalama to #13 Lake Roosevelt to #9
#2 11:45 AM
SunDome, Yakima
Chewelah 0
@Tri-Cities Prep 3
Tri-Cities Prep to #13 Chewelah to #9
#3 11:45 AM
SunDome, Yakima
Toutle Lake 3
@Crosspoint 0
Toutle Lake to #14 Crosspoint to #10
#4 11:45 AM
SunDome, Yakima
Kittitas 1
@Northwest Chr (Colbert) 3
Northwest Chr (Colbert) to #14 Kittitas to #10
#5 1:30 PM
SunDome, Yakima
Colfax 0
@Brewster 3
Brewster to #15 Colfax to #11
#6 1:30 PM
SunDome, Yakima
Willapa Valley 0
@La Conner 3
La Conner to #15 Willapa Valley to #11
#7 1:30 PM
SunDome, Yakima
Wahkiakum 0
@Liberty 3
Liberty to #16 Wahkiakum to #12
#8 1:30 PM
SunDome, Yakima
Walla Walla Valley Acad 0
@Mossyrock 3
Mossyrock to #16 Walla Walla Valley Acad to #12
#9 6:45 PM
SunDome, Yakima
Lake Roosevelt 1
@Chewelah 3
Chewelah to #17 Out
#10 6:45 PM
SunDome, Yakima
Crosspoint 0
@Kittitas 3
Kittitas to #17 Out
#13 6:45 PM
SunDome, Yakima
Kalama 0
@Tri-Cities Prep 3
Tri-Cities Prep to #21 Kalama to #19
#14 6:45 PM
SunDome, Yakima
Toutle Lake 0
@Northwest Chr (Colbert) 3
Northwest Chr (Colbert) to #21 Toutle Lake to #19
#11 8:15 PM
SunDome, Yakima
Colfax 3
@Willapa Valley 0
Colfax to #18 Out
#12 8:15 PM
SunDome, Yakima
Wahkiakum 0
@Walla Walla Valley Acad 3
Walla Walla Valley Acad to #18 Out
#15 8:15 PM
SunDome, Yakima
Brewster 0
@La Conner 3
La Conner to #22 Brewster to #20
#16 8:15 PM
SunDome, Yakima
Liberty 1
@Mossyrock 3
Mossyrock to #22 Liberty to #20
 
Friday, November 15, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#17 8:00 AM
SunDome, Yakima
Chewelah 1
@Kittitas 3
Kittitas to #23 Out
#18 9:45 AM
SunDome, Yakima
Colfax 3
@Walla Walla Valley Acad 1
Colfax to #23 Out
#19 9:45 AM
SunDome, Yakima
Kalama 0
@Toutle Lake 3
Toutle Lake to #24 Out
#20 9:45 AM
SunDome, Yakima
Brewster 0
@Liberty 3
Liberty to #24 Out
#21 11:45 AM
SunDome, Yakima
Tri-Cities Prep 0
@Northwest Chr (Colbert) 3
Northwest Chr (Colbert) to #26 Tri-Cities Prep to #25
#22 11:45 AM
SunDome, Yakima
La Conner 3
@Mossyrock 1
La Conner to #26 Mossyrock to #25
#23 1:30 PM
SunDome, Yakima
Kittitas 0
@Colfax 3
Seventh Place Eighth Place
#24 1:30 PM
SunDome, Yakima
Toutle Lake 0
@Liberty 3
Fifth Place Sixth Place
#25 3:15 PM
SunDome, Yakima
Tri-Cities Prep 0
@Mossyrock 3
Third Place Fourth Place
#26 3:15 PM
SunDome, Yakima
Northwest Chr (Colbert) 0
@La Conner 3
Champion Second Place