WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Hockinson
  • Port Angeles
  • Cheney
  • Liberty (Renton)
  • Cedarcrest
  • Columbia River
  • Orting
  • White River
  • Sehome
  • Fife
  • Sequim
  • Ridgefield
  • Ephrata
  • Ellensburg
  • North Kitsap
  • Selah
2019 WIAA 2A State Girls Soccer
SHARE

2019 WIAA

2A State Girls Soccer

Shoreline Stadium
Mon, Nov 11 - Sat, Nov 23

Note: This is not an official WIAA State Bracket.
For official WIAA State Brackets, visit the WIAA tournament page.

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Adult/Student/Senior Prices

1st & 2nd Rounds
$10/7/7

All Day
Semifinals & Finals
$11/8/8

All Tournament Semifinals & Finals
$20/14/14

Seniors:
Age 62 and over.
Student:
Children age 5-11 and students age 12 and over with a valid high school or middle school ASB card. Pictures of ASB cards on cell phones will not be accepted.
Children under the age of 5 are admitted free.
Tickets are valid only for the site/event for which they are purchased.

Tournament Seeding

1D4 #3Hockinson
2D3 #3Port Angeles
3D5/6/7 #2Cheney
4D1/2 #1Liberty (Renton)
5D1/2 #2Cedarcrest
6D4 #2Columbia River
7D3 #6Orting
8D3 #1White River
9D1/2 #3Sehome
10D3 #2Fife
11D3 #4Sequim
12D4 #1Ridgefield
13D5/6/7 #4Ephrata
14D5/6/7 #3Ellensburg
15D3 #5North Kitsap
16D5/6/7 #1Selah
Mon, Nov 11 - Sat, Nov 23
Shoreline Stadium
First Round
Nov. 11-13
  
Quarterfinals
Nov. 14-16
  
Semifinals
November 22
  
Championship
November 23
 
#1 Sehome 1
Port Angeles 3
         
         
  
#9 Port Angeles 1
Ridgefield 5
      
#2 Sequim 0
Ridgefield 3
        
        
     
#13 Ridgefield 0
Hockinson 2
   
#3 Hockinson 1
Cedarcrest 0
        
        
  
#10 Hockinson 3
White River 0
      
#4 Ellensburg 0
White River 1
        
        
        
#16 Hockinson 0
Columbia River 1
#5 Columbia River 1
Fife 0
        
        
  
#11 Columbia River 4
Liberty (Renton 1
      
#6 Ephrata 0
Liberty (Renton 5
        
        
     
#14 Columbia River 1
Selah 0
   
#7 North Kitsap 1
Cheney 0
        
        
  
#12 North Kitsap 2
Selah 3
     
#15 Ridgefield 3
Selah 1
#8 Orting 0
Selah 10
       
       
         

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

Champion
Winner Game 16
Second Place
Loser Game 16
Third Place
Winner Game 15
Fourth Place
Loser Game 15
Mon, Nov 11 - Sat, Nov 23
Shoreline Stadium
First Round
Nov. 11-13
  
Quarterfinals
Nov. 14-16
  
Semifinals
November 22
  
Championship
November 23
 
#1 Sehome 1
Port Angeles 3
         
         
  
#9 Port Angeles 1
Ridgefield 5
      
#2 Sequim 0
Ridgefield 3
        
        
     
#13 Ridgefield 0
Hockinson 2
   
#3 Hockinson 1
Cedarcrest 0
        
        
  
#10 Hockinson 3
White River 0
      
#4 Ellensburg 0
White River 1
        
        
        
#16 Hockinson 0
Columbia River 1
#5 Columbia River 1
Fife 0
        
        
  
#11 Columbia River 4
Liberty (Renton 1
      
#6 Ephrata 0
Liberty (Renton 5
        
        
     
#14 Columbia River 1
Selah 0
   
#7 North Kitsap 1
Cheney 0
        
        
  
#12 North Kitsap 2
Selah 3
     
#15 Ridgefield 3
Selah 1
#8 Orting 0
Selah 10
       
       
         
Tap game box for more game details

Team Awards

Champion
Winner Game 16
Second Place
Loser Game 16
Third Place
Winner Game 15
Fourth Place
Loser Game 15
 
Tuesday, November 12, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#2 6:00 PM
Ridgefield HS
Sequim 0
@Ridgefield 3
Ridgefield to #9 Out
#1 6:30 PM
Peninsula College
Sehome 1
@Port Angeles 3
Port Angeles to #9 Out
 
Wednesday, November 13, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#8 5:30 PM
Karl Graf Stadium
Orting 0
@Selah 10
Selah to #12 Out
#3 6:00 PM
Cedarcrest HS
Hockinson 1
@Cedarcrest 0
Hockinson to #10 Out
#4 6:00 PM
White River HighSchool
Ellensburg 0
@White River 1
White River to #10 Out
#5 6:00 PM
Fife HS
Columbia River 1
@Fife 0
Columbia River to #11 Out
#7 7:00 PM
Gonzaga Preparatory School
North Kitsap 1
@Cheney 0
North Kitsap to #12 Out
#6 7:00 PM
Liberty HS
Ephrata 0
@Liberty (Renton) 5
Liberty (Renton) to #11 Out
 
Saturday, November 16, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#12 2:00 PM
Karl Graf Stadium
North Kitsap 2
@Selah 3
Selah to #14 Out
#11 3:00 PM
Liberty HS
Columbia River 4
@Liberty (Renton) 1
Columbia River to #14 Out
#9 4:00 PM
Ridgefield HS
Port Angeles 1
@Ridgefield 5
Ridgefield to #13 Out
#10 6:00 PM
White River HighSchool
Hockinson 3
@White River 0
Hockinson to #13 Out
 
Friday, November 22, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#13 6:00 PM
Shoreline Stadium
Ridgefield 0
@Hockinson 2
Hockinson to #16 Ridgefield to #15
#14 8:00 PM
Shoreline Stadium
Columbia River 1
@Selah 0
Columbia River to #16 Selah to #15
 
Saturday, November 23, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#15 12:00 PM
Shoreline Stadium
Ridgefield 3
@Selah 1
Third Place Fourth Place
#16 4:00 PM
Shoreline Stadium
Hockinson 0
@Columbia River 1
Champion Second Place