WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Lynden
  • Ellensburg
  • Tumwater
  • White River
  • Burlington-Edison
  • Port Angeles
  • W F West
  • West Valley (Spokane)
  • Black Hills
  • Fife
  • Clarkston
  • Renton
  • East Valley (Yakima)
  • Franklin Pierce
  • Liberty (Renton)
  • North Kitsap
2020 WIAA 2A Girls Regional Playoffs &
SHARE

2020 WIAA 2A Girls

Regional Playoffs &

SunDome, Yakima
Fri, Feb 28 - Sat, Mar 7

Note: This is not an official WIAA State Bracket.
For official WIAA State Brackets, visit the WIAA tournament page.

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Tournament Seeding

1Seed 1Lynden
2Seed 2Ellensburg
3Seed 3Tumwater
4Seed 4White River
5Seed 5Burlington-Edison
6Seed 6Port Angeles
7Seed 7W F West
8Seed 8West Valley (Spokane)
9Seed 9Black Hills
10Seed 10Fife
11Seed 11Clarkston
12Seed 12Renton
13Seed 13East Valley (Yakima)
14Seed 14Franklin Pierce
15Seed 15Liberty (Renton)
16Seed 16North Kitsap
Fri, Feb 28 - Sat, Mar 7
SunDome, Yakima
Feb. 28 or 29
REGIONALS
  
  
March 4
STATE
  
March 5
  
March 6
  
March 7
 
#1 8 West Valley (Sp 36
1 Lynden 48
     
#9 11 Clarkston 54
6 Port Angeles 68
         
              
       
#13 6 Port Angeles 45
5 Burlington-Edis 50
      
#2 7 W F West 60
2 Ellensburg 47
              
     
#10 15 Liberty (Renton 52
2 Ellensburg 73
    
#19 5 Burlington-Edis 31
1 Lynden 53
   
             
#3 6 Port Angeles 57
3 Tumwater 58
       
#14 2 Ellensburg 44
1 Lynden 62
     
              
     
#11 13 East Valley (Ya 44
4 White River 35
       
#23 1 Lynden 60
8 West Valley (Sp 38
#4 5 Burlington-Edis 59
4 White River 55
             
       
#15 13 East Valley (Ya 38
3 Tumwater 43
     
              
#5 16 North Kitsap 46
9 Black Hills 66
     
#12 9 Black Hills 36
8 West Valley (Sp 67
    
#20 3 Tumwater 40
8 West Valley (Sp 43
   
             
       
#16 8 West Valley (Sp 44
7 W F West 43
    
#22 5 Burlington-Edis 48
3 Tumwater 62
#6 15 Liberty (Renton 46
10 Fife 27
             
             
           
#17 6 Port Angeles 46
2 Ellensburg 52
   
#7 14 Franklin Pierce 31
11 Clarkston 56
              
             
#21 2 Ellensburg 54
13 East Valley (Ya 55
              
#8 13 East Valley (Ya 51
12 Renton 30
           
#18 13 East Valley (Ya 52
7 W F West 41
  
              
              

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

First Place
Winner Game 23
Second Place
Loser Game 23
Third Place
Winner Game 22
Fourth Place
Winner Game 21
Fifth Place
Loser Game 22
Sixth Place
Loser Game 21
Fri, Feb 28 - Sat, Mar 7
SunDome, Yakima
Feb. 28 or 29
REGIONALS
  
  
March 4
STATE
  
March 5
  
March 6
  
March 7
 
#1 8 West Valley (Sp 36
1 Lynden 48
     
#9 11 Clarkston 54
6 Port Angeles 68
         
              
       
#13 6 Port Angeles 45
5 Burlington-Edis 50
      
#2 7 W F West 60
2 Ellensburg 47
              
     
#10 15 Liberty (Renton 52
2 Ellensburg 73
    
#19 5 Burlington-Edis 31
1 Lynden 53
   
             
#3 6 Port Angeles 57
3 Tumwater 58
       
#14 2 Ellensburg 44
1 Lynden 62
     
              
     
#11 13 East Valley (Ya 44
4 White River 35
       
#23 1 Lynden 60
8 West Valley (Sp 38
#4 5 Burlington-Edis 59
4 White River 55
             
       
#15 13 East Valley (Ya 38
3 Tumwater 43
     
              
#5 16 North Kitsap 46
9 Black Hills 66
     
#12 9 Black Hills 36
8 West Valley (Sp 67
    
#20 3 Tumwater 40
8 West Valley (Sp 43
   
             
       
#16 8 West Valley (Sp 44
7 W F West 43
    
#22 5 Burlington-Edis 48
3 Tumwater 62
#6 15 Liberty (Renton 46
10 Fife 27
             
             
           
#17 6 Port Angeles 46
2 Ellensburg 52
   
#7 14 Franklin Pierce 31
11 Clarkston 56
              
             
#21 2 Ellensburg 54
13 East Valley (Ya 55
              
#8 13 East Valley (Ya 51
12 Renton 30
           
#18 13 East Valley (Ya 52
7 W F West 41
  
              
              
Tap game box for more game details

Team Awards

First Place
Winner Game 23
Second Place
Loser Game 23
Third Place
Winner Game 22
Fourth Place
Winner Game 21
Fifth Place
Loser Game 22
Sixth Place
Loser Game 21
 
Friday, February 28, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#7 4:00 PM
West Valley HS (Spo)
Franklin Pierce 31
@Clarkston 56
Clarkston to #9 Out
#6 6:00 PM
Rogers HS (Puy)
Liberty (Renton) 46
@Fife 27
Liberty (Renton) to #10 Out
#5 8:00 PM
Tumwater HS
North Kitsap 46
@Black Hills 66
Black Hills to #12 Out
 
Saturday, February 29, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#1 2:00 PM
Mt Vernon HS
West Valley (Spokane) 36
@Lynden 48
Lynden to #14 West Valley (Spokane) to #12
#8 2:00 PM
Auburn Mtnview HS
East Valley (Yakima) 51
@Renton 30
East Valley (Yakima) to #11 Out
#2 2:00 PM
Davis HS
W F West 60
@Ellensburg 47
W F West to #16 Ellensburg to #10
#3 2:00 PM
Mt. Tahoma HS
Port Angeles 57
@Tumwater 58
Tumwater to #15 Port Angeles to #9
#4 4:00 PM
Auburn Mtnview HS
Burlington-Edison 59
@White River 55
Burlington-Edison to #13 White River to #11
 
Wednesday, March 4, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#9 9:00 AM
SunDome, Yakima
Clarkston 54
@Port Angeles 68
Port Angeles to #13 Out
#10 10:30 AM
SunDome, Yakima
Liberty (Renton) 52
@Ellensburg 73
Ellensburg to #14 Out
#11 12:15 PM
SunDome, Yakima
East Valley (Yakima) 44
@White River 35
East Valley (Yakima) to #15 Out
#12 2:00 PM
SunDome, Yakima
Black Hills 36
@West Valley (Spokane) 67
West Valley (Spokane) to #16 Out
 
Thursday, March 5, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#13 9:00 AM
SunDome, Yakima
Port Angeles 45
@Burlington-Edison 50
Burlington-Edison to #19 Port Angeles to #17
#14 10:30 AM
SunDome, Yakima
Ellensburg 44
@Lynden 62
Lynden to #19 Ellensburg to #17
#15 12:15 PM
SunDome, Yakima
East Valley (Yakima) 38
@Tumwater 43
Tumwater to #20 East Valley (Yakima) to #18
#16 2:00 PM
SunDome, Yakima
West Valley (Spokane) 44
@W F West 43
West Valley (Spokane) to #20 W F West to #18
 
Friday, March 6, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#17 9:00 AM
SunDome, Yakima
Port Angeles 46
@Ellensburg 52
Ellensburg to #21 Out
#18 10:30 AM
SunDome, Yakima
East Valley (Yakima) 52
@W F West 41
East Valley (Yakima) to #21 Out
#19 3:45 PM
SunDome, Yakima
Burlington-Edison 31
@Lynden 53
Lynden to #23 Burlington-Edison to #22
#20 5:30 PM
SunDome, Yakima
Tumwater 40
@West Valley (Spokane) 43
West Valley (Spokane) to #23 Tumwater to #22
 
Saturday, March 7, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#21 8:00 AM
SunDome, Yakima
Ellensburg 54
@East Valley (Yakima) 55
Fourth Place Sixth Place
#22 11:15 AM
SunDome, Yakima
Burlington-Edison 48
@Tumwater 62
Third Place Fifth Place
#23 5:00 PM
SunDome, Yakima
Lynden 60
@West Valley (Spokane) 38
First Place Second Place