WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Seattle Academy
  • Cashmere
  • Zillah
  • River View
  • Bellevue Christian
  • Lynden Christian
  • King
  • Omak
  • La Salle
  • La Center
  • Deer Park
  • Meridian
  • Vashon Island
  • Kings
  • Bear Creek
  • Seton Catholic
2020 WIAA 1A Boys Regional Playoffs &
SHARE

2020 WIAA 1A Boys

Regional Playoffs &

SunDome, Yakima
Fri, Feb 28 - Sat, Mar 7

Note: This is not an official WIAA State Bracket.
For official WIAA State Brackets, visit the WIAA tournament page.

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Tournament Seeding

1Seed 1Seattle Academy
2Seed 2Cashmere
3Seed 3Zillah
4Seed 4River View
5Seed 5Bellevue Christian
6Seed 6Lynden Christian
7Seed 7King's Way Christian
8Seed 8Omak
9Seed 9La Salle
10Seed 10La Center
11Seed 11Deer Park
12Seed 12Meridian
13Seed 13Vashon Island
14Seed 14Kings
15Seed 15Bear Creek
16Seed 16Seton Catholic
Fri, Feb 28 - Sat, Mar 7
SunDome, Yakima
Feb. 28 or 29
REGIONALS
  
  
March 4
STATE
  
March 5
  
March 6
  
March 7
 
#1 8 Omak 53
1 Seattle Acad 72
     
#9 14 Kings 68
3 Zillah 59
         
              
       
#13 14 Kings 76
4 River View 41
      
#2 7 King's Way Chr 50
2 Cashmere 56
              
     
#10 10 La Center 63
7 King's Way Chr 85
    
#19 14 Kings 68
1 Seattle Acad 66
   
             
#3 6 Lynden Chr 65
3 Zillah 62
       
#14 7 King's Way Chr 51
1 Seattle Acad 64
     
              
     
#11 12 Meridian 61
5 Bellevue Chr 49
       
#23 14 Kings 70
6 Lynden Chr 67
#4 5 Bellevue Chr 47
4 River View 51
             
       
#15 12 Meridian 53
6 Lynden Chr 62
     
              
#5 16 Seton Catholic 59
9 La Salle 80
     
#12 9 La Salle 63
8 Omak 56
    
#20 6 Lynden Chr 71
9 La Salle 58
   
             
       
#16 9 La Salle 48
2 Cashmere 38
    
#22 1 Seattle Acad 67
9 La Salle 63
#6 15 Bear Creek 49
10 La Center 74
             
             
           
#17 4 River View 58
7 King's Way Chr 57
   
#7 14 Kings 62
11 Deer Park 44
              
             
#21 4 River View 40
2 Cashmere 43
              
#8 13 Vashon Island 44
12 Meridian 50
           
#18 12 Meridian 56
2 Cashmere 62
  
              
              

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

First Place
Winner Game 23
Second Place
Loser Game 23
Third Place
Winner Game 22
Fourth Place
Winner Game 21
Fifth Place
Loser Game 22
Sixth Place
Loser Game 21
Fri, Feb 28 - Sat, Mar 7
SunDome, Yakima
Feb. 28 or 29
REGIONALS
  
  
March 4
STATE
  
March 5
  
March 6
  
March 7
 
#1 8 Omak 53
1 Seattle Acad 72
     
#9 14 Kings 68
3 Zillah 59
         
              
       
#13 14 Kings 76
4 River View 41
      
#2 7 King's Way Chr 50
2 Cashmere 56
              
     
#10 10 La Center 63
7 King's Way Chr 85
    
#19 14 Kings 68
1 Seattle Acad 66
   
             
#3 6 Lynden Chr 65
3 Zillah 62
       
#14 7 King's Way Chr 51
1 Seattle Acad 64
     
              
     
#11 12 Meridian 61
5 Bellevue Chr 49
       
#23 14 Kings 70
6 Lynden Chr 67
#4 5 Bellevue Chr 47
4 River View 51
             
       
#15 12 Meridian 53
6 Lynden Chr 62
     
              
#5 16 Seton Catholic 59
9 La Salle 80
     
#12 9 La Salle 63
8 Omak 56
    
#20 6 Lynden Chr 71
9 La Salle 58
   
             
       
#16 9 La Salle 48
2 Cashmere 38
    
#22 1 Seattle Acad 67
9 La Salle 63
#6 15 Bear Creek 49
10 La Center 74
             
             
           
#17 4 River View 58
7 King's Way Chr 57
   
#7 14 Kings 62
11 Deer Park 44
              
             
#21 4 River View 40
2 Cashmere 43
              
#8 13 Vashon Island 44
12 Meridian 50
           
#18 12 Meridian 56
2 Cashmere 62
  
              
              
Tap game box for more game details

Team Awards

First Place
Winner Game 23
Second Place
Loser Game 23
Third Place
Winner Game 22
Fourth Place
Winner Game 21
Fifth Place
Loser Game 22
Sixth Place
Loser Game 21
 
Friday, February 28, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#8 6:00 PM
Mt Vernon HS
Vashon Island 44
@Meridian 50
Meridian to #11 Out
#7 6:00 PM
West Valley HS (Spo)
Kings 62
@Deer Park 44
Kings to #9 Out
 
Saturday, February 29, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#4 12:00 PM
Richland HS
Bellevue Chr 47
@River View 51
River View to #13 Bellevue Chr to #11
#5 2:00 PM
Eisenhower HS
Seton Catholic 59
@La Salle 80
La Salle to #12 Out
#1 2:00 PM
Issaquah HS
Omak 53
@Seattle Acad 72
Seattle Acad to #14 Omak to #12
#2 4:00 PM
Wenatchee HS Main Gym
King's Way Chr 50
@Cashmere 56
Cashmere to #16 King's Way Chr to #10
#3 6:00 PM
Davis HS
Lynden Chr 65
@Zillah 62
Lynden Chr to #15 Zillah to #9
#6 6:00 PM
Battle Ground HS
Bear Creek 49
@La Center 74
La Center to #10 Out
 
Wednesday, March 4, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#9 9:00 AM
SunDome, Yakima
Kings 68
@Zillah 59
Kings to #13 Out
#10 10:30 AM
SunDome, Yakima
La Center 63
@King's Way Chr 85
King's Way Chr to #14 Out
#11 12:15 PM
SunDome, Yakima
Meridian 61
@Bellevue Chr 49
Meridian to #15 Out
#12 2:00 PM
SunDome, Yakima
La Salle 63
@Omak 56
La Salle to #16 Out
 
Thursday, March 5, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#13 9:00 AM
SunDome, Yakima
Kings 76
@River View 41
Kings to #19 River View to #17
#14 10:30 AM
SunDome, Yakima
King's Way Chr 51
@Seattle Acad 64
Seattle Acad to #19 King's Way Chr to #17
#15 12:15 PM
SunDome, Yakima
Meridian 53
@Lynden Chr 62
Lynden Chr to #20 Meridian to #18
#16 2:00 PM
SunDome, Yakima
La Salle 48
@Cashmere 38
La Salle to #20 Cashmere to #18
 
Friday, March 6, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#17 9:00 AM
SunDome, Yakima
River View 58
@King's Way Chr 57
River View to #21 Out
#18 10:30 AM
SunDome, Yakima
Meridian 56
@Cashmere 62
Cashmere to #21 Out
#19 3:45 PM
SunDome, Yakima
Kings 68
@Seattle Acad 66
Kings to #23 Seattle Acad to #22
#20 5:30 PM
SunDome, Yakima
Lynden Chr 71
@La Salle 58
Lynden Chr to #23 La Salle to #22
 
Saturday, March 7, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#21 8:00 AM
SunDome, Yakima
River View 40
@Cashmere 43
Fourth Place Sixth Place
#22 11:15 AM
SunDome, Yakima
Seattle Acad 67
@La Salle 63
Third Place Fifth Place
#23 7:00 PM
SunDome, Yakima
Kings 70
@Lynden Chr 67
First Place Second Place