WPA Logo
WPA Network  
 
 
2020 WIAA 1A Girls Regional Playoffs &
SHARE

2020 WIAA 1A Girls

Regional Playoffs &

SunDome, Yakima
Fri, Feb 28 - Sat, Mar 7

Note: This is not an official WIAA State Bracket.
For official WIAA State Brackets, visit the WIAA tournament page.

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Tournament Seeding

1Seed 1Cashmere
2Seed 2Lynden Christian
3Seed 3Warden
4Seed 4Freeman
5Seed 5La Salle
6Seed 6Kings
7Seed 7Annie Wright
8Seed 8Nooksack Valley
9Seed 9Zillah
10Seed 10Okanogan
11Seed 11Seattle Academy
12Seed 12Elma
13Seed 13Deer Park
14Seed 14Montesano
15Seed 15Meridian
16Seed 16Cascade Christian
Fri, Feb 28 - Sat, Mar 7
SunDome, Yakima
Feb. 28 or 29
REGIONALS
  
  
March 4
STATE
  
March 5
  
March 6
  
March 7
 
#1 8 Nooksack Valley 26
1 Cashmere 61
     
#9 14 Montesano 43
6 Kings 65
         
              
       
#13 6 Kings 37
5 La Salle 41
      
#2 7 Annie Wright 49
2 Lynden Chr 76
              
     
#10 15 Meridian 46
7 Annie Wright 72
    
#19 5 La Salle 37
1 Cashmere 46
   
             
#3 6 Kings 45
3 Warden 61
       
#14 7 Annie Wright 31
1 Cashmere 68
     
              
     
#11 12 Elma 25
4 Freeman 49
       
#23 1 Cashmere 55
2 Lynden Chr 58
#4 5 La Salle 55
4 Freeman 32
             
       
#15 4 Freeman 47
3 Warden 40
     
              
#5 16 Cascade Chr 37
9 Zillah 59
     
#12 9 Zillah 57
8 Nooksack Valley 54
    
#20 4 Freeman 25
2 Lynden Chr 45
   
             
       
#16 9 Zillah 41
2 Lynden Chr 62
    
#22 5 La Salle 40
4 Freeman 49
#6 15 Meridian 37
10 Okanogan 35
             
             
           
#17 6 Kings 58
7 Annie Wright 61
   
#7 14 Montesano 65
11 Seattle Acad 40
              
             
#21 7 Annie Wright 59
3 Warden 40
              
#8 13 Deer Park 38
12 Elma 39
           
#18 3 Warden 65
9 Zillah 49
  
              
              

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

First Place
Winner Game 23
Second Place
Loser Game 23
Third Place
Winner Game 22
Fourth Place
Winner Game 21
Fifth Place
Loser Game 22
Sixth Place
Loser Game 21
Fri, Feb 28 - Sat, Mar 7
SunDome, Yakima
Feb. 28 or 29
REGIONALS
  
  
March 4
STATE
  
March 5
  
March 6
  
March 7
 
#1 8 Nooksack Valley 26
1 Cashmere 61
     
#9 14 Montesano 43
6 Kings 65
         
              
       
#13 6 Kings 37
5 La Salle 41
      
#2 7 Annie Wright 49
2 Lynden Chr 76
              
     
#10 15 Meridian 46
7 Annie Wright 72
    
#19 5 La Salle 37
1 Cashmere 46
   
             
#3 6 Kings 45
3 Warden 61
       
#14 7 Annie Wright 31
1 Cashmere 68
     
              
     
#11 12 Elma 25
4 Freeman 49
       
#23 1 Cashmere 55
2 Lynden Chr 58
#4 5 La Salle 55
4 Freeman 32
             
       
#15 4 Freeman 47
3 Warden 40
     
              
#5 16 Cascade Chr 37
9 Zillah 59
     
#12 9 Zillah 57
8 Nooksack Valley 54
    
#20 4 Freeman 25
2 Lynden Chr 45
   
             
       
#16 9 Zillah 41
2 Lynden Chr 62
    
#22 5 La Salle 40
4 Freeman 49
#6 15 Meridian 37
10 Okanogan 35
             
             
           
#17 6 Kings 58
7 Annie Wright 61
   
#7 14 Montesano 65
11 Seattle Acad 40
              
             
#21 7 Annie Wright 59
3 Warden 40
              
#8 13 Deer Park 38
12 Elma 39
           
#18 3 Warden 65
9 Zillah 49
  
              
              
Tap game box for more game details

Team Awards

First Place
Winner Game 23
Second Place
Loser Game 23
Third Place
Winner Game 22
Fourth Place
Winner Game 21
Fifth Place
Loser Game 22
Sixth Place
Loser Game 21
 
Friday, February 28, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#2 8:00 PM
Mt Vernon HS
Annie Wright 49
@Lynden Chr 76
Lynden Chr to #16 Annie Wright to #10
#4 8:00 PM
West Valley HS (Spo)
La Salle 55
@Freeman 32
La Salle to #13 Freeman to #11
 
Saturday, February 29, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#3 12:00 PM
Big Bend CC
Kings 45
@Warden 61
Warden to #15 Kings to #9
#8 12:00 PM
Tumwater HS
Deer Park 38
@Elma 39
Elma to #11 Out
#7 12:00 PM
Issaquah HS
Montesano 65
@Seattle Acad 40
Montesano to #9 Out
#6 2:00 PM
Wenatchee HS Main Gym
Meridian 37
@Okanogan 35
Meridian to #10 Out
#5 4:00 PM
Davis HS
Cascade Chr 37
@Zillah 59
Zillah to #12 Out
#1 6:00 PM
Wenatchee HS Main Gym
Nooksack Valley 26
@Cashmere 61
Cashmere to #14 Nooksack Valley to #12
 
Wednesday, March 4, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#9 3:45 PM
SunDome, Yakima
Montesano 43
@Kings 65
Kings to #13 Out
#10 5:30 PM
SunDome, Yakima
Meridian 46
@Annie Wright 72
Annie Wright to #14 Out
#11 7:15 PM
SunDome, Yakima
Elma 25
@Freeman 49
Freeman to #15 Out
#12 9:00 PM
SunDome, Yakima
Zillah 57
@Nooksack Valley 54
Zillah to #16 Out
 
Thursday, March 5, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#13 3:45 PM
SunDome, Yakima
Kings 37
@La Salle 41
La Salle to #19 Kings to #17
#14 5:30 PM
SunDome, Yakima
Annie Wright 31
@Cashmere 68
Cashmere to #19 Annie Wright to #17
#15 7:15 PM
SunDome, Yakima
Freeman 47
@Warden 40
Freeman to #20 Warden to #18
#16 9:00 PM
SunDome, Yakima
Zillah 41
@Lynden Chr 62
Lynden Chr to #20 Zillah to #18
 
Friday, March 6, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#17 12:15 PM
SunDome, Yakima
Kings 58
@Annie Wright 61
Annie Wright to #21 Out
#18 2:00 PM
SunDome, Yakima
Warden 65
@Zillah 49
Warden to #21 Out
#19 7:15 PM
SunDome, Yakima
La Salle 37
@Cashmere 46
Cashmere to #23 La Salle to #22
#20 9:00 PM
SunDome, Yakima
Freeman 25
@Lynden Chr 45
Lynden Chr to #23 Freeman to #22
 
Saturday, March 7, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#21 9:30 AM
SunDome, Yakima
Annie Wright 59
@Warden 40
Fourth Place Sixth Place
#22 1:00 PM
SunDome, Yakima
La Salle 40
@Freeman 49
Third Place Fifth Place
#23 9:00 PM
SunDome, Yakima
Cashmere 55
@Lynden Chr 58
First Place Second Place