WPA Logo
WPA Network  
 
 
2020 WIAA 2B Boys Regional Playoffs &
SHARE

2020 WIAA 2B Boys

Regional Playoffs &


Fri, Feb 28 - Sat, Mar 7

Note: This is not an official WIAA State Bracket.
For official WIAA State Brackets, visit the WIAA tournament page.

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Tournament Seeding

1Seed 1Liberty (Spangle)
2Seed 2St. George's
3Seed 3Toutle Lake
4Seed 4Brewster
5Seed 5Life Christian Acad.
6Seed 6Lake Roosevelt
7Seed 7Onalaska
8Seed 8White Swan
9Seed 9Colfax
10Seed 10Willapa Valley
11Seed 11Wahkiakum
12Seed 12Kettle Falls
13Seed 13Darrington
14Seed 14Kittitas
15Seed 15Friday Harbor
16Seed 16Oroville
Fri, Feb 28 - Sat, Mar 7
Feb. 28 or 29
REGIONALS
  
  
March 4
STATE
  
March 5
  
March 6
  
March 7
 
#1 8 White Swan 51
1 Liberty (Spangl 66
     
#9 11 Wahkiakum 59
6 Lake Roosevelt 62
         
              
       
#13 6 Lake Roosevelt 46
5 Life Chr Acad. 57
      
#2 7 Onalaska 37
2 St. George's 43
              
     
#10 10 Willapa Valley 66
7 Onalaska 47
    
#19 5 Life Chr Acad. 65
10 Willapa Valley 32
   
             
#3 6 Lake Roosevelt 43
3 Toutle Lake 59
       
#14 10 Willapa Valley 71
1 Liberty (Spangl 62
     
              
     
#11 12 Kettle Falls 48
4 Brewster 74
       
#23 5 Life Chr Acad. 57
4 Brewster 58
#4 5 Life Chr Acad. 78
4 Brewster 65
             
       
#15 4 Brewster 51
3 Toutle Lake 27
     
              
#5 16 Oroville 58
9 Colfax 69
     
#12 9 Colfax 44
8 White Swan 50
    
#20 4 Brewster 60
2 St. George's 57
   
             
       
#16 8 White Swan 53
2 St. George's 55
    
#22 10 Willapa Valley 52
2 St. George's 80
#6 15 Friday Harbor 37
10 Willapa Valley 51
             
             
           
#17 6 Lake Roosevelt 63
1 Liberty (Spangl 61
   
#7 14 Kittitas 43
11 Wahkiakum 58
              
             
#21 6 Lake Roosevelt 49
3 Toutle Lake 46
              
#8 13 Darrington 35
12 Kettle Falls 47
           
#18 3 Toutle Lake 62
8 White Swan 61
  
              
              

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

First Place
Winner Game 23
Second Place
Loser Game 23
Third Place
Winner Game 22
Fourth Place
Winner Game 21
Fifth Place
Loser Game 22
Sixth Place
Loser Game 21
Fri, Feb 28 - Sat, Mar 7
Feb. 28 or 29
REGIONALS
  
  
March 4
STATE
  
March 5
  
March 6
  
March 7
 
#1 8 White Swan 51
1 Liberty (Spangl 66
     
#9 11 Wahkiakum 59
6 Lake Roosevelt 62
         
              
       
#13 6 Lake Roosevelt 46
5 Life Chr Acad. 57
      
#2 7 Onalaska 37
2 St. George's 43
              
     
#10 10 Willapa Valley 66
7 Onalaska 47
    
#19 5 Life Chr Acad. 65
10 Willapa Valley 32
   
             
#3 6 Lake Roosevelt 43
3 Toutle Lake 59
       
#14 10 Willapa Valley 71
1 Liberty (Spangl 62
     
              
     
#11 12 Kettle Falls 48
4 Brewster 74
       
#23 5 Life Chr Acad. 57
4 Brewster 58
#4 5 Life Chr Acad. 78
4 Brewster 65
             
       
#15 4 Brewster 51
3 Toutle Lake 27
     
              
#5 16 Oroville 58
9 Colfax 69
     
#12 9 Colfax 44
8 White Swan 50
    
#20 4 Brewster 60
2 St. George's 57
   
             
       
#16 8 White Swan 53
2 St. George's 55
    
#22 10 Willapa Valley 52
2 St. George's 80
#6 15 Friday Harbor 37
10 Willapa Valley 51
             
             
           
#17 6 Lake Roosevelt 63
1 Liberty (Spangl 61
   
#7 14 Kittitas 43
11 Wahkiakum 58
              
             
#21 6 Lake Roosevelt 49
3 Toutle Lake 46
              
#8 13 Darrington 35
12 Kettle Falls 47
           
#18 3 Toutle Lake 62
8 White Swan 61
  
              
              
Tap game box for more game details

Team Awards

First Place
Winner Game 23
Second Place
Loser Game 23
Third Place
Winner Game 22
Fourth Place
Winner Game 21
Fifth Place
Loser Game 22
Sixth Place
Loser Game 21
 
Friday, February 28, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#4 6:00 PM
Wenatchee HS Main Gym
Life Chr Acad. 78
@Brewster 65
Life Chr Acad. to #13 Brewster to #11
 
Saturday, February 29, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#6 2:00 PM
Tumwater HS
Friday Harbor 37
@Willapa Valley 51
Willapa Valley to #10 Out
#2 2:00 PM
Mt. Spokane HS
Onalaska 37
@St. George's 43
St. George's to #16 Onalaska to #10
#3 2:00 PM
Mark Morris HS
Lake Roosevelt 43
@Toutle Lake 59
Toutle Lake to #15 Lake Roosevelt to #9
#5 2:00 PM
University HS (Spok)
Oroville 58
@Colfax 69
Colfax to #12 Out
#8 4:00 PM
Mt. Spokane HS
Darrington 35
@Kettle Falls 47
Kettle Falls to #11 Out
#7 4:00 PM
Mark Morris HS
Kittitas 43
@Wahkiakum 58
Wahkiakum to #9 Out
#1 6:00 PM
West Valley HS (Spo)
White Swan 51
@Liberty (Spangle) 66
Liberty (Spangle) to #14 White Swan to #12
 
Wednesday, March 4, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#9 3:45 PM
Spokane Arena
Wahkiakum 59
@Lake Roosevelt 62
Lake Roosevelt to #13 Out
#10 5:30 PM
Spokane Arena
Willapa Valley 66
@Onalaska 47
Willapa Valley to #14 Out
#11 7:15 PM
Spokane Arena
Kettle Falls 48
@Brewster 74
Brewster to #15 Out
#12 9:00 PM
Spokane Arena
Colfax 44
@White Swan 50
White Swan to #16 Out
 
Thursday, March 5, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#13 3:45 PM
Spokane Arena
Lake Roosevelt 46
@Life Chr Acad. 57
Life Chr Acad. to #19 Lake Roosevelt to #17
#14 5:30 PM
Spokane Arena
Willapa Valley 71
@Liberty (Spangle) 62
Willapa Valley to #19 Liberty (Spangle) to #17
#15 7:15 PM
Spokane Arena
Brewster 51
@Toutle Lake 27
Brewster to #20 Toutle Lake to #18
#16 9:00 PM
Spokane Arena
White Swan 53
@St. George's 55
St. George's to #20 White Swan to #18
 
Friday, March 6, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#17 12:15 PM
Spokane Arena
Lake Roosevelt 63
@Liberty (Spangle) 61
Lake Roosevelt to #21 Out
#18 2:00 PM
Spokane Arena
Toutle Lake 62
@White Swan 61
Toutle Lake to #21 Out
#19 7:15 PM
Spokane Arena
Life Chr Acad. 65
@Willapa Valley 32
Life Chr Acad. to #23 Willapa Valley to #22
#20 9:00 PM
Spokane Arena
Brewster 60
@St. George's 57
Brewster to #23 St. George's to #22
 
Saturday, March 7, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#21 9:30 AM
Spokane Arena
Lake Roosevelt 49
@Toutle Lake 46
Fourth Place Sixth Place
#22 1:00 PM
Spokane Arena
Willapa Valley 52
@St. George's 80
Third Place Fifth Place
#23 3:00 PM
Spokane Arena
Life Chr Acad. 57
@Brewster 58
First Place Second Place