WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • La Conner
  • Auburn Adventist
  • Orcas Island
  • Friday Harbor
  • Crosspoint
2020 2B Girls Tri-District (1/2/3)
SHARE

2020 2B Girls

Tri-District (1/2/3)

Finals at Sedro-Woolley High School
Sat, Feb 15 - Sat, Feb 22

District 1 Contact

Director: Robert Polk
Treasurer: Don Beazizo

PO Box 1133
Burlington, WA 98233
Email: NWDist1@gmail.com
Director Phone: 425-268-3716
Treasurer Phone: 360-708-5587

District 2 Contact

Director: Tom & Marilyn Doyle
1012 110th Ave SE
Bellevue, WA 98004-6809
E-Mail: seaking2@juno.com
Phone: (425) 646-1584
Fax: (425) 646-1821

District 3 Contact

Director: Joe Keller
8321 Leona Way SW
Lakewood, WA 98499
E-Mail: jkellerwcd3@gmail.com
Phone: (253) 225-1761

Tournament Director

TBD

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Adults & Students w/o ASB $7

Students w/ASB $5

Children & Senior Citizens $5

Tournament Seeding

1District 1 #1La Conner
2District 2 #1Auburn Adventist
3District 1 #2Orcas Island
4District 1 #3Friday Harbor
5District 2 #2Crosspoint
6District 3 #1
Sat, Feb 15 - Sat, Feb 22
Finals at Sedro-Woolley High School
February 15
Home Team responsible for expenses/officials
  
February 17
Home Team responsible for expenses/officials
  
February 19
  
February 22
 
   
#2 Orcas Island 70
Auburn Adventis 58
      
         
#1 Crosspoint 54
Friday Harbor 42
    
#5 Orcas Island 23
La Conner 86
   
        
  
#3 Crosspoint 15
La Conner 108
    
#6 Orcas Island 67
Auburn Adventis 45
        
     
#4 Auburn Adventis 44
Crosspoint 41
  
         
         

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Top 2 to State)

First Place
Winner Game 5
Second Place
Winner Game 6
Sat, Feb 15 - Sat, Feb 22
Finals at Sedro-Woolley High School
February 15
Home Team responsible for expenses/officials
  
February 17
Home Team responsible for expenses/officials
  
February 19
  
February 22
 
   
#2 Orcas Island 70
Auburn Adventis 58
      
         
#1 Crosspoint 54
Friday Harbor 42
    
#5 Orcas Island 23
La Conner 86
   
        
  
#3 Crosspoint 15
La Conner 108
    
#6 Orcas Island 67
Auburn Adventis 45
        
     
#4 Auburn Adventis 44
Crosspoint 41
  
         
         
Tap game box for more game details

Team Awards

(Top 2 to State)

First Place
Winner Game 5
Second Place
Winner Game 6
 
Saturday, February 15, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#1 12:30 PM
TBD
Crosspoint 54
@Friday Harbor 42
Crosspoint to #3 Out
 
Monday, February 17, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#2 4:00 PM
Auburn Adventist Academy
Orcas Island 70
@Auburn Adventist 58
Orcas Island to #5 Auburn Adventist to #4
#3 6:15 PM
LaConner HS
Crosspoint 15
@La Conner 108
La Conner to #5 Crosspoint to #4
 
Wednesday, February 19, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#4 4:30 PM
Sedro-Woolley HS
Auburn Adventist 44
@Crosspoint 41
Auburn Adventist to #6 Out
#5 6:15 PM
Sedro-Woolley HS
Orcas Island 23
@La Conner 86
First Place Orcas Island to #6
 
Saturday, February 22, 2020
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#6 6:15 PM
Sedro-Woolley HS
Orcas Island 67
@Auburn Adventist 45
Second Place Out