WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • Orcas Island
  • Auburn Adventist
  • Friday Harbor
  • Evergreen Lutheran
  • Crosspoint
  • Providence Classical Christian
  • Mount Vernon Christian
  • Life Christian Acad.
  • Puget Sound Advent
2019 1B/2B Boys Tri-District (1/2/4) Soccer
SHARE

2019 1B/2B Boys

Tri-District (1/2/4) Soccer

Finals at Sammamish High School
Sat, Nov 2 - Sat, Nov 9

District 1 Contact

Director: Robert Polk
Treasurer: Don Beazizo

PO Box 1133
Burlington, WA 98233
Email: NWDist1@gmail.com
Director Phone: 425-268-3716
Treasurer Phone: 360-708-5587

District 2 Contact

Director: Tom & Marilyn Doyle
1012 110th Ave SE
Bellevue, WA 98004-6809
E-Mail: seaking2@juno.com
Phone: (425) 646-1584
Fax: (425) 646-1821

District 4 Contact

Directors: Tim Graham/Tim Trimble
700 Israel Rd
Tumwater, WA 98501
E-Mail: tim.graham@tumwater.k12.wa.us
Phone: (360) 709-7600
Fax: (360) 709-7602
303 N Church
Montesano, WA 98563
E-Mail: ttrimble@monteschools.org
Phone: (360) 249-1665
Fax: (360) 249-6582

Tournament Director

Pat McCarthy EMail:ptmccarthy@seattleschools.org

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

Adults, Students w/o ASB $7

Students with ASB
$5

Senior Citizens & Children
$5

Tournament Seeding

1D1 #1Orcas Island
2D2 #1Auburn Adventist
3D1 #2Friday Harbor
4D2 #2Evergreen Lutheran
5D1 #3
6D2 #3Crosspoint
7D1 #4Providence Classical Christian
8Seed 8Mount Vernon Christian
9Seed 9Life Christian Acad.
10D2 #4Puget Sound Advent
Sat, Nov 2 - Sat, Nov 9
Finals at Sammamish High School
Nov. 2 & 9
Play-In
Nov. 2
  
November 7
Hosted by Higher Seed
at District Approved Site
  
November 5
Hosted by Higher Seed
at District Approved Site
  
November 7
Hosted by Higher Seed
at District Approved Site
  
November 9
 
#A Life Chr Acad. 4
Mount Vernon Ch 1
     
#1 Crosspoint 2
Friday Harbor 1
      
           
  
#5 Friday Harbor 2
Providence Clas 0
    
#7 Crosspoint 1
Auburn Adventis 2
   
     
#2 Providence Clas 2
Auburn Adventis 4
     
          
#9 Friday Harbor 4
Evergreen Luthe 1
          
#11 Auburn Adventis 0
Life Chr Acad. 5
     
#3 Life Chr Acad. 5
Evergreen Luthe 1
     
          
   
#6 Evergreen Luthe 2
Puget Sound Adv 0
    
#8 Life Chr Acad. 3
Orcas Island 2
   
     
#4 Puget Sound Adv 0
Orcas Island 3
     
          
           
#10 Crosspoint 1
Orcas Island 6
            
            

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Top 6 to State)

Champion
Winner Game 11
Second Place
Loser Game 11
Third Place
Winner Game 10
Fourth Place
Loser Game 10
Fifth Place
Winner Game 9
Sixth Place
Loser Game 9
Sat, Nov 2 - Sat, Nov 9
Finals at Sammamish High School
Nov. 2 & 9
Play-In
Nov. 2
  
November 7
Hosted by Higher Seed
at District Approved Site
  
November 5
Hosted by Higher Seed
at District Approved Site
  
November 7
Hosted by Higher Seed
at District Approved Site
  
November 9
 
#A Life Chr Acad. 4
Mount Vernon Ch 1
     
#1 Crosspoint 2
Friday Harbor 1
      
           
  
#5 Friday Harbor 2
Providence Clas 0
    
#7 Crosspoint 1
Auburn Adventis 2
   
     
#2 Providence Clas 2
Auburn Adventis 4
     
          
#9 Friday Harbor 4
Evergreen Luthe 1
          
#11 Auburn Adventis 0
Life Chr Acad. 5
     
#3 Life Chr Acad. 5
Evergreen Luthe 1
     
          
   
#6 Evergreen Luthe 2
Puget Sound Adv 0
    
#8 Life Chr Acad. 3
Orcas Island 2
   
     
#4 Puget Sound Adv 0
Orcas Island 3
     
          
           
#10 Crosspoint 1
Orcas Island 6
            
            
Tap game box for more game details

Team Awards

(Top 6 to State)

Champion
Winner Game 11
Second Place
Loser Game 11
Third Place
Winner Game 10
Fourth Place
Loser Game 10
Fifth Place
Winner Game 9
Sixth Place
Loser Game 9
 
Saturday, November 2, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
A 6:00 PM
Mt Vernon HS
Life Chr Acad. 4
@Mount Vernon Chr 1
Life Chr Acad. to #3 Out
 
Tuesday, November 5, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#2 TBD
TBD
Providence Classical Chr 2
@Auburn Adventist 4
Auburn Adventist to #7 Providence Classical Chr to #5
#4 TBD
TBD
Puget Sound Advent 0
@Orcas Island 3
Orcas Island to #8 Puget Sound Advent to #6
#1 1:30 PM
Linde Community Fields
Crosspoint 2
@Friday Harbor 1
Crosspoint to #7 Friday Harbor to #5
#3 2:45 PM
Washington Premier Fields
Life Chr Acad. 5
@Evergreen Lutheran 1
Life Chr Acad. to #8 Evergreen Lutheran to #6
 
Thursday, November 7, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#7 TBD
TBD
Crosspoint 1
@Auburn Adventist 2
Auburn Adventist to #11 Crosspoint to #10
#5 1:30 PM
Linde Community Fields
Friday Harbor 2
@Providence Classical Chr 0
Friday Harbor to #9 Out
#6 2:45 PM
Washington Premier
Evergreen Lutheran 2
@Puget Sound Advent 0
Evergreen Lutheran to #9 Out
#8 4:15 PM
Anacortes HS
Life Chr Acad. 3
@Orcas Island 2
Life Chr Acad. to #11 Orcas Island to #10
 
Saturday, November 9, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#9 2:30 PM
Sammamish HS
Friday Harbor 4
@Evergreen Lutheran 1
Fifth Place Sixth Place
#10 4:30 PM
Sammamish HS
Crosspoint 1
@Orcas Island 6
Third Place Fourth Place
#11 7:00 PM
Sammamish HS
Auburn Adventist 0
@Life Chr Acad. 5
Champion Second Place