WPA Logo
WPA Network  
 
 
  • White River
  • Port Angeles
  • Fife
  • Orting
  • Lindbergh
  • Steilacoom
  • North Kitsap
  • Eatonville
  • Sequim
  • Highline
  • Franklin Pierce
  • North Mason
2019 District 3 2A Girls Soccer
SHARE

2019 District 3

2A Girls Soccer

Finals at Franklin Pierce High School
Sat, Nov 2 - Sat, Nov 9

District 3 Contact

Director: Joe Keller
8321 Leona Way SW
Lakewood, WA 98499
E-Mail: jkellerwcd3@gmail.com
Phone: (253) 225-1761

Tournament Director

TBD

Bracketologist

Ted House
WPA Network

Webmaster

Mark Martin
WPA Network

Admissions

$8 Adults/Non-ASB
$5 Students with ASB
$5 Sr. Citizens (62+)
$4 Elementary

Photos of ASB Not Accepted
Checks Not Accepted

Tournament Seeding

1SPSL #1White River
2OLY #1Port Angeles
3SPSL #2Fife
4SPSL #3Orting
5SPSL #4Lindbergh
6SPSL #5Steilacoom
7OLY #2North Kitsap
8SPSL #6Eatonville
9OLY #3Sequim
10SPSL #7Highline
11SPSL #8Franklin Pierce
12OLY #4North Mason
Sat, Nov 2 - Sat, Nov 9
Finals at Franklin Pierce High School
November 9
  
November 7
  
November 2
  
November 5
  
November 9
 
      
#1 11 Franklin Pierce 0
7 North Kitsap 6
      
        
#5 7 North Kitsap 1
3 Fife 2
   
   
#9 7 North Kitsap 3
6 Steilacoom 0
       
     
#2 12 North Mason 0
8 Eatonville 2
    
#11 3 Fife 0
1 White River 1
       
#6 8 Eatonville 0
1 White River 1
  
#13 7 North Kitsap 1
4 Orting 0
         
     
#3 9 Sequim 4
5 Lindbergh 1
     
       
#7 9 Sequim 2
4 Orting 1
   
   
#10 8 Eatonville 1
4 Orting 2
       
     
#4 10 Highline 0
6 Steilacoom 2
    
#12 9 Sequim 0
2 Port Angeles 1
       
#8 6 Steilacoom 0
2 Port Angeles 6
  
          
            

Hover mouse over game box for more game deteails

Team Awards

(Top 6 to State)

First Place
Winner Game 11
Second Place
Loser Game 11
Third Place
Winner Game 12
Fourth Place
Loser Game 12
Fifth Place
Winner Game 13
Sixth Place
Loser Game 13
Sat, Nov 2 - Sat, Nov 9
Finals at Franklin Pierce High School
November 9
  
November 7
  
November 2
  
November 5
  
November 9
 
      
#1 11 Franklin Pierce 0
7 North Kitsap 6
      
        
#5 7 North Kitsap 1
3 Fife 2
   
   
#9 7 North Kitsap 3
6 Steilacoom 0
       
     
#2 12 North Mason 0
8 Eatonville 2
    
#11 3 Fife 0
1 White River 1
       
#6 8 Eatonville 0
1 White River 1
  
#13 7 North Kitsap 1
4 Orting 0
         
     
#3 9 Sequim 4
5 Lindbergh 1
     
       
#7 9 Sequim 2
4 Orting 1
   
   
#10 8 Eatonville 1
4 Orting 2
       
     
#4 10 Highline 0
6 Steilacoom 2
    
#12 9 Sequim 0
2 Port Angeles 1
       
#8 6 Steilacoom 0
2 Port Angeles 6
  
          
            
Tap game box for more game details

Team Awards

(Top 6 to State)

First Place
Winner Game 11
Second Place
Loser Game 11
Third Place
Winner Game 12
Fourth Place
Loser Game 12
Fifth Place
Winner Game 13
Sixth Place
Loser Game 13
 
Saturday, November 2, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#4 10:00 AM
Franklin Pierce Stadium
Highline 0
@Steilacoom 2
Steilacoom to #8 Out
#1 12:00 PM
North Kitsap HS
Franklin Pierce 0
@North Kitsap 6
North Kitsap to #5 Out
#2 12:00 PM
Franklin Pierce Stadium
North Mason 0
@Eatonville 2
Eatonville to #6 Out
#3 2:00 PM
Franklin Pierce Stadium
Sequim 4
@Lindbergh 1
Sequim to #7 Out
 
Tuesday, November 5, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#6 5:00 PM
Franklin Pierce Stadium
Eatonville 0
@White River 1
White River to #11 Eatonville to #10
#8 7:00 PM
Peninsula College
Steilacoom 0
@Port Angeles 6
Port Angeles to #12 Steilacoom to #9
#7 7:00 PM
Harry E. Lang Stadium, Lakewood
Sequim 2
@Orting 1
Sequim to #12 Orting to #10
#5 7:00 PM
Franklin Pierce Stadium
North Kitsap 1
@Fife 2
Fife to #11 North Kitsap to #9
 
Thursday, November 7, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#9 5:00 PM
Franklin Pierce Stadium
North Kitsap 3
@Steilacoom 0
North Kitsap to #13 Out
#10 7:00 PM
Franklin Pierce Stadium
Eatonville 1
@Orting 2
Orting to #13 Out
 
Saturday, November 9, 2019
GameTime/LocationOpponentsWinnerLoser
#13 5:00 PM
Franklin Pierce Stadium
North Kitsap 1
@Orting 0
Fifth Place Sixth Place
#12 5:30 PM
Peninsula College
Sequim 0
@Port Angeles 1
Third Place Fourth Place
#11 7:00 PM
Franklin Pierce Stadium
Fife 0
@White River 1
First Place Second Place